19 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۰۵ ۱۸:۵۴:۵۱
کد مطلب:  wIMhy8vC
رئیس آموزش و پرورش آبادان در جشن شکست حصر آبادان :
مردم آبادان به ایستادگی خود در مقابل دشمن افتخار می کنند

آبادانی ها افتخار می کنند که در شهر ماندند و با ارتش و سپاه همکاری کردند تا زادگاهشان به تصرف دشمن نیفتد.

به گزارش اداره ی اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان  ،رئیس آموزش و پرورش شهرستان آبادان درمراسم نواختن زنگ ایثار که صبح امروز  به مناسب   شکست حصر آبادان برگزار شد ،  گفت: ما برای بازخوانی و یادآوری عملیات مهم  ثامن الائمه که  یکی از وقایع مهم در کشور است و منجر به شکست حصر آبادان شد، اینجا جمع شدیم .

جواد علوانیان  گفت: شهرستان آبادان از نظر  تاریخی  یکی از شهرهای مهم و استراتژیک کشور محسوب می شود و در زمان جنگ  بزرگترین پالایشگاه دنیا در آبادان قرار داشت  .

وی با اشاره به اهمیت اقتصادی این منطقه ی استراتژیک در معادلات ملی و بین المللی افزود:به دلیل وجود بزرگترین  پالایشگاه دنیا در این شهر، تمامی نفت مورد نیاز کشورها در آبادان پالایش و صادر می شد و اگر این شهر به تصرف دشمن در می آمد برای کشور ما بسیار درد آور بود.

رئیس آموزش و پرورش آبادان گفت: در طول جنگ مردم این شهرستان یکسال کامل در محاصره ی دشمن بودند  ، اما در شهر  ماندند و خارج نشدند و با دشمن مبارزه کردند.

وی با یادآوری دلاوری های مردم آبادان در زمان جنگ ، گفت:    اگر مردم از شهر خارج می شدند دشمن به راحتی می توانست آبادان را تصرف کند و این شهر سقوط می کرد.

علوانیان در عین حال گفت: پس از صدور فرمان حضرت امام (ره ) مبنی بر اینکه حصر آبادان باید شکسته شود  ،دستور عملیات پاکسازی دشمن از مناطق مختلف شهر آبادان صادر شد.

وی با گریزی به تاریخ سیاسی زمان جنگ ، اظهار کرد:  موقعی که فرمان امام (ره) صادر شد ، بنی صدر  به تازگی عزل شده بود وبا عزل بنی صدر که  باعث شد  بین ارتش و سپاه اختلاف بیفتد ، ارتش و سپاه با هم متحد شدند و در عملیاتی مشترک دشمن را از آبادان بیرون کردند.

علوانیان گفت: با فرمان حضرت امام (ره)  دستور عملیات داده شد و ارتش و سپاه  نیمه شب  از سه محور  به دشمن حمله کردند   و پس از اتمام عملیات  در پنجم مهرماه ، تمام جبهه ای که دشمن تسخیر کرده بود، توسط رزمندگان پاکسازی شد .

وی اضافه کرد: دشمن  تقریبا  تمام شهر را به محاصره ی خود درآورده بود که با انجام عملیات ثامن الائمه که  با انسجام و همت بالای ارتش و سپاه  انجام شد ، ما به پیروزی رسیدیم  و پیروزی عظیمی که  در تاریخ به واسطه ی این اتحاد به دست آمد ، منجر به آزاد سازی خرمشهر شد .

علوانیان گفت : در عملیات شکست حصر آّبادان  1650  نفر اسیر شدند ،200 تانک و نفر بر نابود شد و  100 تانک نیز  به غنیمت گرفته شد.

رئیس آموزش و پرورش آبادان تصریح کرد: دانش آموزان باید عملیات شکست حصر آبادان را به خوبی مطالعه کنند تا از رشادت های رزمندگانی که از جان خود گذشتند تا شهر آبادان به دست دشمن نیفتد، آگاه شوند.

وی بیان کرد: آبادانی ها افتخار می کنند که در شهر ماندند و با ارتش و سپاه همکاری کردند تا زادگاهشان به تصرف دشمن نیفتد.

   در مراسم نواختن زنگ ایثار که در دبیرستان شاهد 5 مهر  به مناسبت شکست حصر آبادان در شهرستان  برگزار شد ، جمعی از مسئولین و مدیران استانی حاضر بودند و به تبیین رشادت های رزمندگان دفاع مقدس پرداختند و دلاوری ها و ایستادگی مردم آبادان در دوران هشت سال دفاع مقدس را  جشن گرفتند.                

به اشتراک بگذارید :