3 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۰۳ ۱۳:۴۸:۲۰
کد مطلب:  TVOiKFee
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در آئین بازگشای مدارس در پردیس:
باید در تربیت دانش آموزانی خلاق، مستعد و متفکر بکوشیم

آئین زنگ بازگشایی مدارس، با حضور معصومۀ ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر مجید قدمی، معاون وزیر و ریاست سازمان آموزش و پرورش استثنائی کشور، عبدالرضا فولادوند راد، مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران و جمعی از مسئولین شهرستانی، در آموزشگاه متوسطۀ دورۀ دوم حضرت فاطمه الزهرا (س) پردیس برگزارش شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در این آئین، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد شهدای گرانقدر ایران اسلامی، گفت: شهدا رفتند تا دانش آموزان ما در آسایش و آرامش درس بخوانند.

وی سفر در مسیر تحصیل را سفری برای پیشرفت، تعالی و رشد ارزیابی کرده و ادامه داد: شهدا رفتند تا ما بدون دغدغه و با آرامش سفر خود را ادامه بدهیم.

زندگی یک سفر دائمی است و ما همیشه در سفر هستیم

این مقام مسئول در ادامه آغاز سال تحصیلی را آغاز سفری دیگر از درون خویشتن انسان دانسته و افزود: ما بزرگترها هم که دیگر شاید دانش آموز و دانشجو نیستیم، هم زمان با اول مهر و بازگشایی مدارس همه حس خوبی داریم، برای این که به یاد می آوریم که زندگی یک سفر دائمی است و ما همیشه در سفر هستیم.

ابتکار، پیمودن مسیر در سفر زندگی را امری اجتناب ناپذیر برشمرده و بر همین اساس ادامه داد: آغاز سال تحصیلی یک نشانه بسیار مهم برای ماست و این امر زمینه ساز تلاش ما در زندگی برای پیشرفت، دانایی و آموختن مهارت های بیشتر در زندگی است و این زمینه را در ما فراهم می کند تا بتوانیم انسان هایی متعالی باشیم.

معاون رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به این امر که اگر امروز از شهدا نام می برمی و اثر وجودی آن ها را در زندگی حس می کنیم، برای این است که آن ها انسان های متعالی بودند، اظهار داشت: اگر امروز در مدرسه ای هستیم که یک خیر محترم آن را تأسیس کرده است، اثر وجودی ایشان است که امروز ما نسبت به این خیر عزیز و ساختمان این  مدرسه زیبا و خوش ساخت، وظیفه داریم که به مدارج بالای تحصیلی برسیم و انسان هایی متعالی باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در ادامه ضمن تأکید بر این امر که دانش آموزان باید در کنار تحصیل علم در مدرسه، روح و جسم خود را برای انجام کارهای بزرگ و تأثیرگذاری بر روی دیگران آماده کنند، خاطر نشان کرد: نباید فراموش کنیم که خودکفایی یعنی استعدادهایی را که خداوند به ما داده است، دست کم نگیریم.

وی با اشاره به این امر که درون هر کدام از انسان ها گوهر روحی است که خداوند در آن ها دمیده است، گفت: همۀ انسان ها باید قدر این گوهر وجودی خود را بدانند و نگذارند که با بی توجهی پایمال شود، چرا که ما با به کار گیری گوهر وجودی خود،  می توانیم مسیر زندگی را به درستی ادامه دهیم.

ابتکار ضمن تأکید بر این امر که زندگی پر فراز و نشیب است و نباید فراموش کنیم که حتما با سختی همراه است، افزود: هیچ کس این طور نیست که از اول خوشبخت زاده شده باشد و تا آخر هم مسیر خوشبختی را ادامه بدهد، همۀ این ها شعار است و امروز همۀ ما و به ویژه شما دانش آموازان باید بدانیم که زندگی فراز و نشیب و سختی دارد و اگر بتوانیم از گوهر ناب وجودی خود به نحو احسن استفاده کنیم و به نیروی لایزال الهی توکل داشته باشیم، راهمان را در زندگی پیدا می کنیم و مسیرمان را برای پیشرفت، رشد فکری و روحی و برای توانمندی مان در زندگی هموار می سازیم.

باید در تربیت دانش آموزانی خلاق، مستعد و متفکر بکوشیم

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به این که تفکر در سند تحول آموزش و پرورش جایگاه ویژه ای دارد، اظهار داشت: در سند تحول آموزش و پرورش به تصریح آمده است که باید در تربیت دانش آموزانی خلاق، مستعد و متفکر بکوشیم و زمینه را برای پرورش دانش آموزانی فراهم کنیم که فکر کنند، پژوهشگر باشند، سوال کنند و همه چیز را به راحتی نپذیرند.

وی در ادامه تلاش در جهت رسیدن به تفکر و اندیشه در آموزش و پرورش را یکی از مهم ترین رویکردهای آموزش و پرورش در جامعه ارزیابی و تصریح کرد: ما در مبانی دینی و اعتقادیمان نیز همواره تفکر محور توجه بوده است و در دین مبین اسلام به این امر تأکید شده است که باید با اندیشه و تفکر به باورها برسیم و بدانیم که تقلید برای مباحث فروع است.

 آیندۀ ایران اسلامی به دانش آموزانی خلاق، متفکر و با روحیۀ پرسشگری نیاز خواهد داشت

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در ادامه پرورش اندیشه، باور، رسیدن به تفکر و پرسشگری را از ملزومات یک آموزش راه گشا و شایسته برشمرده و ضمن ابراز خرسندی از این امر که رئیس جمهور بارها و بارها بر امید به نسل آینده و توانمندی آنان برای حرکت رو به رشد کشور تأکید داشته است، یادآور شد: آیندۀ ایران اسلامی به دانش اموزانی خلاق، متفکر و با روحیۀ پرسشگری نیاز خواهد داشت.

این مقام مسئول، ضمن تأکید بر جایگاه ویژه پژوهش در مدارس و همچنین نقش ویژۀ آموزش و پرورش در شناخت استعدادهای پژوهشی کشور، گفت: مطالعات صحیح در هر سطحی اگر با مبانی اصول منطقی و عقلی همراه باشد، می تواند پژوهش تلقی شود.

وی ضمن ابراز خرسندی از این امر که امروزه در جشنواره های مهم کشوری از جمله جشنوارۀ جوان خوارزمی به استعدادهای جوانان توجه ویژه ای می شود، ادامه داد: امروز می بینیم که در جشنواره های بزرگی همچون جشنوارۀ جوان خوارزمی نبوغ جوانان کشور ما به وضوح در مقابل دید همگان می درخشد.

این مقام مسئول با اشاره به این امر که همۀ حیات وحش و موجودات جاندار کشور، این موجوداتی که به چشم می بینیم نیستند، اظهار داشت: امروز بخش مهمی از پساب های خانگی و صنعتی تصفیه می شود اما بخش دیگری از آن نیز در فاضلاب ها باقی می ماند و به یقین امروز باید به همۀ مردم کشور هشدار دهیم که تأثیر بقایای شیمیایی مواد دارویی بر روی موجودات زندۀ آبزی امری بسیار مهم و خطرناک است.

امروز فصل نوینی در باب همکاری های سازمان حفاظت محیط زیست با آموزش و پرورش باز شده است

ابتکار، ضمن تأکید بر این امر که در کنار بحث پژوهش و اندیشه بحث مهارت های زندگی و مشارکت جویی نیز مد نظر آموزش و پرورش است و این ها همه برای رشد و شکوفایی اجتماعی و پیشرفت جامعه است، خاطر نشان کرد: امروز فصل نوینی در باب همکاری های سازمان حفاظت محیط زیست با آموزش و پرورش باز شده است و می توانم به جرأت بگویم که ما تا به امروز همکاری های بسیار خوبی را همواره با آموزش و پرورش داشته ایم.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به این امر که سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران، امسال به طور ویژه چند برنامه خاص را با آموزش و پرورش دنبال می کند، اظهار امیدواری کرد: امیدوارم دانش آموزان با همکاری اولیای خود بتوانند این همکاری را تعمیم دهند.

106 هزار مدرسه ای که در کشور مروج طرح های محیط زیستی هستند

وی با اشاره به این امر که وزیر محترم آموزش و پرورش ابلاغ کرده اند که مباحث زیست محیطی در هر مدرسه با شئونات مختلف خود پیگری می شود، گفت: بحث انرژی، پسماند، بازیفات، استفاده حداقل از کاغذ بازیافت کاغذ و بسیاری از موراد دیگر در این دستور کار آمده است و انتظار می رود که تک تک 106 هزار مدرسه ای که در کشور مروج طرح های محیط زیستی هستند این دستورالعمل را اجرا کنند و ما نتایج خوبی در این زمینه داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور در ادامه ضمن اشاره به این امر که انتخاب مباحث ویژه ای از مطالب محیط زیست در منابع درسی یکی از دیگر برنامه های مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش می باشد، افزود: انتظار می رود معلمان خوب و ارزشمند ایران زمین بیشتر به مباحث زیست محیطی هم در بحث پژوهش و هم در بحث مباحث کاربردی توجه داشته باشند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در ادامه، ضمن تأکید بر این امر که امروزه باید فرهنگ حفاظت از محیط زیست در بین همۀ دانش آموزان نهادینه شود، ادامه داد: امروز باید این تفکر به دانش آموزان ایران اسلامی منتقل شود که حفظ محیط زیست را سر لوحۀ کار خود قرار دهیم.

وی تشکل های دانش آموزی را یکی از مهم ترین نهادهایی دانسته که می تواند در انتقال دستاوردهای زیست محصیطی به دانش آموزان نقش به سزایی داشته باشد و بر همین اساس، اظهار داشت: امیدواریم با تشکیل تشکلی به نام محیط زیست در میان دانش آموزان زمینۀ آموزش ها در حوزهای مختلف محیط زیست از مسائل مربوط به آب و هوا گرفته تا مسائل مربوط به تنوع زیستی و حفاظت از خاک، موضوعاتی مانند پسماند و زباله فراهم شود و دانش آموزان ما در همۀ این مسائل عامل انگیزش اجتماعی برای حفاظت از محیط زیست باشند.

ابتکار در ادامه، ضمن تأکید بر این امر که امروز دانش آموزان ما از اولیا باید بپرسند که در جهت حفظ محیط زیست چه کرده ایم و در جهت تخریب و آلودگی محیط زیست چه کرده ایم، خاطر نشان کرد: طرح هر مدرسه یک محیط بان در سال تحصیلی جاری در مدارس دنبال می شود و با اجرای این طرح، محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست در مدارسی که نزدیک پارک های ملی و حاشیۀ آن هاست، با هماهنگی مدیران مدرسه و مدیران آموزش و پرورش اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی یک ساعته با موضوع حفاظت محیط زیست خواهند کرد.

این مقام مسئول با اشاره به این که در این کارگاه های یک ساعته، برای دانش آموزان در ارتباط با وظائف و شغل محیط بانی و حوزه های مسئولیتی وی آموزش هایی ارائه خواهد شد، اظهار امیدواری کرد: امیدواریم که طرح هر مدرسه یک محیط بان امیدوارم طرح مؤثری باشد و نتایج خوبی داشته باشد.

معاون رئیس جمهور در پایان، از دانش آموزان ایران اسلامی خواست تا با پرچمداری در حوزۀ محیط زیست این جریان را یاری و همراهی کنند، یادآور شد: امیدواریم دانش آموزان در این زمینه ها پیشرفت ها و اقدامات خوبی را داشته باشند و موفقیت های جدیدی را در این حوزه شاهد باشیم.

به اشتراک بگذارید :