22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۰۴ ۱۴:۴۳:۱۵
کد مطلب:  1866857
وزیر آموزش و پرورش در همایش گرامیداشت «مقام مادر»:
مهم ترین وظیفه تربیتی وزارت آموزش وپرورش،آشناکردن دانش آموزان باسیره حضرت زهرا(س)، است

وزیر آموزش و پرورش گفت: امروز در نظام تعلیم و تربیت پرداختن به سیره تربیتی حضرت زهرا (سلام الله علیها) و آشناکردن دانش آموزان و جوانان با سیره این بانوی بزرگ اسلام، مهم ترین وظیفه ای است که بر دوش ما نهاده شده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران، یوسف نوری؛ در همایش گرامیداشت «مقام شامخ زن» و «روز مادر» که به مناسبت میلاد با سعادت یگانه بانوی نمونه عالم، حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و میلاد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)، با حضور «انسیه خزعلی»؛ معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور، در سالن حجاب برگزار شد، اظهار کرد: میلاد حضرت فاطمه زهرا(س)، بی تردید یکی از اعیاد بزرگ و ارزشمند دینی ماست. در تمام  آنچه که ما آموزش دیده ایم و شنیده ایم؛ محور «آیه تطهیر»، حضرت زهرای مرضیه(سلام الله علیها) است که بارها در روایات مختلف به آن اشاره شده است .

نوری با بیان این که پیامبر اکرم(ص) بر دستان حضرت زهرا(س) بوسه می زد و او را تکریم می کرد، افزود: اگر حضور مقدس رسول اعظم(ص) علت مخلصه دین مبین اسلام، به عنوان دین خاتم و جامع بود؛ بی تردید حضرت زهرای مرضیه در تداوم آن مهم ترین نقش را داشت.

وی با اشاره به این که امروز در نظام تعلیم و تربیت پرداختن به سیره تعلیم و تربیت حضرت زهرا (سلام الله علیها) و آشناکردن دانش آموزان و جوانان با سیره این بانوی بزرگ اسلام، مهم ترین وظیفه ای است که بر دوش ما نهاده شده است، گفت: در سیره تربیتی، حضرت امام خمینی(ره)،  «تهذیب» بالاتر از همه امور قرار دارد و ایشان تذکر می‌دهند اگر «تهذیب» در کار نباشد، علم «توحید» هم به کار نخواهد آمد و تنها اگر ما بتوانیم در این مسیر، انسان، تربیت کنیم، می توانیم مطمئن باشیم که انسان های در «تراز» نظام مقدس جمهوری اسلامی، تربیت کرده ایم؛ لذا شهدای ما اینگونه بودند.

وزیر آموزش و پرورش با گرامیداشت یاد و خاطره بانوان شهید دوران دفاع مقدس، گفت: حدود ۶هزار شهیده دختر و زن در دفاع مقدس داریم که ۵۰۰نفر از این شهیدان، در خط مقدّم به شهادت رسیده اند. شهدایی که نام پیدا کرده و جهانی شده اند، انسان‌های بزرگی چون حضرت امام(ره) که پدیده قرن شدند و از «تهذیب» و «جهاد اکبر» به قلّه های ایمان، رسیدند.

نوری با اشاره به 4 روش تربیتی حضرت زهرا(س)، ادامه داد: روش اول این بانوی مکرمه؛ «روش الگویی» است که انفاق و دعا در حق دیگران، مصداق بارز این روش است.

وی روش «موعظه حسنه» را دومین روش تربیتی بانوی بزرگ اسلام دانست و گفت: زهرای مرضیه(س)، تربیت را برای فرزندانش، در قالب «موعظه حسنه» و به صورت بازی به همراه الگو های آموزشی، معنادار کرده بود.

نوری تصریح کرد: روش «محبت ورزی» و «تمثیل و قصه گویی»، سومین و روش «آداب‌های صحیح»،  چهارمین روش‌ تربیتی ایشان بود.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: از بین یک میلیون و ۸۰۰هزار نفر از همکاران شاغل در دستگاه نظام تعلیم و تربیت ما، بانوان هستند و در حال حاضر بیش از ۱۵میلیون دانش‌آموز داریم که نیمی از این افراد نیز دختران دانش آموز می باشند.

شایان ذکر است؛ در این همایش از تعدادی از بانوان و مادران شهید تقدیر شد.

این مراسم با حضور خزعلی مشاور امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری؛ نوری وزیر آموزش و پرورش؛ الماسی سرپرست دفتر وزارتی, بابایی سرپرست مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی؛ عطاران مشاور وزیر؛ پناهی روا مشاور امور زنان وزارت آموزش و پرورش؛ کریمیان مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران و بانوان فرهنگی برگزیده کشوری در محل سالن حجاب کانون پرورش فکری کودکان برگزار شد .

برای مشاهده تصاویر اینجا را کلیک کنید.

 

به اشتراک بگذارید :