10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۰۳ ۱۶:۰۸:۲۰
کد مطلب:  vNJvfT4d
دبیرستان فردوسی تبریز با خاطراتی کهن در دومین سده فعالیت

دبیرستان فردوسی تبریز به عنوان دومین دبیرستان قدیمی ایران و با خاطرتی کهن همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید وارد دومین سده تاسیس شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی،دبیرستان فردوسی تبریز پس از دبیرستان البرز تهران به عنوان میراث فرهنگی و آموزشی ماندگار قدیمی مخزن خاطرات کهن با تاریخ کشور و تبریز عجین شده است.
این دبیرستان ماندگار یکی از مراکز ماندگار آموزشی کشور است که از اول مهرماه 1394 با تشکیل جلسات و کارگروه های مربوطه به پیشواز همایش یکصدمین سال تاسیس رفت و با حضور بزرگان علم و دانش از اقصی نقاط جهان که دانش آموخته آن بودند، همایش باشکوهی برگزار شد.
دبیرستان فردوسی در یکصد سال گذشته مشاهیر و مفاخر بسیاری را به ایران و جهان معرفی کرده و علاوه بر تحصیل نخبگان و چهره های شاخص علمی، ادبی، سیاسی و فرهنگی در آن بسیاری از مشاهیر کشور سابقه تدریس در این دبیرستان ماندگار را داشته اند. 
امروز /شنبه / همزمان با آغاز بکار رسمی سال تحصیلی جدید دبیرستان فردوسی تبریز وارد دومین سده فعالیت خود شد و به همین مناسبت جشنی با شرکت دانش آموزان و والدین در این مدرسه برگزار شد.


 دبیرستان فردوسی یکی از جاذبه های گردشگری تبریز 2018
رئیس شورای اسلامی شهر که خود فارغ التحصیل این دبیرستان و از جمله مفاخر بزرگ علمی و سیاسی تبریز می باشد با توصیف دستاوردهای این دبیرستان اظهار کرد: دبیرستان فردوسی دبیرستان بزرگی است که افتخار تحصیل در آن نصیب هر کسی نمی شود و تحصیل در آن برای هر فردی مایه افتخار است.
 شهرام دبیری افزود: نظر به قدمت و وسعت این دبیرستان و تاریخچه پرافتخار آن در نظر داریم دبیرستان فردوسی را برای تبریز 2018 به عنوان یکی از جاذبه های گرشگری معرفی کنیم و آن را آماده بازدید گرشگران خارجی می کنیم.
نماینده مردم تبریز،اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه دبیرستان فردوسی از نظر علمی و پرورش بزرگان علم و هنر مایه افتخار تبریز و آذربایجان است، خواستار ساماندهی ساختمان قدیمی این دبیرستان شد.
محمد اسماعیل سعیدی با اشاره به تقارن هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی گفت: امروز شاهد آغاز سال تحصیلی جدید توام با امنیت هستیم که این نعمت امنیت را مدیون شهدا، جانبازان و آزادگان عزیز هستیم.
وی با بیان اینکه امروز به آخرین پیشرفت های علمی، تکنولوژی و نظامی دست یافته ایم، افزود: برای حل مشکلات اقتصادی هم باید همت کنیم که نسخه اقتصاد مقاومتی اگر با تدبیر اجرا شود بهترین تدبیر است.
دبیرستان فردوسی (مدرسه متوسطه محمدیه) از ابتدای تاسیس آن در سال 1295 شمسی دومین دبیرستان قدیمی در حال فعالیت ایران است که همواره به عنوان یکی از مهدهای اصلی پرورش بزرگان کشور در عرصه های مختلف مطرح و از نظر قدمت و توان علمی تنها مدرسه ایران بوده است که تا دو دهه قبل پا به پای دبیرستان البرز تهران (کالج آمریکایی ها) کورس رقابت می زد. 
دبیرستان فردوسی تبریز در سال 1295 شمسی تاسیس و به شماره 6175 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

به اشتراک بگذارید :