19 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۰۵ ۱۵:۵۲:۳۶
کد مطلب:  WS6OcEnI
معاون پرورشی اداره ی کل آموزش و پرورش خوزستان در مراسم زنگ ایثار:
ابرقدرتها به جای گزینه ی نظامی گزینه ی فرهنگی را بر روی میز دارند

در حال حاضر ابرقدرتها گزینه ی فرهنگی را روی میز دارند و در صدد هستند تا جوانان ما را از ارزشها دور کنند .

به گزارش اداره ی اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان مهدی رفیعی دهکردی  که صبح امروز به مناسبت نواختن زنگ ایثار و شکست حصر آبادان  در دبیرستان  "شاهد 5 مهر "  این شهرستان سخن می گفت  ، اظهار کرد: در خیلی از نقاط دنیا وقتی جنگ تمام می شود جشن می گیرند  ،اما در کشور ما برای آغاز دفاع مقدس جشنواره برگزار می کنند و جشن می گیرند.

معاون پرورشی اداره ی کل آموزش و پرورش خوزستان تصریح کرد:  درست است که ما در دوران جنگ خسارات فراوانی  دیدیم و شهدای زیادی تقدیم کشور کردیم اما در این دوران ، هشت سال در مقابل دنیا  جنگیدیم  ولی یک وجب از خاک خود را به بیگانگان ندادیم و این همان افتخاری است که به خاطرش هر سال آغاز  دوران دفاع مقدس را جشن می گیریم .
رفیعی دهکردی گفت: در دوران جنگ ما یک حادثه ی تاریخی نیافریدیم بلکه این دوران برای ما یک  هویت و خزانه ی فرهنگی ایجاد کرد که سالها می توانیم از این خزانه ی فرهنگی در راستای اعتلای هویت خویش استفاده کنیم.
وی  با اشاره به مسئولیت پذیری بالای مردم و  جوانان در دوران جنگ ،  خاطر نشان کرد:  مسئولیت پذیری یکی از فاکتورهای رشد در جوامع محسوب می شود و در دوران دفاع مقدس مردم سرزمین ما با مسئولیت پذیری بالایی که داشتند از جان خود گذشتند تا از این مرز و بوم دفاع کنند.


رفیعی  دهکردی گفت: ایثار یعنی تلاش بدون مزد و یک فرد ایثار گر یک شهروند  مترقی است که برای عقاید و افکارش تلاش می کند و این نوع ایثار در دوران دفاع مقدس  به خوبی قابل مشاهده بود .
معاون پرورشی اداره ی کل آموزش و پرورش خوزستان " همکاری " را از واژه های دیگری توصیف کرد که در جنگ نمود قابل توجهی داشت .وی همچنین گفت: تمامی رفتارهایی که از آنها به زیبایی تعبیر می شود  و در فلسفه ی ارزشها گنجانده می شود ،در جنگ وجود داشت و نسل جوان ما باید به دوران دفاع مقدس از یک منظر تحقیقی نگاه کنند و ارزشهای این دوران را به خوبی بشناسند.
رفیعی دهکردی همچنین با اشاره به اهمیت آبادان در دوران دفاع مقدس   گفت :  حضرت امام (ره) در فرمایشات خود در دوران جنگ تاکید کردند که حصر آبادان حتما باید شکسته شود یکی از  دلایل فرمایش حضرت امام این بود که آبادان یک شهر استراتژیک برای ما محسوب می شودو سقوط این شهر ما را وادار به پذیرش بیگانگان می کرد و اگر دشمن می توانست آبادان را اشغال کند به کلید فتح خوزستان دست پیدا می کرد .

معاون پرورشی اداره ی کل آموزش و پرورش خوزستان اظهار کرد: با شناختن ، درک صحیح  و حفظ و اشاعه ی دستاوردهای دفاع مقدس می توانیم بخشی از دین خود را به آن دوران ادا کنیم .
وی  در خصوص چرایی آغاز جنگ اظهار داشت : پس از پیروزی انقلاب اسلامی ابرقدرتها جنگ را علیه ایران شروع کردند چون انقلاب اسلامی را متضاد با منافع خود می دانستند چون امام فرمان بیداری اسلامی را در کشورهای منطقه صادر کرده بود و اسلام گرایی در مقابل دیدگاه لاییک ، برای آنها خطر محسوب می شد.


رفیعی دهکردی گفت: از این رو  دشمنان با ناآرامی ها، ترورها و بمب گذاری ها جنگ را علیه ایران شروع کردند ووقتی که دیدند به جایی نمی رسند جنگ تحمیلی را سازمان دهی کردند و به دلیل اینکه عوامل درون منطقه ای و شخصیتی را نیز  مد نظر داشتند ، صدام را برای شروع جنگ  انتخاب کردند  چون می دانستند که 70 درصد عراق را شیعیان تشکیل می دهند و از این می ترسیدند که آنها  به شیعیان ایران بپیوندند.
وی با اظهار اینکه ایران جنگی نابرابر با عراق را تجربه کرد ،اظهار کرد: بیش از 60 درصد سرمایه ی بخش خصوصی  امریکا مربوط به  سرمایه داران یهودی است و 40 درصد از صنایع امریکا نیز صنایع نظامی است ، از این رو وقوع جنگ تامین کننده ی منافع این کشور  بود . 
رفیعی دهکردی همچنین  با اشاره به اینکه  در حال حاضر ابرقدرتها متوجه شده اند که کشوری مثل ایران با جنگ شکست نمی خورد ، گفت: در حال حاضر ابرقدرتها گزینه ی فرهنگی را روی میز دارند و در صدد هستند تا جوانان ما را از ارزشها دور کنند .  
 معاون پرورشی اداره ی کل آموزش و پرورش خوزستان جوانان را نسبت به هنجار شکنی های برنامه ریزی شده توسط ابرقدرت ها هشدار داد و گفت: امروز هوشیاری فرهنگی جوانان را باید افزایش داد و در این شرایط هیچ عنصری به اندازه ی عقلانیت ، دوراندیشی و تحقیق  جوانان ما را از آفت ها حفظ نمی کند.

 

به اشتراک بگذارید :