14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۰۳ ۰۹:۴۰:۵۷
کد مطلب:  1864309
داوران بخش بین‌الملل و سیفژ دوازدهمین جشنواره پویانمایی تهران معرفی شدند

شش هنرمند از ایران و جهان داوری بخش بین‌الملل و سیفژ دوازدهمین جشنواره پویانمایی تهران را به‌صورت مجازی بر عهده دارند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، چهار هنرمند انیمیشن جهان در کنار یک هنرمند ایرانی داوری بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران را بر عهده دارند. همچنین بخش سیفژ را یک داور ایرانی و یکی از داوران بخش بین‌الملل از آلمان قضاوت می‌کنند.

ژُرژ شوئیزگبِل، کوجی یامامورا، مارکو بلّانو، بولنت کوچوک اردوغان و نازنین سبحان‌سربندی داوری بخش بین‌الملل و در بخش سیفژ بولنت کوچوک اردوغان و کاوه کنعانی داوری دوازدهمین جشنواره پویانمایی تهران را برعهده دارند.

«ژرژ شوئیزگبِل» سوییسی مجموعه آثار انیمیشن چشمگیری در کارنامه خود دارد. فیلم اول او «پرواز ایکاروس» (۱۹۷۴) سرآغاز فعالیتی است که هم اکنون بیست فیلم را شامل می‌شود و جوایز متعددی را در جشنواره‌های معتبر بین‌المللی برایش به ارمغان آورده است. فیلم «راندن تا مغاکِ» (۱۹۹۲) او را یکی از بهترین آثار تاریخ انیمیشن جهان می‌دانند. او در سال ۲۰۲۰ جایزه یک عمر دستاورد هنری جشنواره انیمافست زاگرب را از آن خود کرده است.

کوجی یامامورا عضو آکادمی اسکار و استاد دانشگاه هنر توکیو است. فیلم انیمیشن «کوهِ سر» (۲۰۰۲) او نامزد دریافت جایزه اسکار و برنده شش جایزه بزرگ بین‌المللی و منتخب صد فیلم برتر قرن بیستم سینمای جهان شده، همچنین انیمیشن «پزشک دهکده» (۲۰۰۷) وی نیز شش جایزه بزرگ و بیش از ۱۴۰ جایزه از جشنواره‌های بین‌المللی کسب کرده است. یامورا در نظرسنجی سال ۲۰۲۱، به عنوان دومین کارگردان برتر انیمیشن در فهرست ۲۵ کارگردان فیلم‌های کوتاه انیمیشن جهان در ۲۵ سال گذشته است.

مارکو بلّانو، با مدرک دکترا  استادیار رشته تاریخ انیمیشن و همچنین رسانه‌های دیجیتال و تعاملی دانشگاه پادووا (ایتالیا) است. وی نویسنده مقالات، فصولی ا