16 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۰۷ ۰۸:۳۲:۳۴
کد مطلب:  1870281
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان قزوین:
طرح خوانا در ۲۵ درصد مدارس ابتدایی استان قزوین در حال اجراست

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی؛ سید یدالله حسینی معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان قزوین گفت: طرح ملی مدرسه خوانا با هدف ارتقای مهارت‌های خواندن، نوشتن و مهارت‌های زندگی در ۲۵ درصد مدارس ابتدایی این استان در حال اجرا است.

وی افزود: مقطع ابتدایی از دوران طلایی نظام تعلیم و تربیت دانش‌آموزان است و آموزش مهارت‌های چهارگانه زبانی شامل خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن از اهداف اصلی آموزش در این دوره به شمار می‌رود.

معاون آموزش ابتدایی استان اظهار داشت: بر اساس سند تحول بنیادین بسته تحولی خوانا شامل مجموعه‌ای از برنامه‌ها، فعالیت‌ها و اقدامات منسجم و یکپارچه از راهکارها و برنامه زیر نظام‌های شش‌گانه سند تحولی است که قابلیت تحقق اهداف عملیاتی را دارد.

حسینی تصریح کرد: هم‌اکنون این طرح در ۳۲۰ مدرسه ابتدایی در سطح استان در حال اجراست و از ابتدای مهرماه آموزش مربیان استانی، منطقه‌ای و مدرسه در دستور کار قرارگرفته است.

این مسئول زمان اجرای عملی طرح مدرسه خوانا در مدارس منتخب را از اول دی ماه تا پایان اردیبهشت سال آینده اعلام کرد و افزود: نحوه اجرای طرح براساس وضعیت تشکیل کلاس‌های آموزشی مدارس مجری طرح به صورت حضوری یا غیرحضوری از طریق شبکه شاد صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: نتایج اجرای این طرح زمینه ساز بهبود و ارتقای آداب و مهارت‌های زندگی و مهارت‌های زبانی که ابزار کلیدی برقراری ارتباط و زیربنای یادگیری دانش آموزان است، می‌شود.

حسینی اضافه کرد: در تدوین بسته‌های اجرایی تحولی، شاخص‌های هفتگانه تحول آفرین بودن، تحقق پذیر بودن، شوق انگیز بودن، سنجش پذیر بودن، زودبازده بودن، فراگیر بودن و مدرسه محور بودن مورد توجه بوده است.

وی یادآور شد: بنابراین به منظور بهبود و ارتقای این مهارت‌ها و در راستای کیفیت بخشی به آموزش و پرورش در دوره ابتدایی، طرح مدرسه خوانا در مدارس ابتدایی در دستور کار قرار دارد.

قزوین دارای ۲۵۳ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی است.

به اشتراک بگذارید :