23 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۰۶ ۰۷:۱۲:۰۰
کد مطلب:  1868447
کریمیان با حضور در ذکر خانه انقلابی بیان نمود
همواره معنویت شاخصه ورزش پهلوانی است

علیرضا کریمیان در جمع دانش آموزان و ورزشکاران باستانی کار، ذکر خانه انقلابی ناحیه سپاه حبیب ابن مظاهر حاضر شد

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران، علیرضا کریمیان با حضور در جمع دانش آموزان و ورزشکاران باستانی کار، ذکر خانه انقلابی ناحیه سپاه حبیب ابن مظاهر  اظهارداشت: ورزش و انجام حرکات پهلوانی؛ جزو فعالیت‌های اصلی و روزمره ایرانیان در دوران باستان بوده‌است. جامعه آن زمان ارزش خاصی برای ورزشکارانی قائل می‌شد که برای قدرت بدنی و شجاعت روحی که در اختیار داشتند، شکرگزار بوده‌اند.

وی افزود: حدود 700 سال پیش؛ پهلوانی به نام پوریای ولی؛ از اسطوره های قهرمانی کشورمان در گذشته، این ورزش را باز احیا و  بازسازی کرده است. بر اساس تحقیقات دانشگاه ورزش آلمان، قدیمی ترین ورزش بدن سازی در دنیا، ورزش پهلوانی و زورخانه ای ایران می باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران اضافه کرد: آن چیزی که این ورزش را متمایز و خاص  کرده روحیه پاک و جوانمردی است و با شرایط متفاوتی در تاریخ کشور ما عجین شده است. همواره معنویت شاخصه  ورزش پهلوانی است ،فروتنی و افتادگی ریشه در آئین این ورزش دارد.

وی جایگاه زورخانه پس از اسلام در زنده‌کردن فرهنگ و آیین افتادگی و برادری را که از  عهد باستان در ایران رواج داشته‌است، بسیار حایز اهمیت قلمداد نمود و گفت: این ورزش آئینی دارد،  درس تواضع و از خودگذشتگی، دست گیری از ضعیف و یاددهی فضایل اخلاقی با روحیه ی جوانمردی را شامل می شود که این ویژگی ها ، وجه تمایز این ورزش با سایر ورزش ها می باشد و ابزاری که در این ورزش استفاده می شود؛ مشابه جنگ افزار های قدیمی می باشد و ورزشکاران و کسانی که در این ورزش شرکت می کردند، به هدف دفاع از سرزمین، به یادگیری این ورزش می پرداختند و این یک ارزش است. هنگامی که شخصی وارد گود می شود  باید بر اساس سیادت و بر اساس کسوت وارد شود، فلسفه ی گود بر اساس فروتنی و تواضع می باشد و جوانی که وارد گود می شود  با چرخش خود، به نوعی اعلام آمادگی برای شهادت می کند.

کریمیان با اشاره به منویات مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) که " تحصیل، تهذیب و ورزش" از جمله مهم ترین ارکانی می باشد که جوانان باید یادبگیرند ادامه داد: جا دارد تا این ورزش پهلوانی در مدارس نهادینه شود، زیرا دانش آموزان؛ بسیاری از سجایای اخلاقی را در زورخانه یاد می گیرند و آداب دانی در این ورزش می تواند یک آموزش برای دانش آموزان باشد.

وی در پایان یکی از اهداف پیش روی آموزش و پرورش شهر تهران را تقویت و توجه به مدارس دولتی با رویکرد عدالت آموزشی و صیانت فرهنگی و تربیتی در مدارس دانست که با  شناسایی معلم های ورزش علاقه مند و آموزش ورزش پهلوانی به آنها در جهت نهادینه کردن این ورزش در مدارس می توان اقدام کرد.

گفتنی است به دلیل مداومت بر نجوای ذکر صلوات و نام ائمه اطهار به محل انجام ورزش های پهلوانی ذکرخانه می گفتند.

 

به اشتراک بگذارید :