13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۰۲ ۱۴:۳۸:۱۷
کد مطلب:  1863465
گفتگو با معلم باسابقه ۵۲ ساله پایه اول ابتدایی:
در کلاس اول؛ خوشبخت‌ترین فرد جهانم

در یکی از مدارس شهرستان نجف‌آباد معلمی تدریس می‌کند که در سال ۸۰ بازنشسته شده، اما همچنان مشغول تدریس در پایه اول ابتدایی است.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان فضل‌الله ژیان پور متولد اردیبهشت ۱۳۲۳ است و ۵۲ سال از استخدام وی در آموزش‌وپرورش می‌گذرد، ژیان پور در دومین روز از بهمن‌ماه ۱۴۰۰، در گفتگو با خبرنگار آموزش‌وپرورش اظهار داشت: این‌قدر وابسته به آموزش کلاس اول هستم که اگر روزی از چارچوب مدرسه به میل یا به‌زور منفک شدم نهایتاً یک هفته بیشتر زنده نمی‌مانم. روز اول که با یک دانش‌آموز روبرو می‌شوم دست چپ و راست خود را نمی‌شناسد، بدون اجازه از کلاس خارج می‌شود و بدون اجازه وارد کلاس می‌شود؛ اما بعد از سه ماه منضبط و وفادار شده و زمانی که از کلاس خارج می‌شوم به یکدیگر می‌گویند که نباید سروصدا کنیم چراکه این معلم برای ما زحمت کشیده و نباید آبروی او را ببریم.

وی افزود: دانش‌آموزان سال‌های بالاتر هم که سال‌های قبل شاگرد من بودند هر روز صبح به من سلام و صبح‌به‌خیر می‌گویند و در زمان خروج از مدرسه نیز با من خداحافظی می‌کنند. حتی دانش‌آموزانی دارم که پدرانشان شاگردهای من بودند و حتی برخی از دانش‌آموزان که در خارج از کشور حضور دارند از فرانسه، روسیه یا سایر کشورها به من پیام می‌دهند و مرا در خاطرات خود غرق می‌کنند.

ژیانپور خاطرنشان کرد: روزی برای آموزش به دانش‌آموزان کت خود را از تن درآوردم و بر تن یکی از دانش‌آموزان کردم، سپس از او خواستم آب را بخش کند، دانش‌آموزم به هنگام بخش کردن با آن کت بزرگ که آستین‌های آن روی زمین می‌کشید به همراه دیگر شاگردان می‌خندید و همین خنده باعث شد آن بخش کردن و آن درس در ذهن آنها هک شود.

این معلم بازنشسته با شوق بسیار خاطرات خود را تعریف می‌کند و با اشک شوق می‌گوید: وقتی بعد از عید به کلاس می‌آیم و می‌بینم دانش‌آموزم با دست خط خود روی تخته نوشته "معلم عزیزم، عیدت مبارک" خوشحال می‌شوم و حاصل زحماتم را می‌بینم. نه اینکه به حقوق احتیاج نداشته باشم اما هیچ‌وقت برای حقوق کار نکردم چرا که وقتی در چارچوب کلاس قرار می‌گیرم از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنم. اگر قصاب گوشت کم بفروشد یا نانوا نان کم بدهد؛ سرنوشت کسی تغییر نمی‌کند اما اگر یک معلم شخصیت و روحیه دانش‌آموزان را نشناخت و روان‌شناسی درستی از آنها نداشت؛ ممکن است باعث دل‌زدگی دانش‌آموز نسبت به درس‌خواندن شود و این بدترین کم‌فروشی است.

وی ادامه داد: به همین دلیل وقتی وارد کلاس می‌شوم خودم را خوشبخت‌ترین فرد جهان می‌دانم، احساس می‌کنم همه چیز دارم و فقط به آموزش بچه‌ها فکر می‌کنم. همواره معتقدم خودم باید بهترین شاگرداول کلاس باشم تا بتوانم با بچه‌ها ارتباط برقرار کنم، من با تدریس در فضای مجازی مشکلی ندارم و آنچه را که بلد نبودم طی همین مدت آموختم. اما معتقدم باید روش جدید و قدیم را با هم تلفیق کنیم تا پیشرفت حاصل شود ضمن اینکه تجربه در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد.

ژیان پور تاکید کرد: باتجربه‌ای که دارم سعی می‌کنم از ابتدا با بچه‌ها دوست شوم، با آنها خوش‌وبش کنم و آنها را سر شوق بیاورم که در پایان سال آنها از من می‌خواهند در پایه دوم هم برای آنها تدریس کنم و این بالاترین لذت دنیا است.
 

به اشتراک بگذارید :