22 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۲۳ ۰۸:۴۶:۰۳
کد مطلب:  isqG7NlR
وزیر آموزش وپرورش:
توجه به رشد جسمانی دانش آموز در کنار رشد آموزشی وپرورشی از سیاست های دولت یازدهم است

وزیر آموزش وپرورش گفت:توجه به رشد جسمانی دانش آموز در کنار رشد آموزشی وپرورشی از سیاست های دولت یازدهم است.

به گزارش مرکزاطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش پیش از ظهر امروز، علی اصغرفانی در جلسه ستاد عالی سومین المپیادورزشی درون مدرسه ای که با حضور معاونین وزیر ومعاونین وزارت ورزش وجوانان و روسای فدراسیون های مختلف ورزشی، درساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهارکرد:در برنامه ششم توسعه ، سند تحول نظام آموزش وپرورش مبنا قرار گرفته است و كليه فعاليت هايي كه در آموزش وپرورش در طول برنامه ششم و در ادامه هفتم  توسعه انجام خواهد شد براساس سند تحول خواهد بود.

وي تصريح كرد: در اين سند بخش هاي مختلفي است كه يكي از بخش  هاي مهم آن ساحت هايي تربيتي است و مابراساس سند تحول 6 ساحت تربيتي داريم و اعتقاد بر تربيت همه جانبه دانش آموز داريم.

وزير آموزش وپرورش اظهاركرد: يكي از ساحت هاي تربيتي، تربيت اخلاقي و اعتقادي است كه دانش آموزان بايد براساس اخلاق و اعتقادات ديني و مذهبي تربيت شوند اما اينكه آيا تربيت ديني كافي است مسلما خير، بلکه لازم است اما كافي نيست و نياز به تربيت علمي و فناورانه نيز هست و دانش آموز بايدعلاوه بر تربيت اخلاقي بايد از آخرين دستاودرهاي علمي بهره مند شود.

فاني تربيت هنري و زيباشناسي را سومين ساحت تربيتي دانست و افزود: زيباشناسي، هنر و آموزش هنر بايد در دانش آموزان تقويت شود و تربيت سياسي اجتماعي از نيازهاي شخصيتي دانش آموزان است تا او بداند با دنياي اطرافش چگونه برخورد كند.

وي تربيت حرفه اي و اقتصادي را ساحت پنجم دانست و اظهاركرد: 13 ميليون دانش آموز بايد طوري تربيت شوند كه در آينده باري از دوش جامعه بردارند و توسعه مدارس فني و حرفه اي و كاردانش در اين دولت در راستاي اين هدف است چرا كه مدرك بدون مهارت مثمرثمر نخواهد بود.

وزير آموزش وپرورش تربيت بدني و جسماني را ششمين و آخرين ساحت از ساحت هاي ششگانه تربيتي در سند تحول عنوان كرد و افزود : نبايد فقط به بعد آموزش و بعد پرورش توجه كرد بلكه بايد دركنار اين دو به بعد جسماني و بدني دانش آموز نیز توجه كرد و زمينه را براي رشد جسمي او فراهم كرد ، چرا كه برخي اوقات افراط در بعد آموزشي باعث غفلت از بعد جسماني شده است.

افزایش ساعت تربیت بدنی

فاني خاطرنشان كرد : درهمين راستا ساعات درس تربيت بدني را از 3 ساعت به 6 ساعت در دوره دوم متوسطه افزايش داده ايم كه اين نشان دهنده اهتمام دولت تدبيرو اميد به بحث تربيت بدني است و دركنارآن دروسي با عنوان انسان ومحيط زيست ، و انسان و سلامت به دروس متوسطه اضافه كرديم تا ساحت هاي ششگانه را كامل پوشش دهيم .

عضو كابينه دولت تدبير واميد گفت: المپيادهاي درون مدرسه اي با رويكرد مدرسه محوري انجام مي شود و معتقديم بايد فعاليت هايي را تقويت كنيم كه افراد زيادي را شامل شود چنانچه مي بينيم بيش از 5/4 ميليون دانش آموز در المپيادهاي ورزشي مدارس شركت فعال دارند .

وزيرآموزش و پرورش با اشاره به بازگشت فعاليت هاي ورزشي به كف مدرسه اظهاركرد: فعاليت هاي ورزشي درون مدرسه اي ، كانون هاي ورزشي درون مدرسه اي از يك سو و كانون هاي ورزشي برون مدرسه اي از سوي ديگر كار غربالگري دانش آموزان و استعداديابي را به خوبي انجام مي دهند .

وي افزود: درسند توسعه آمده است كه مدرسه بايد به يك نهاد توسعه محله تبديل شود و اگر مدرسه به يك نهاد تربيتي تبديل شود مي تواند در نوبت بعدازظهر كه فضاي آموزش خالي است براي بچه ها مفيد و موثر باشد تا فعاليت هاي ورزشي درآنجا انجام شود .

توسعه کانون های درون مدرسه ای

فاني از ايجاد 8 هزار كانون درون مدرسه اي خبرداد و افزود : توسعه كانون هاي درون مدرسه اي ، تسريع در تبديل مدرسه به نهاد تربيتي به توسعه ورزش همگاني كه زمينه ساز ورزش قهرماني است مي تواند كمك كند و دراين راستا شاهد مشاركت ساير نهاد و همچنين خانواده ها هستيم .

وجود مدارس تک دانش آموزی

وزيرآموزش و پرورش با اشاره به سخنان رهبرمعظم انقلاب درخصوص مخاطب بودن بيش از 40 ميليون از افراد جامعه، گفت: آموزش و پرورش تنها دستگاه حاكميتي است كه در همه جا، حتي دورترين نقاط مرزي حضوردارد و پرچم جمهوري اسلامي ايران را درآنجا برافراشته است.

وي با اشاره به وجود 110 مدرسه تك دانش آموزي در سال گذشته گفت: تمام تلاش دولت اين است تا از توليد بيسوادي جلوگيري كند و مديريت نهادي به اين گستردگي نيازمند مشاركت همه نهادها و دستگاهاست، و ازاين رو براي مشاركت با ساير دستگاه همواره آغوش خود را گشوده ايم .

فاني افزود : آموزش و پرورش هرچه مردمي تر باشد موفق تر است و المپيادهاي ورزش درون مدرسه اي مشاركت بالايي را در برداشته است كه اين از مواهب است .

المپیادها بهترین فرصت برای غربالگری

عضو كابينه دولت تدبير واميد تصريح كرد: برگزاري مراحل مختلف المپيادهاي ورزشي بهترين فرصت براي غربالگري و استعداديابي و شناسايي دانش آموزان مستعد است و معرفي آنان هيئت هاي مختلف ورزشي است .

فاني خود اتكايي، جمع گرايي وكار تيمي كردن را از نتايج برگزاري المپيادهاي ورزشي درون مدرسه اي عنوان كرد و افزود : هرچه بتوانيم اين قبيل فعاليت ها را توسعه دهيم درآينده شاهد رشد افرادي خود اتكاء، مسئوليت پذيرو تحمل نظر ديگران خواهيم بود .

 پیش بینی افزایش 200 هزار نفری دانش آموزان در سال جاری

وزيرآموزش و پرورش از ثبت نام 12 ميليون دانش آموز تا ديروز در سيستم سناد خبرداد و افزود: پيش بيني مي شود با رشد 200 هزار نفري تعداد دانش آموزان درسال تحصيلي جديد به بيش از 13 ميليون و 200 هزار نفر برسد .

وي دانش آموزان را گنج وسيع و نهفته اي دانست كه سرمايه كشور هستند كه بايد براي پرورش كودكان و نوجوانان همه نهادها به آموزش و پرورش كمك كنند .

فاني در پايان ابراز اميدواري كرد مشاركت بيشتر خانواده ها و ساير نهادها در ارتقاي سطح سلامت و تربيت بدني و تربيت زيستي موثر باشد .

 

به اشتراک بگذارید :