10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۰۵ ۰۸:۴۴:۴۳
کد مطلب:  70cnAueP
مدرسه ها بازشد;
تمام تفاوت های سال تحصیلی جدید

سال تحصیلی جدید از سوم مهر به طور رسمی آغاز بکارکرد سالی که نسبت به گذشته تفاوت هایی دارد و از جمله آن می توان به استقرار پایه دهم، ورود کتاب های جدید و افزایش جمعیت دانش آموزی اشاره کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی ، گرچه اول مهرماه هر سال برای همه، بازگشایی مدارس را تداعی می کند اما سال تحصیلی ۹۵-۹۶ از روز سوم مهرماه آغاز شد تا یکی از تاثیرات تعطیلی پنجشنبه های مدارس که اول مهرماه سال ۹۵ را به خود اختصاص داده بود بیشتر مشخص شود.

رشد جمعیت کلاس اولی ها نسبت به سال گذشته

روز ۳۱ شهریور ماه، مدارس استان همزمان با سراسر کشور پذیرای 63هزار دانش آموز بود که بر اساس آمار نسبت به سال گذشته بیش از یک هزار و 500 نفر کلاس اولی به جمعیت دانش آموزی استان اضافه  شده است.

آغاز سال تحصیلی با بیش از 700هزار دانش آموز

طبق گفته ی وزیر آموزش و پرورش پیش بینی می شود سال تحصیلی ۹۵-۹۶ با تعداد ۱۰۷ هزار مدرسه و ۹۴۷ نیروی فرهنگی پذیرای ۱۳ میلیون و ۵۰۰ دانش آموز باشد که در این میان سهم آذربایجان شرقی بیش از 700هزار دانش آموز می باشد.

ورود ۴ کتب درسی به دوره متوسطه دوم

تعداد ۱۳۴ میلیون جلد کتاب درسی برای سال تحصیلی جدید تهیه و توزیع شد و برای پایه دهم که مصادف با اولین سال بازگشایی این مقطع تحصیلی است ۱۴۰ عنوان جدید تالیف شده است.

 برای اولین بار  دوره متوسطه دوم در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ دارای ۴ کتاب درسی جدید با عناوین «انسان و محیط زیست»، «تفکر و سواد رسانه‌ای»، «سلامت و بهداشت» و «کار و فناوری» است که بیشتر سبک زندگی درست را به دانش آموزان آموزش می دهند.

از طرفی در سال تحصیلی جدید تغییراتی در اصطلاحات تخصصی کتب زیست شناسی ایجاد شد و به نوعی معادل فارسی برخی اصطلاحات در این کتابها گنجانده شد.

استقرار پایه دهم و هدایت تحصیلی از پایه نهم

یکی از تفاوت های  سال تحصیلی ۹۵-۹۶ با سال های تحصیلی گذشته استقرا پایه دهم است و برای اولین بار دانش آموزان از پایه نهم رشته های تحصیلی خود را انتخاب کردند.

به گفته ی وزیر آموزش وپرورش ۱۲.۶۵ درصد در رشته ریاضی، ۳۲.۴۸ درصد در رشته تجربی، ۲۳.۵۴ درصد در رشته انسانی، ۰.۵ درصد در رشته معارف، ۱۷.۴۱ درصد در رشته فنی و ۱۳.۳۷ درصد در رشته کاردانش ثبت نام شده اند.

ورود 170 راهبر آموزشی برای نظارت مناطق محروم

در سال تحصیلی جدید برای اولین بار در جهت حمایت از مناطق محروم 170 راهبر آموزشی در استان آذربایجان شرقی بر کار معلمان همچنین بر توسعه کارگاهها و سامانه گرمایشی روستایی، ایاب و ذهاب، توزیع کتاب و بهداشت دهان و دندان در مناطق محروم نظارت خواهند کرد.

 

 

ورود نزدیک به دو هزار معلم جدید به بدنه آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی

تعداد829 معلم جدید که از فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان تبریز جزو پذیرفته شدگان استخدامی وزارت آموزش وپرورش هستند نیز در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ وارد مدارس استان در مقاطع ابتدایی شده اند تا بخشی از کمبود نیروی انسانی نظام تعلیم و تربیت جبران شود.

همچنین ،با پیگیری های صورت گرفته امسال 530 نفر از دانشجویان دوره دبیری در شرف فارغ التحصیلی به صورت حق التدریس جهت جبران کمبود نیروی انسانی بکار گیری می شوند و تا بهمن ماه بعد از اتمام تحصیل جذب آموزش و پرورش می شوند.

و با این احوال، مراسم آغاز سال تحصیلی جدید سوم مهرماه سال ۹۵ با حضور رئیس جمهور در یکی از مدارس کشور و با حضور مسئولین ارشد استانی در مدارس نواحی و مناطق آذربایجان شرقی برگزار شد تا روزنه های امید بیشتر از گذشته در دل گل ها و سبزه های بوستان علم و دانش روشن شود.

 

به اشتراک بگذارید :