19 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۰۳ ۱۰:۴۷:۳۹
کد مطلب:  1864515
یاد وخاطره دانش آموزان شهید در بمباران مدرسه «« 22 بهمن »» و «« بینش»» زنجان گرامی باد.
یاد و خاطره 15 شهید و 23 مجروح مدرسه راهنمایی دخترانه بینش و 22 بهمن استان زنجان گرامی باد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش ، دوم بهمن ماه سال 1365 بمباران هواپیمای رژیم بعث عراق موجب به شهادت رسیدن دانش آموزان بی گناه و مظلوم استان زنجان گردید .

استکبار برای شکست انقلاب اسلامی در سی ویکم شهریور یکهزار وسیصد وپنجاه ونه جنگی نابرابر از مرزهای عراق بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل نمود وملت شجاع ومومن بویژه جوانان عزیز وشهادت طلب به فرمان رهبر خویش باهشت سال دفاع مقدس در برابر یورش جهانی دشمنان،  شکوه ایثار وعزت ،از جان گذشتگی  وشهادت را در تحقق اسلام ناب محمدی وزمینه سازی ظهور حکومت امام زمان (عج) به نمایش گذاشتد .

دشمن بعثی در طول دوران دفاع مقدس بارها برخلاف قوانین حقوق بین الملل بابمباران مناطق مسکونی ومدارس واماکن غیر نظامی  سعی در پیشبرد اهداف نظامی خودش  کرد که دراین میان استان زنجان درطول بمباران 70شهید تقدیم انقلاب نموده است .

تعداد 30نفر ازاین شهدا دانش آموزومعلم  بوده اند که 14نفراز این عزیزان در بمباران مدارس بینش  و22بهمن در ۲بهمن ۶۵  به  درجه شهادت نائل آمدند .

درود وسلام اولیا وفرشتگان الهی برروح پرفتوح شهدای معزز بویژه شهدای دانش آموز که با تقدیم جان خود کشورمان را در مقابل بیگانگان، سرافراز نمودند.

به همین بهانه بخشی از خاطرات خانم عصمت صدرمحمدی مدیر وقت مدرسه بینش و ربابه عشقی یکی از دانش‌آموزان سابق این مدرسه را باهم می خوانیم:

ما آزمایشگاه مجهزی داشتیم که سایر مدارس منطقه نیز از آن استفاده می‌کردند، بعد از بمباران دود ناشی از سوختن مواد شیمیایی آزمایشگاه سبب شده بود تا همه بچه‌ها سیاه شده و قابل شناسایی نبودند و هنگامی که اولیا به دنبال فرزندان آمدند، انگار گوشه‌ای از روز قیامت را مشاهده کردیم.  دردناک ‌ترین خاطره مربوط به 2 روز پس از تشییع جنازه‌ها بود تا آن روز، پیکر یکی از دانش‌آموزان هنوز پیدا نشده بود و خانواده اش در جستجو بودند که پس از 2 روز با یافتن تکه کوچکی از لباس دانش ‌آموز توسط مادرش شناسایی شد.  

ربابه عشقی یکی از دانش‌آموزان سابق مدرسه بینش نیزکه شاهد ماجرا بود در خاطرات خود می گوید: به دلیل سردی هوا در داخل سالن، صف می‌بستیم و مدرسه به دلیل نزدیک شدن به ایام دهه فجر، فضاسازی شده بود. چند تن از دانش‌آموزان شهید در انتهای سالن در حال مطالعه بودند، ناگهان هواپیمای مثلثی‌شکل و سیاهی از پشت سر، نمودار شد و چون آگاهی نداشتیم پس ترس هم نداشتیم وی افزود: وقتی متوجه بمب شدیم فهمیدیدم که باید فرار کنیم و تنها پناهگاه هم داخل سالن مدرسه بود.دقایقی پس از حادثه من به هوش آمدم، همه جا تاریک مطلق بود و به دلیل دود، چیزی دیده نمی‌شد.

به اشتراک بگذارید :