22 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۲۱ ۱۱:۰۰:۱۷
کد مطلب:  lib73kb7
مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران:
پذیرش سوادآموزان در شهرستان های استان تهران در سال گذشته بیش از 100 درصد رشد داشته است

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: یکی از مهمترین شاخصه‌های مهم در مقایسه کشورهای جهان نرخ سوادآموزی است.

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران نشست کمیتۀ بهبود کیفیت و ستاد امتحانات سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، صبح امروز با حضور مدیرکل و اعضای شورای معاونین این اداره ‌کل برگزار شد.

عبدالرضا فولادوندراد، مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، در این نشست ضمن تبریک به مناسبت روز جهانی سوادآموزی که از سوی سازمان یونسکو نامگذاری شده است، اظهار داشت: ایران در سوادآموزی همواره پیشگام بوده است و برگزاری کنگرۀ جهانی وزاری آموزش در سال 1344 تهران، خود گواه محکمی بر این مدعاست.

وی در ادامه ضمن ابراز تأسف از این امر که متأسفانه هنوز در جهان 785 میلیون نفر بی‌سواد وجود دارند، ادامه داد: افرادی که از سواد خواندن و نوشتن برخوردار نسیتند، همواره در زندگی با مشکلات متعددی روبرو می‌شوند.

این مقام مسئول، سوادآموزی را از جمله اهداف مهم توسعۀ پایدار کشورها برشمرد و در ادامه با اشاره به این امر که شعار جهانی سال یونسکو، خواندن گذشته برای نوشتن آینده انتخاب شده است، افزود: یکی از مهمترین شاخصه‌های مهم در مقایسۀ کشورهای جهان، نرخ سوادآموزی در آن کشور است که بسیار حائز ارزش و اهمیت است.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، در ادامه ضمن تحسین نگاه ویژۀ دولت به حوزۀ سوادآموزی در آموزش و پرورش اظهار داشت: راهکارهای شتاب بخشی در دولت تدبیر و امید که به شکل ویژه تری به مقولۀ سوادآموزی می‌پردازد، ستودنی است.

فولادوند راد با اشاره به برگزاری مسابقۀ کتابخوانی خانوادۀ سلامت با همکاری دفتر یونسکو در تهران که به مناسبت روز جهانی سوادآموزی به صورت همزمان در سراسر شهرستان‌های استان تهران برگزار شد، خاطر نشان کرد: این کتاب‌ها ظرف دوره‌های انتقال به سوادآموزان زیر پوشش سواد آموزی داده شد و بعد از آن با نظرات و همکاری دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، مسابقۀ نهایی آن برگزار شد.

وی احساس رضایت و تقدیر از کیفیت آموزش در شهرستان‌های استان تهران توسط نمایندۀ دفتر یونسکو در تهران را گواه محکمی بر حسن انجام وظایف صورت گرفته در این حوزه برشمرد و در ادامه با اشاره به امضای موافقت نامۀ همکاری با معاونت آموزش متوسطۀ این اداره کل، گفت: 70 درصد از اولیای بی‌سواد دانش آموزان، اولیای دانش‌آموزان متوسطه هستند که بهبود وضعیت و ارتقای سطح سواد آنان نیازمند همکاری و مشارکت معاونت آموزش متوسطۀ اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران است.

این مقام مسئول، تبلیغات در جهت ترغیب اولیای بی‌سواد دانش‌آموزان به سوادآموزی و همچنین ترویج و اشاعۀ فرهنگ سوادآموزی را مستلزم مشارکت همگانی دست اندرکاران این حوزه برشمرده و ضمن تأکید بر تلاش در جهت ارتقای جایگاه سوادآموزی نزد مناطق، به ویژه در حوزۀ آموزش متوسطه، افزود: مدیران مدارس موظف شده‌اند که آخرین مدرک تحصیلی اولیای دانش‌آموزان را اخذ و در پروندۀ تحصیلی آنان بایگانی کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، رشد بیش از 100 درصدی و ثبت‌نام 3 هزار 600 سوادآموز در سال گذشته در حوزۀ زیر پوشش این اداره کل را حاصل از برنامه‌ریزی و عمل مدون دست اندرکاران این حوزه ارزیابی و تصریح کرد: راه‌اندازی مراکز یادگیری در مناطق شهرستان‌های استان تهران و آموزش توأم مهارت در کنار سواد، از دیگر اقدامات صورت گرفته معاونت سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در سال تحصیلی گذشته بوده است که در سال تحصیلی جدید نیز با جدیت پیگیری خواهد شد.

فولادوند راد ادامه برگزاری اردوهای فرهنگی و زیارتی را از جملۀ مهمترین برنامه‌های تشویقی برای جذب سوادآموزان به سواداموزی و ادامۀ تحصیل برشمرد و در ادامه با اشاره به این که از روند برگزاری امتحانات سوادآموزی در مناطق زیر پوشش اداره‌‌کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، بازدید صورت می‌پذیرد، گفت: تا به امروز بیش از 50 درصد بازدید در حوزه‌های مختلف شهرستان‌های استان تهران صورت گرفته است و نسبت به صحت برگزاری امتحانات و راستی آزمایی لازم از سوادآموزان، اقدامات لازم صورت پذیرفته است.

به اشتراک بگذارید :