22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ ۱۱:۵۲:۳۰
کد مطلب:  1855155
چراغ تعلیم و تربیت در همه جای کشور روشن است؛
فتح مسیرهای صعب‌العبور؛ به دست پرچمداران آموزش و پرورش

دلسوزی و پشتکار معلمان باعث شده حتی در صعب العبورترین روستاهای کشور، پرچم آموزش و پرورش افراشته باشد و برای باور این موضوع تنها کافیست سفری به روستای پشت‌کوه اول و دوم فریدونشهر استان اصفهان داشته باشید تا از سختی تردد معلمان در این مسیرها مطلع شوید.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، وقتی از فریدونشهر به سمت پشت‌کوه اول حرکت می‌کنیم به روستاهای اسلام آباد، مصیر، پشندگان و در ابتدای پشتکوه دوم به روستای کُلوسه میرسیم. روستایی که معلمان برای رسیدن به این روستا با خودرو حدود ۳ ساعت باید مسیر صعب العبور را طی کنند، مسیری که در فصل زمستان بسیار صعب‌العبور است و از اواسط فصل پاییز گردنه‌ای برف گیر دارد.

این گردنه سفید پوش مسیر سخت و خطرناکی دارد و حتی دانش‌آموزانی که در مسیر پشت کوه اول به دوم و بالعکس تردد می‌کنند مجبور هستند تا با استفاده از وسایل نقلیه سنگین از جمله مینی‌بوس این مسیر را طی کنند. در این مسیر مرتفع از مرز مشترک بین استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، لرستان و قسمتی از خوزستان عبور می‌کنیم تا به دیواره‌های برفی گردنه کلوسه برسیم و پس از طی کردن سربالایی و سرازیری‌های بسیار به این روستا برسیم.

 چند سال پیش یکی از معلمان روستای کلوسه به نام محمود رضا شایسته" از پرچمداران آموزش و پرورش در پشت‌کوه فریدونشهر" در حین عزیمت به این روستا در همین گردنه دچار حادثه می‌شود، وی که پیاده در حال رفتن به روستا بود در مسیر ناگهان تعادل خود را از دست می دهد و به داخل برف فرو می رود. به دلیل کولاک و یخبندان امکان جستجو و نجات وی وجود نداشت و صبح روز بعد جسد یخ زده محمودرضا شایسته در مسیر پیدا می‌شود.

این تنها بخشی از تلاش‌ها، رشادت‌ها و ایثار معلمان این مرز و بوم است که برای اعتلا و سربلندی نام "ایران" انجام می‌دهند و مطمئناً باز هم هستند معلمانی که در سرتاسر این میهن اسلامی از جان خود می‌گذرند تا بتواند چراغ دانش را در کشور روشن نگه دارند و آینده این سرزمین را بسازند.

به اشتراک بگذارید :