10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۰ ۱۳:۱۹:۲۵
کد مطلب:  tah1phQ8
برای اولین بار و با مشارکت شهرداری و آموزش و پرورش;
دانش آموزان تبریزی همیار پاکبان شدند/آموزش مدیریت پسماند برای 50 هزار دانش آموز تبریزی

برای اولین بار در استان با مشارکت شهرداری تبریز و آموزش و پرورش،اجرای طرح «همیار پاکبان» با هدف استفاده از پتانسیل دانش آموزان در فرهنگ سازی حفظ پاکیزگی شهر در تبریز اجرا شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی ، در راستای ارتقای فرهنگ مدیریت پسماند در بین شهروندان، طرح استفاده از دانش آموزان به عنوان همیار پاکبان با رونمایی از نماهنگ این طرح صبح امروز در اردوگاه الغدیر تبریز برگزار شد.

در این طرح دانش‌آموزان آموزش‌های لازم در خصوص مباحث مدیریت پسماند(حفظ نظافت شهری، رعایت برنامه زمان‌بندی پسماندها «طرح زوج و فرد جمع‌آوری پسماند تر» تفکیک از مبدا و کاهش تولید شیرابه) را خواهند دید.

بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته 50 هزار نفر از دانش آموزان تبریزی در قالب این طرح آموزش می بینند همچنین اطلاعات تمامی دانش آموزان آموزش دیده در سامانه ای که به این منظور ایجاد شده است درج خواهد شد و در مواقع مورد نیاز از پتانسیل این دانش آموزان استفاده خواهد شد.

در ادامه این مراسم کارگاه آموزشی مدیریت پسماندها ویژه مدیران مدارس، بهداشتیاران و مربیان آموزشی فرهنگسراها برگزار شد.

 طاهر علمی در آیین گشایش این طرح اظهار داشت: آموزش و پرورش در حال حاضر به مشارکت اولیای آگاه و باسواد در اجرای طرح هایی که آموزش کودکان را با رویکرد فرهنگ سازی و شهروندی است،افتخار می کند.

معاون فرهنگی و پرورشی استان تاکید کرد: همکاری در حقوق شهروندی و اصلاح سبک زندگی از اهداف نظام آموزشی است که در سال های اخیر به فرهنگ سازی این مهم از طریق دانش آموزان توجه ویژه ای شده است.

وی خاطر نشان شد: بیش از 90 درصد مسائل مطروحه در سند تحول بنیادین بحث تربیتی است تا دانش آموزان با زندگی سالم فیزیکی به آلایش روح و روان خود نیز برسند و برای این کار نیاز است دانش آموزان آموزش های لازم را ببینند.

علمی گفت: در بحث تعلیم و تربیت تنها هدف آموزش و یادگیری نبوده بلکه نحوه بهتر زیستن با دیگران هدف می باشد که اجرای طرح هایی در مشارکت دانش اموزان در حمل و نقل، شهردار،همکلاسی ها ،پاکبانان و... نونه های بارز برای عملی شدن این اهداف است.

معاون مدیر کل آموزش و پرورش استان بیان داشت: طرح همیار پاکبان با سه راز زندگی یعنی فکر،ایمان و تلاش همکاری فکری سالم زیستن را برای دانش آموزان نهادینه می کند.

این مقام مسئول متذکر شد: دانش اموزان باید در آموزش به این نکته دست یابند که مواد دور ریز زباله نیست بلکه کالای اقتصادی می باشد که با بازیافت آن می توان زندگی سالم را رقم زد و از تخریب محیط زیست جلوگیری کرد.

گفتنی است در این آیین از  نماهنگ طرح همیار پاکبان توسط شهردار تبریز رونمایی شد و از معاونت پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان به جهت همکاری در آموزش دانش اموزان برای فرهنگ سازی و تربیت شهروند سالم تجلیل بعمل آمد.

 

به اشتراک بگذارید :