22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ ۱۴:۲۵:۳۹
کد مطلب:  1855671
گفتگو با دانش‌آموزان دبیرستان استعدادهای درخشان فرزانگان امین نجف‌آباد:
از نجوم تا تجربی، از تجربی تا بیوتکنولوژی

فاطمه سپاهی و مریم لَموچی، رتبه‌های برتر جشنواره علمی‌پژوهشی و المپیاد سلول‌های بنیادی از مقام‌ها و تحصیل خود می‌گویند.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان، در بیست و ششمین روز از دی‌ماه ۱۴۰۰، فاطمه سپاهی دانش‌آموز پایه دوازدهم رشته تجربی دبیرستان استعدادهای درخشان فرزانگان امین نجف‌آباد که در سال تحصیلی گذشته موفق شده رتبه اول جشنواره علمی‌پژوهشی پژوهش‌سراهای کشور را در محور مقاله علمی‌پژوهشی به دست بیاورد، در گفتگو با خبرنگار روابط‌عمومی اظهار داشت: از کودکی به نجوم و ستاره‌شناسی علاقه‌مند بودند و پدرم من را به خواندن کتاب‌های علمی تشویق می‌کرد. زمانی که آیین‌نامه جشنواره پژوهشی را دیدم به دلیل علاقه به نجوم در همین حوزه مقاله‌ای نوشتم که رتبه برتر را کسب کردم.

وی افزود: دوست دارم در آینده داروساز شوم و در کنار آن به نجوم آماتوری بپردازم.

همچنین مریم لَموچی دیگر دانش‌آموز دبیرستان استعدادهای درخشان فرزانگان امین نجف‌آباد که در سال گذشته مدال طلای المپیاد سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی را کسب کرده و امسال هم در بنیاد علمی فرهنگی البرز که نوبل ایرانی به آن گفته می‌شود رتبه برتر کشور را به دست آورده به خبرنگار روابط‌عمومی گفت: در مسابقات نوآوری‌های صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز مقام اول را در رشته اختراعات کسب کردم و ازآنجایی‌که از بچگی علاقه زیادی به علوم داشتم، کم‌کم به سمت زیست‌شناسی و شناخت سلول‌های بنیادی گرایش پیدا کردم.

وی افزود: به دلیل اینکه المپیاد فضای تفکر محور دارد و به ما اجازه می‌دهد تا منابعی فراتر از سن و تحصیلات را مطالعه کنیم، علاقه‌مند شدنم تا در المپیاد سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی شرکت کنم چرا که مسیری لذت‌بخش است.

لَموچی تصریح کرد: به دلیل اینکه با یکی از دوستانم اختراعی داشتیم، ترغیب شدیم در جشنواره نوآوری‌های صنعتی شرکت کنیم که تجربه بسیار خوبی بود.
وی اضافه کرد: انتخاب قطعی برای شغل آینده‌ام ندارم، اما به رشته‌های پژوهشی از جمله بیوتکنولوژی علاقه دارم. ضمن اینکه در حال حاضر در رشته تجربی تحصیل می‌کنم و ممکن است وارد پزشکی شوم و در کنار آن کارهای پژوهشی هم داشته باشم.
 

به اشتراک بگذارید :