24 ذیقعده 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ ۱۳:۰۱:۴۸
کد مطلب:  1951476
معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش؛
رتبه بندی فرهنگیان عزیز کشور باید با دقت و ظرافت اجرا شود/ معلمان نقش تسهیل کننده و اثر گذار در چرخش تحولی سازمان پژوهش و برنامه ریزی دارند

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت : محیط مدرسه باید در ابعاد مختلف محیط زندگی را شبیه سازی کند که نیازمند نقش آفرینی متفاوت معلمان است لذا نقش معلمان تسهیل کننده و اثر گذار در چرخش تحولی سازمان پژوهش و برنامه ریزی است.

 به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش قم، حجت الاسلام لطیفی در همایش تجلیل از فرهنگیان برگزیده استان که در مرکز رفاهی شماره یک قم برگزار شد، ضمن تبریک هفته بزرگداشت مقام معلم و گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری (ره) با اشاره به جایگاه و وظایف معلمان اظهار کرد: یکی از دلایل اهمیت جایگاه معلم حس و حالی است که معلم در زمان تدریس  با آن درگیر است لذا معلمی لحظه بسیار شیرین  و البته دشواری است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری  (مدظله العالی) که «معلمان افسران سپاه پیشرفت کشورند» گفت: شرافت معلم در زمانی است که انسانی را می یابد که نیاز به کمک، هدایت و یادگیری دارد و این معلم است که با تمام وجود و از عمق جان تمایل به کمک کردن به او را دارد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سند تحول بنیادین افزود: اگر بخواهیم آموزش و پرورش را بر اساس سند تحول بنیادین مدیریت کنیم کار های بسیاری پیش رو داریم که باید با مدیریت و برنامه ریزی صحیح نسبت به آن پرداخته شود تا دانش آموزان را به حیات طیبه در ذیل ساحت های شش گانه برسانیم.

وی با بیان اینکه در طرح رتبه بندی معلمان باید دقت و ظرافت مورد توجه جدی قرار گیرد افزود: اگر در این طرح از دقت و ظرافت غافل شویم نه تنها ممکن است برای معلمان و عرصه تعلیم و تربیت بلکه برای جامعه نیز اقدامات آسیب پذیر انجام گردد.  

علی لطیفی با اشاره به سخنان  مقام معظم رهبری در خصوص  عوامل صیانت در نقش معلم افزود: در وهله اول وظیفه خود فرهنگیان است که صیانت از طرح رتبه بندی به انحراف کشیده نشود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات در زمینه تحول در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بحث چرخش تحولی از برنامه درسی دارای غلبه نگاه دانشگاه گرا به سمت برنامه درسی ناظر به مهارت های  زندگی است که در کنار دشواری های بسیار زیاد می تواند یک مطالعه فراگیر در بین دانش آموزان و معلمان  و خانواده ها باشد.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: یکی از عواملی که میتواند به سازمان پژوهش و نظام آموزش و پرورش در این چرخش تحولی کمک کند ظرفیت خود معلمان است لذا برای موفقیت در این چرخش لازم است از انحصار کتاب درسی خارج شویم و به تنوع در فرصت های یاددهی و یادگیری توجه داشته باشیم.

 حجت الاسلام لطیفی ادامه داد: محیط مدرسه باید در ابعاد مختلف محیط زندگی را شبیه سازی کند که نیازمند نقش آفرینی متفاوت معلمان است لذا نقش معلمان تسهیل کننده و اثر گذار در این چرخش تحولی است.

شایان ذکر است، در پایان مراسم  88 نفر از معلمان برگزیده و فعالان عرصه و تعلیم و تربیت استان قم تقدیر شدند.

به اشتراک بگذارید :