19 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ ۱۲:۳۷:۱۶
کد مطلب:  1858513
آیت الله اعرافی:آموزش و پرورش ظرفیت خوبی برای معرفی شخصیت‌های صدر اسلام دارد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای معرفی و شناساندن شخصیت‌های اثرگذار صدر اسلام، آموزش و پرورش ظرفیت عظیم و ارزشمندی در اختیار دارد که می‌توان از آن کمک گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها، آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیرحوزه‌های علمیه در دیدار شورای سیاست‌گذاری کنگره بین‌المللی حضرت حمزه(ع) از توجه و تلاش‌های مجتمع تاریخ، سیره و تمدن اسلامی جامعةالمصطفی در احیا، تکریم و بزرگداشت شخصیت‌های تاریخ اسلام قدردانی کرد و افزود: تمام این کار‌ها و اهتمامی که وجود دارد در راستای تبلیغ و ترویج دین و با انتخابی هدفمند و کاملاً دقیق است. این کار و تلاش کاملا دینی و حوزوی است و ما به‌عنوان حوزه با همه ظرفیت در خدمت شما هستیم.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اقدامات ارزشمند صورت گرفته تصریح کرد: اتفاق ارزشمندی که با ابتکار جامعةالمصطفی و مجتمع آموزشی عالی تاریخ، سیره و تمدن‌ اسلامی در حال انجام است، احیای نام و ایجاد یک جریان علمی پیرامون شخصیت‌های تراز اول صدر اسلام همچون حضرت خدیجه(س)، حضرت ابوطالب(ع) و حضرت حمزه(ع) که کنگره ایشان در ایام پیش رو در حال برگزاری است.

عضو جامعه مدرسین حوزه‌علمیه قم با بیان اینکه کمیته عملی کنگره اقدام به تهیه منظومه‌ای از شخصیت‌های تاثیرگذار اسلام کند، تصریح کرد: هر یک از کنگره‌ها دارای آثار و برکات علمی و فرهنگی ارزشمندی است که باید دارای برنامه‌ای منظم نسبت به انعکاس و تبلیغ آن فراتر از مرز‌های کشور و جهان اسلام باشید. نگاه شما نباید معطوف به برگزاری باشد، اصل کار شما بعد از برگزاری این گنگره‌ها و نشست‌های علمی ارزشمند است تا همگان را نسبت به شخصیت این حضرات بزرگوار آشنا کنید.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تأکید کرد: با برگزاری چنین برنامه‌هایی به تولید علم و دانش کمک کرده‌اید، لذا باید این دانش‌افزایی را از زمان کودکی و دوران دانش‌آموزی شروع کنیم، با آموزش وپرورش تعاملات اثرگذاری داریم و باید این شناخت را به سطح دانش‌آموزان کشاند تا نسبت به شخصیت‌های بزرگ تاریخ اسلام آشنایی کامل داشته باشند.

رئیس ستاد همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش تصریح کرد: اول و آخر کار ما آموزش است، حضور ۲۰ میلیون دانش‌آموز بدون احتساب خانواده‌هایشان و فعالیت قریب به دو میلیون معلم سرمایه ارزشمندی است که با همکاری آموزش و پرورش و به تبع آن دانشگاه می‌توانیم حرکت جدیدی را نسبت به معرفی و شناساندن این حضرات در متن جامعه داشته باشیم.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به عرصه تاریخ‌پژوهی در قم اظهار کرد: امروز به برکت بارگاه حضرت معصومه(س) و حوزه‎ علمیه، مراکز و مؤسسات حوزوی و دانشگاهی تاریخ‌نگاری در قم وجود دارد که می‌توان در قالب گفت‌وگو‌های مشترک، هم‌افزایی و برنامه‌ریزی کرد و در راستای یک افق علمی بلند و متقن گام برداشت.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در سایه این تعامل و تشکیل هیئت‌های اندیشه‌وز در ابعاد مختلف تاریخی، اقدام به طراحی برنامه‌ای جامع و منظومه‌ای در قالب معرفی ۲۰- ۳۰ شخصیت بزرگ اسلام، زعامت کار را داشته باشید و برگزاری برنامه‌های آتی را به مراکز و مجموعه‌های از قبل بررسی شده بسپارید و در کنار این حرکت عظیم علمی و دانشی، موسوعه‌ای از شخصیت‌های بزرگ اسلام را تدوین کنید.

آیت‌الله اعرافی تأکید کرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع نامگذاری یک خیابان در هر شهر به نام حضرت حمزه(ع) را پیگیری خواهم کرد.

مدیرحوزه های علمیه در پایان سخنان خود، خواستار فرهنگ‌سازی پیرامون نام "حمزه" با برگزاری مسابقه و تشویق کسانی که نامشان"حمزه" است، شد.

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :