14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۰۴ ۰۷:۲۰:۰۰
کد مطلب:  1866627
محمود امانی در مراسم تقدیر از بانوان دبیرخانه شورای عالی؛
فاطمه الگوی بی بدیل زنان جهان است/ ستون زندگی بر اساس پایداری و پاکدامنی زنان استوار می ماند

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: حضرت فاطمه(س) الگوی بی بدیل انسانیت در جهان و نمونه کامل از زنان عالم است که هم برای پدرش دختر بود و هم مادر؛ خداوند نسل پاک ترین انسانهای روی زمین را از ایشان قرار داد تا راهنمای انسانها در سختی ها و فراز و نشیب های زندگی باشند.

دکتر محمود امانی، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در مراسم تقدیر و تشکر از بانوان دبیرخانه شورای عالی با تبریک  ولادت با برکت حضرت زهرا(س)، روز زن و میلاد حضرت امام خمینی(ره) فرزند برومند این بانوی گرانقدر اسلام که آغازگر عظیم ترین حرکت انقلابی عصر حاضر و روایتگر زیباترین حماسه تاریخ برای آیندگان بودند، افزود: بعضی از نعمت های خداوند که به انسانها عطا می کند بی نظیرند و آن نعمت روابط اجتماعی، مهرورزی، محبت، ، تعامل و گفت و گوی انسانها با یکدیگر است.

وی ابراز داشت: در مجموعه معارف دینی، دو موضوع از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و این از چارچوب معارف عمیق اسلامی است و آن این که برای هر انسانی دو پرونده به موازات هم و مرتبط با هم وجود دارد. اولین پرونده، پرونده عمل ماست، یعنی کارهایی که با اعضا و جوارح مان انجام می دهیم که به آن پرونده عمل می گویند و خیلی برای ما انسانها آشناست، در روایات متعددی داریم که دو فرشته بر اعمال ما انسانها ناظرند تمام حرکات و اعمال ما را ثبت و ضبط می کنند.این پرونده بخشی از عاقبت ما را در آخرت می سازد.

وی افزود: به موازات این پرونده یک پرونده دیگری وجود دارد به نام پرونده اعتقادی که به آن ایمان هم می گویند. شامل ایمان و باورهای ماست، این پرونده اعتقادات عین پرونده عمل ماست که بوسیله آن پاداش و عوقبت می بینیم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: همین که انسان در این عالم یک ساعت با ایمان و اخلاص اندیشه می کند و یا حتی زمانی که در حال ایمان به خداوند می خوابد، برای او پاداش نوشته می شود و نزد خداوند متعال پاداش دارد.

امانی بیان کرد: در مورد ارتباط اینها با همدیگر، اگر کسی اهل ایمان بود خداوند او را مقید به کار خیر می کند و کار خیر باعث افزایش ایمان او می شود که به آن چرخه صعود می گویند. خداوند در قرآن می فرماید: إِلَیْهِ یَصْعَدُ الْکَلِمُ الطَّیِّبُ وَ الْعَمَلُ الصَّالِحُ یَرْفَعُهُ(سخنان پاکیزه به سوی او صعود می‌کند و عمل صالح را بالا می‌برد) و اگر انسان عمل بد انجام دهد از ایمانش کم می شود. ثُمَّ کَانَ عَاقِبَةَ الَّذِینَ أَسَاءُوا السُّوأَى أَنْ کَذَّبُوا بِآیَاتِ اللَّهِ وَکَانُوا بِهَا یَسْتَهْزِئُونَ (سپس عاقبت کسانى که کارهاى بد مرتکب شدند، این شد که آیات خدا را تکذیب کردند و همواره آن را به مسخره مى‌گرفتند.)کسی که به گناه ناخنک می زند، ممکن است ایمان خود را از دست بدهد.

وی افزود: البته معمولا ایمان و اعتقادات صحیح به داد اعمال بد می رسند. در زیارت جامع کبیر آمده است: خدا این چنین است که محبت و مودت اهل بیت را سبب پاکی خلقت، تزکیه و پاکی جان و کفاره گناهان ما قرار داده است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: یعنی اگر کسی اعتقادات، معاد، امامت درست و... داشت، گناه او را کاهش می دهد و عاقبت به خیر می شود. ایمان موجب عاقبت بخیری می شود، لایه اعتقادات روی عمل اثر می گذارند.

امانی اضافه کرد: حیطه ایمان، حیطه اختیار است نه جبر؛ ایمان نتیجه علم همراه با انتخاب گری درست و صحیح است. حیطه عمل هم حیطه اختیار است و دو نوع عمل داریم؛ عمل صالح و دیگری عمل بد. عمل صالح و عمل بد ملاک هایی دارند.

وی اظهار داشت: درباره عمل بد؛ هم نیت و هم گستره عمل مطرح است. متقابلاً در عمل صالح، نیت سرجایش است اما گستره عمل اندازه ندارد بلکه یک پارامتر جدید به نام معرفت مطرح می شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نیت و معرفت روی گستره عمل نیک اثر دارند گفت: شناخت و معرفت آدم ها اندازه ندارد هر که به اندازه معرفت و شناخت خود از عمل خود بهره مند می شود. در این عالم ملاک های عجیبی وجود دارد ممکن است یک کار خیلی کوچک که برای ما اهمیتی ندارد در آن جهان خیلی بزرگ و با اهمیت باشد که همین کار باعث نجات انسان می شود.

امانی با تاکید بر اینکه خداوند هدایت ما را در مسیر دوستی اهل بیت قرار داده است، افزود: یکی از ویژگی های شیعیان به جا آوردن حق اهل بیت پیامبر(ص) است. چون مودت و دوستی ذی القربی برای خود شیعیان است. هر کسی در این فضا قرار گیرد یک نوع ملازمه و تعهد بوجود می آورد. مدارا با مردم، شفقت، دلسوزی، رسیدگی به امور مردم، خدمت به مردم و خیرخواهی در حق مردم و....

وی با اشاره به اینکه دین ما دینی است که خداوند هر چه در آن گذاشته آسانی و سهل است. بیان داشت: دین به ما می گوید باید یک جوری زندگی کنی که مورد اعتماد، اطمینان و محل رجوع مردم باشی و مردم به نیکی و خوبی از شما یاد نموده و به شما امید خیر داشته باشند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش تصریح کرد: خداوند هر چه برای انسان ها گذاشته است مانند طهارت و پاکی، شفافیت و آسانی و همه کارهایی که در دین اسلام است همه براساس توان انسانهاست. وقتی انسان کار خیری انجام می دهد چقدر احساس لذت و آرامش می کند که توانسته است مشکلی از روی دوش همنوع خود بردارد.کاری در این دین نیست که انسان از در درون از آن منتفر باشد بلکه دین خاتم الانبیاء دین آسان و مطلوبی برای همه انسانهاست.

امانی خاطرنشان کرد: باید نسخه های عملی دین اسلام را با زبان ساده و بدور از پیرایش های ظاهری برای نسل جوان بیان کرد تا آنها برای انجام آن ترغیب شوند. دین امانتی است که ما از دیگران گرفته ایم و باید بتوانیم این امانت را به نسل بعد از خود بدهیم و باید جوری عمل کنیم که مایه رضایت پیامبر(ص) و اهل بیت (ع) از ما باشد.

وی ادامه داد: حضرت فاطمه(س) الگوی بی بدیل انسانیت در جهان و نمونه کامل از زنان عالم است که هم برای پدرش دختر بود و هم مادر؛ خداوند نسل پاک ترین انسانهای روی زمین را از ایشان قرار داد تا راهنمای انسانها در سختی ها و فراز و نشیب های زندگی باشند.

امانی در پایان با تقدیر و تشکر از بانوان دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش تاکید کرد: بانوان مایه آرامش و معدن عطوفت، محبت، مهر و مهربانی هستند که ستون زندگی مشترک انسانها بر اساس پایداری و پاکدامنی آنها استوار می ماند.

به اشتراک بگذارید :