18 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ ۱۴:۴۵:۱۵
کد مطلب:  1860621
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در افتتاحیه مسابقات دانش آموزان استثنایی تأکید کرد؛
تمهید مقدمات لازم برای استفاده رایگان دانش‌آموزان استثنایی و خانواده آن ها از اماکن ورزشی آموزش و پرورش

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در مراسم افتتاحیه ۲۱ دوره مسابقات ورزشی دانش آموزان استثنایی با بیان این که در تلاشیم فضاهای ورزشی تحت تملک وزارتخانه را که به 4 هزار مورد می‌رسد به صورت رایگان در اختیار تمام دانش آموزان دارای معلولیت و خانواده هایشان قرار دهیم، گفت: آمادگی تجهیز فضاهای ورزشی آموزش و پرورش استثنایی را نیز داریم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، صادق ستاری فرد در مراسم افتتاحیه مسابقات ورزشی دانش آموزان با نیازهای ویژه که در مجتمع آموزشی نابینایان شهید محبی برگزار شد با بیان این که در اصل سوم قانون اساسی، تربیت بدنی برای همه تأکید شده است و یکی از جلوه های عینی آن باید دانش آموزان باشند، گفت: در ساحت اسناد تحولی و سیاست های بالادستی، برقراری عدالت یکی ازکلیدواژه هایی است که به کرات مورد تأکید قرار گرفته است.

وی افزود: یکی از جلوه های برقراری عدالت، عدالت در نیروی انسانی و برخورداری از فضا و تجهیزات آموزشی و ورزشی است. از سوی دیگر یکی از جلوه های مهم عدالت، توجه به دانش آموزان و اقشاری است که به طرق مختلف نیازمند حمایت بیشتر هستند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر این که برقراری عدالت برای دانش آموزان با نیازهای ویژه نسبت به دانش آموزان عادی از اهمیت بیشتری برخوردار است، گفت: این امر هم به جهت آثار ورزش در جمع پذیری و هم تأثیر آن در تأمین سلامت جسمی و روحی دانش آموزان و افزایش اعتماد به نفش و خودباوری به ویژه برای دانش آموزان با نیازهای ویژه اهمیت زیادی دارد.

ستاری فرد تأکید کرد: هدف ما ارتقای زندگی این دانش آموزان است. تعلیم و تربیت تمام ساحتی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه اهمیت خاصی دارد. تربیت زیستی و بدنی یکی از ابعاد تربیت تمام ساحتی است و برگزاری مسابقات ورزشی می‌تواند به برقراری نظام عدالت کمک کند. ما هم آمادگی داریم و هم خود را مکلف می‌دانیم که در تأمین نیازهای دانش آموزان با نیازهای ویژه در خدمت این دانش آموزان باشیم.

وی همچنین به پیگیری هایی برای تسهیل استخدام افراد دارای معلولیت از طریق مجلس شورای اسلامی اشاره و با بیان این که در تلاشیم فضاهای ورزشی تحت تملک وزارتخانه را که به 4 هزارمورد می‌رسد به صورت رایگان در اختیار تمام دانش آموزان دارای معلولیت و خانواده هایشان قرار دهیم که به زودی دستورالعملش را ابلاغ می‌کنیم گفت: آمادگی تجهیز فضاهای ورزشی آموزش و پرورش استثنایی را نیز داریم.

در ادامه این مراسم علیرضا کریمیان، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران نیز احادیث و روایاتی پیرامون اهمیت ورزش و تربیت بدنی بیان کرد و گفت: در آموزه‌های دینی ما توصیه‌های فراوانی به ورزش ‌شده است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب نیز تأکیداتی درباره ورزش و نشاط در جامعه دارند. تربیت بدنی و ورزش از مهمترین عواملی است که باعث حفظ و ارتقای سطح سلامت، تناسب و توازن قوای بدنی می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان این که اگر به تربیت بدنی توجه و به ورزش اهمیت دهیم به گونه‌ای که بخشی از زندگی ما باشد و جای خودش را در سبک زندگی ما پیدا کند، آثار بسیار مثبتی بر جای خواهد گذاشت، اظهار کرد: ورزش موجب کاهش اضطراب و استرس می‌شود. ورزش موجب ارتقای حافظه شده و زمینه‌ بروز خلاقیت‌ها را فراهم و مهارت های حل مسئله را بهبود می‌دهد و در یک کلام موجب بهبود وضعیت کلی بدن می‌شود.

کریمیان افزود: ورزش علاوه بر ایجاد نشاط، موجب ارتقای تربیت اجتماعی نیز می‌شود. همچنین در سندتحول بنیادین نگاه خاصی به ورزش و تربیت بدنی شده است و ما به ساحت‌های شش گانه توجه می‌کنیم و تأکید بر تحقق همه این ساحت‌ها به صورت توأمان است.

وی با اشاره به این که اجرای مسابقات ورزشی کارکردهای بسیاری دارد که یکی از آنها کمک به توسعه ورزش در دانش آموزان است، گفت: مسابقات زمینه ارتقای آمادگی جسمانی را فراهم و از بروز برخی معلولیت‌های ثانویه جلوگیری می‌کند. حضور دانش آموزان با نیازهای ویژه در مسابقات پارا آسیایی و کسب مدال‌های طلا و نقره را باید تبریک گفت. این دوره از مسابقات در ۳۱استان به میزبانی چند اداره کل برگزار می‌شود و امید است باعث بروز و ظهور استعدادهای بیشتری باشد و به شناخت عمیقی از توانمندی‌های خودشان برسند و شاهد موفقیت‌های بیشتر آنها باشیم.

به اشتراک بگذارید :