14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۰۶ ۱۶:۵۵:۳۸
کد مطلب:  1869889
محمود امانی در هم اندیشی «بررسی شیوه‌های همکاری و تعامل بین شورای عالی و دستگاه‌های مختلف»:
هر انسانی قبل از هر کاری باید از خود بپرسد من برای تعلیم و تربیت بچه های کشورم چکار کرده ام؟/ آموزش و پرورش سرنوشت انسان‌ها و جامعه را تغییر می‌دهد

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: باید تلاش شود اندازه و کیفیت آموزش و پرورش مطلوب را به مردم بشناسانیم تا همگی از نداشتن یک آموزش و پرورش موثر احساس کمبود و نیاز نموده و برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

محمود امانی تهرانی در نشست هم اندیشی «بررسی شیوه‌های همکاری و تعامل بین شورای عالی و دستگاه‌های مختلف» که به میزبانی دبیرخانه این شورا برگزار شد، با بیان هدف برگزاری این نشست اظهار کرد: افرادی که به عنوان نهادهای حقوقی در شورای عالی آموزش و پرورش هستند یک وجه معنایی دارند و شورای عالی جایی است که متعلق به تمام نهادها و جامعه است.

وی افزود: تمام نهادها یک ماموریت مشترک دارند که باید ادا شود و آن ادای دین به رشد دانش‌آموزان است، اما نهادهای مرتبط با نظام رسمی آموزش و پرورش کشور که در سازوکاری به نام شورای عالی آموزش و پرورش حضور دارند، مسئولیت دوچندان دارند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: در ایران اولین مدارس رسمی نسبت به خیلی از کشورهای جهان قدمت دارند مثل نظامیه‌ها و همچنین تاریخ  غنی فرهنگ و تمدن ایران و اسلام را داریم که ناشی از یک جریان عمیق و موثر از نظام یاددهی یادگیری در کشور است.

وی با ذکر یک مثال به انسجام نظام آموزشی اشاره و عنوان کرد: امر آموزش در کشور ایران عمق و ریشه بسیاری دارد. آموزش به صورت رسمی نوین در دوره قاجار وارد شد و در سال ۱۲۷۵امین الدوله شورای عالی آموزش و پرورش را تحت عنوان انجمن معارف به کشور هدیه داد.

امانی ادامه داد: این انجمن تا سال ۱۳۰۰به مدت ۲۵سال دوام داشت و قانونی تحت عنوان شورای عالی معارف شکل می‌گیرد که اکنون در یکصدمین سال تاسیس آن قرار داریم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه مجالس  قانون گذاری به شوراهای عالی مشروعیت دادند اظهار کرد: تمام لایحه‌ها و طرح‌ها باید از شورای عالی آموزش و پرورش بگذرد چراکه قانونگذار، این شورا را از خود دانسته است.

وی با تاکید بر اینکه شورای عالی آموزش و پرورش 3سرمایه اصلی در اختیار دارد اضافه کرد: یکی اصالت، این اصالت باعث می‌شود مردم اطمینان خاطر پیدا کنند. در طول ۱۲۵سال گذشته در شورای عالی، نقش شخصیت‌های حقیقی و حقوقی به طور کامل برجسته بوده است.

امانی بیان کرد: یکی از نقاط درخشش انقلاب اسلامی احیا شدن نقش‌های شورای عالی آموزش و پرورش است که سند تحول بنیادین یکی از اثرات مطلوب این شوراست. ۷سال مطالعه و درگیر کردن بیش از ۷۰۰نفر در تدوین سند تحول بنیادین، آن را حائز اهمیت کرده است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در این شورا به بیش از ۳۰۰اثر مطلوب دست یافته ایم گفت: شورای عالی آموزش و پرورش یک سرمایه ملی از جنس اصالت دارد. استقلال شورای عالی دومین سرمایه آن است. در این سرمایه، صیانت از حقوق مردم نهفته است.

وی افزود: گزارش دادن در بخش‌های مختلف در تاریخ شورای عالی وجود دارد حتی مذاکرات شورای عالی منشا تصمیم گیری‌های مهم می‌شود.

امانی سومین سرمایه شورای عالی آموزش و پرورش را اتقان کار دانست و اظهار کرد: این اتقان امروز یک وظیفه ملی است. اگر به اتقان کار خدشه وارد شود به سرمایه شورای عالی آموزش و پرورش آسیب وارد می‌شود. هر فردی که در قبال دانش‌آموزان مسئولیت دارد شورای عالی از آن اوست.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش بر اهمیت هم‌افزایی بین دستگاه‌ها تاکید و اظهار کرد: پاسخ این سوال که چرا آموزش و پرورش مهم است، اهمیت بالایی دارد. بخش عمده ای از توان و منابع کشور صرف آموزش و پرورش می‌شود لذا باید ضرورت این امر مشخص شود.

وی افزود: امروزه بینش، فهم و نگاهمان به اهمیت آموزش و پرورش نسبت به گذشته ارتقا داشته است؛ امروزه معتقدیم آموزش و پرورش در هر کشوری، ارزان ترین راه برای دستیابی به تمام آرزوهای آن کشور است.

امانی با اشاره به اهمیت مساله آموزش، تاکید کرد: آموزش سرنوشت انسان‌ها را تغییر می‌دهد. تمام صفاتی که باید در یک دانش‌آموز باشد، در سند تحول بنیادین آورده و بر آنان تاکید شده است.

وی اشاره کرد: کار آموزش و پرورش گسترده و ملی است. در سند تحول بنیادین مدرسه به عنوان کانون تربیتی محله قید شده است که اهمیت بالایی دارد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان تاکید کرد: باید تلاش شود قواره و اهمیت آموزش و پرورش را روزانه مرور کنیم و آن را به مردم بشناسانیم تا مردم از نداشتن یک آموزش و پرورش موثر احساس کمبود و نیاز کنند.

تاکید بر استفاده از ظرفیت روابط عمومی‌ها

خادمی مسئول روابط عمومی فرهنگستان علوم نیز در این نشست عنوان کرد: هر رشد و پیشرفتی در کشور مرهون آموزش و پرورش است و در عرصه بین الملل نیز آموزش و پرورش موفق وجود دارد.

وی افزود: روابط عمومی‌ها می‌توانند کمک موثری در روند یادگیری و آموزش باشند چرا که امروزه آموزش دانش‌آموزان با آموزش نسل گذشته متفاوت شده است.

خادمی پیشنهاد داد از ظرفیت و توانمندی روابط عمومی‌ها استفاده بیشتری شود تا یادگیری و رشد دانش‌آموزان توسعه پیدا کند.

در مدارس هنر ارتباط و گفت‌وگو را برای دانش‌آموزان ایجاد کنیم

شفیعی مسئول روابط عمومی وزارت علوم نیز در این نشست گفت: باید در آموزش و پرورش برای معلمان و دانش‌آموزان، هنر ارتباط موثر را با مخاطب ایجاد کنیم. آموزش و پرورش باید در ابتدا معلمان خوبی را انتخاب کند و به آنان آموزش صحیح دهد.

وی افزود: گفت‌وگو در مدارس شکل می‌گیرد باید بتوان مباحث گفت‌وگو را در مدارس برای داشن اموزان داشته باشیم تا هنر زندگی را یاد بگیرند، قطعا در این راستا کشور به سمت پیشرفت می‌رود.

شفیعی تعامل و هم افزایی روابط عمومی دستگاه‌های مختلف را موثر دانست که باید در کنار آموزش و پرورش باشند.

به اشتراک بگذارید :