16 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۱/۱۴ ۱۲:۴۵:۳۹
کد مطلب:  1926856
وزارت آموزش و پرورش یا وزارت آموزش؟

روزنامه شرق

در پاسخ به مطلب مندرج در روزنامه شرق به تاریخ 15 اسفند ماه1400 باعنوان «وزارت آموزش و پرورش یا وزارت آموزش؟» پاسخ معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به شرح زیر می باشد:

آموزش و پرورش به عنوان یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های تأثیرگذار بر روش زندگی دانش‌آموزان موظف است گام‌های موثر، ‌با کیفیت و هدفمندی در زمینه رشد دانش آموزان در عرصه‌ها و زمینه‌های مختلف بردارد و قطعاً حمـایت قانون‌گذاران در زمیـنه تخصیص بـودجه‌های درخور،‌ می‌تواند بر بالابردن کیفیت و کارآیی فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی هنری، ‌تأثیر مستقیم و مشخصی بگذارد. سند تحول بنیادین، به عنوان نقشه راه نظام آموزش و پرورش کشور، تأکید بر تربیت تمام ساحتی دانش‌آموزان دارد و تلاش معاونت پرورشی و فرهنـگی بر این است با ارائه برنـامه‌های متنـوع فرهنگی هنری در قالب جشـنواره‌ها، پویـش‌ها، ‌دوره‌های مهارت آموزی و... فعالیت‌های پرورشی‌ در کنار فعالیت‌های آموزشی، ‌حضور پررنگی در مدارس کشور داشته باشد.

برگزاری جشنواره فرهنگی هنری فردا با چهل سال سابقه اجرا در بیش از 80 رشته، فراخوان ملی پرسش مهر،‌ کانون‌های فرهنگی تربیتی، با برگزاری نزدیک به 80 رشته کارگاه‌های مهارتی- علمی و تشکیل و فعالیت انجمن‌های 22‌گانه و برگزاری صدها پویش ملی، استانی و منطقه تصدیق کننده این ادعا هستند که دانش‌آموز محوری و دانش‌آموز باوری در تمامی برنامه‌ها و ارتقای مهارت‌های اجتماعی و مسئولیت پذیری درآنان مد نظر است.

از دیگر سو به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی در بین دانش آموزان با برنامه‌هایی از قبیل برنامه ملی نماد (نظام مراقبت دانش آموزان)، خط ملی 1570 (که به صورت رایگان است)،‌ نظام توانمندسازی معلمان و والدین و... اقدام به ارائه مشاوره، مداخلات بهنگام و ارجاع به مراکز ذیربط به دانش آموزان، معلمان و والدین می‌کند، همچنین با اجرای طرح همدل( ویژه دوران کرونا)،‌ پیام مشاور، صدای مشاور و ... نسبت به ارائه آموزش‌های بهنگام اقدام می‌شود.

هرچند معاونت پرورشی و فرهنگی متولی تعیین کننده آینده شغلی دانش آموزان نیست اما با این وجود به منظور هدایت صحیح دانش‌آموزان به شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی- شغلی، آماده نمودن آنان برای پرداختن به تحصیلات عالیه و ورود به بازار کار با توجه به امکانات و نیازهای جامعه هدایت تحصیلی و هفته معرفی مشاغل را هر ساله در سطح کشور برگزار می‌کند.

با تشکیل کانون یاریگران زندگی با همکاری و حمایت ستاد مبازره با مواد مخدر با استفاده از ظرفیت همه تشکل‌ها و آموزش و مشارکت همتایان و همسالان، نهضتی فرهنگی برای ارتقاء مهارت‌های دانش‌آموزان در پیشگیری از اعتیاد وآسیب‌های اجتماعی در دانش‌آموزان ایجاد می‌کند.

به اشتراک بگذارید :