13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۵ ۱۰:۰۵:۰۱
کد مطلب:  1853127
بسته خبری؛
آموزش‌وپرورش استان اصفهان در هفته‌ای که گذشت

تجلیل از یکصد چهره ماندگار آموزش‌وپرورش، رونمایی از کتاب وسعت فرزانگی و افتخار آفرینی دانش پژوهان استان اصفهان از جمله اخبار بسته خبری هفته گذشته بود.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان، اهم اخبار هفته گذشته اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان را در ادامه بخوانید:

* آیین افتتاح نمازخانه و سالن اجتماعات فاطمةالزهرای دبیرستان موسوی‌پور نجف‌آباد با حضور معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان برگزار شد.

* محمد اعتدادی مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان با حضور در هسته گزینش آموزش و پرورش با مدیریت و همکاران این حوزه دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار تاکید کرد : افراد بسیار زیادی در آموزش و پرورش تلاش می‌کنند تا این دستگاه در مسیر خوبی قرار گیرد و اعتماد خانواده‌ها به آموزش و پرورش حفظ شود، چرا که ما امانتدار خانواده‌ها هستیم و این اعتماد از عملکرد هسته گزینش در آموزش و پرورش نشأت می گیرد.

* سه دانش‌آموز دبستان محمد امین (ص) نجف‌آباد مقام دوم المپیاد بین‌المللی علوم کاربردی اندونزی را به دست آوردند. پارسا پورغلامی، پویا پورغلامی و متین محنتی، دانش‌آموزان دوره ابتدایی دبستان محمد امین (ص) شهرستان نجف‌آباد با شرکت در محور اینترنت اشیا المپیاد بین‌المللی علوم کاربردی اندونزی، موفق به کسب مدال نقره شدند.

* براساس مصوبه کار گروه شرایط اضطرار آلودگی هوا، فعالیت آموزش حضوری در مقطع تحصیلی ابتدایی، پیش دبستانی و مهدکودک ها در روز یکشنبه نوزدهم دی ماه 1400 در شهر اصفهان و برخی از شهرهای استان تعطیل و به صورت غیر حضوری و برخط انجام شد.

* محمد شفیع زاده مدیر آموزش و پرورش شهرستان مبارکه در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی، اظهار داشت: با توجه به اینکه بازگشایی حضوری مدارس از اقدامات حساس و اصلی آموزش و پرورش بود و هدف نمایی در سند تحول، رسیدن به جایگاه حیات طیبه است، تلاش کردیم تا برای دستیابی به این اهداف بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشیم چرا که صاحب اصلی حیات طیبه‌ امام عصر(عج) است.

* رویا ابطحی یکی از آموزگاران و مدیران موفق در آموزش و پرورش استان اصفهان که در حال حاضر در مقطع دکترای رشته مدیریت آموزشی تحصیل می‌کند در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی در خصوص فعالیت های خود در آموزش و پرورش اظهار داشت: در حال حاضر در سرتاسر استان همکارانی داریم که همچنان از کلاس‌های انجمن استفاده می‌کنند و بسیاری از اساتیدی که در انجمن علمی معلمان فعالیت می‌کنند نیز بدون توجه به مسائل مالی، فقط به فکر ارتقای سطح علمی فرهنگیان هستند. باید سرمان را بالا بگیریم و بگوییم در حوزه ابتدایی فعالیت می‌کنیم و امیدوارم با استفاده از تجارب پیشکسوتان فرهنگی در پیشبرد اهداف فرزندان به آیندگان این سرزمین نقش خوبی ایفا کنیم تا فرزندانی با هویت ایرانی اسلامی، معتقد، خدمت‌گزار و وطن دوست تربیت کنیم.

* متاسفانه محمد عرفان بابایی دانش‌آموز دبیرستان دوره دوم ابن سینا در ناحیه 5 شهر اصفهان، که در یکی از محور‌های مواصلاتی منتهی به شهر اصفهان دچار حادثه شده بود به دلیل مرگ مغزی از دنیا رفت اما اعضای بدن این نوجوان 16 ساله به 4 نیازمند اهداء عضو زندگی دوباره بخشید.

* یحیی عابدی یکی از میلیونها فردی که در کنار دستگاه آموزش و پرورش برای آموزش فرزندان این سرزمین در حیطه شغلی خود تلاش می‌کند در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی در خصوص آموزش به دانش‌آموزان در تعمیرگاه خود اظهار داشت: من در طی این 40 سال شاگردان بسیاری تربیت کرده‌ام که در حال حاضر در سطح کشور از بهترینها هستند، اما به دلیل اینکه احساس می کنم حضور متخصصین در این رشته در حال کمرنگ شدن است تصمیم گرفتم با جذب دانش‌آموزان و آموزش به آن ها بار دیگر افرادی را برای فعالیت در این شغل آماده کنم چرا که فکر می کنم در چند سال آینده با کمبود نیروی متخصص مکانیک ماشینهای سنگین مواجه خواهیم شد.

* فرهنگیان قدرشناس استان اصفهان بار دیگر وفاداری را معنی و به منظور پاسداشت یاد و خاطره معلمان شهید تربیت بدنی استان اصفهان با صعودی به قله 4811 متری سبلان واقع در استان اردبیل، با آرمانهای آن شهدای گرانقدر تجدید میثاق کردند. گفتنی است پژمان کریمیان از کوهنوردان حرفه ای آموزش و پرورش اصفهان به اتفاق تیم همراه به قله سبلان صعود کردند. 

* براساس مصوبه کار گروه شرایط اضطرار آلودگی هوا، فعالیت آموزش حضوری در مقطع تحصیلی ابتدایی، پیش دبستانی و مهدکودک ها در روز دوشنبه بیستم دی ماه 1400 در شهر اصفهان و برخی از شهرهای استان تعطیل و به صورت غیر حضوری و برخط انجام شد.

* سمیه کبیریان دهکردی مدیر هنرستان کاردانش امین پیربکران در گفتگو با کارشناس روابط عمومی این منطقه اظهار داشت : به هنرستان که می‌نگریم، می‌توانیم ساحتی زیبا را مشاهده کنیم؛ مجموعه‌ای رنگارنگ با رشته‌های متنوع و سطح انرژی بسیار مطلوب؛ در این فضا رخوت درس‌های تئوری که گاهی در برخی مدارس وجود دارد، دیده نمی‌شود. ما در هنرستان دغدغه کنکور که مسئله اساسی دبیرستانی‌هاست را نداریم و میدان بهتری برای ابراز وجود بیشتر دانش‌آموزان و شکوفایی خلاقیت‌ها فراهم است.

* محمد اعتدادی مدیرکل آموزش‌وپرورش استان اصفهان در گفتگو با برنامه سلام اصفهان رادیو اصفهان ضمن تشکر از زحمات فرهنگیان استان، در خصوص روند آموزش در مدارس، اظهار داشت: فرایند یادگیری در فضای مجازی تجربه جدیدی در دنیا بود، اما با ادامه آموزش‌ها در این فضا شاهد افت تحصیلی در دانش‌آموزان هستیم. امروز خانواده‌ها اذعان دارند که معلمان صرفاً آموزش‌دهنده نیستند، بلکه معلمین در فضای مدرسه و در محیط آموزشی باعث رشد دانش‌آموزان در ابعاد مختلف روحی، روانی و تربیتی می‌شوند. 

* جلسه تبیین بازمهندسی پیشتازان به همت سازمان دانش‌آموزی استان اصفهان و با حضور اسماعیل بحری‌زاده مشاور وزیر آموزش‌وپرورش و قائم‌مقام سازمان دانش‌آموزی جمهوری اسلامی ایران، مهدی اسماعیلی معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان، عباس زهیری رئیس سازمان دانش‌آموزی استان اصفهان، دهقانی معاون فعالیت‌های دانش‌آموزی سازمان، شاکری مشاور سازمان دانش‌آموزی، معاونین و کارشناسان حوزه پرورشی و مسئولین سازمان دانش‌آموزی نواحی و مناطق استان به‌منظور بررسی مشکلات و هماهنگی‌‌های بیشتر در برنامه‌های این سازمان در سالن آمفی‌تئاتر مرکز رفاهی فرهنگیان شماره ۳ اصفهان برگزار شد.

* مهدی اسماعیلی معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان در جلسه تبیین بازمهندسی پیشتازان اظهار داشت: در این دوران بسیار سخت آموزش‌وپرورش از نظر منابع و شرایط، بایستی هر چه در حد توانمان هستیم را انجام دهیم، ضمن اینکه استفاده از ظرفیت‌هایی که در سازمان‌ها، نهادها و دستگاه‌ها وجود دارد می‌تواند سازمان دانش‌آموزی را یاری کند و مشارکت بین دستگاهی را بالاتر ببرد. وجود تشکل‌های دانش‌آموزی و به‌خصوص سازمان دانش‌آموزی برای آموزش‌وپرورش یک فرصت است و همگام با آموزش‌وپرورش می‌تواند اصول درست زندگی‌کردن را به دانش‌آموزان آموزش دهد.

* اسماعیل بحری‌زاده مشاور وزیر آموزش‌وپرورش و قائم‌مقام سازمان دانش‌آموزی جمهوری اسلامی ایران در جلسه تبیین بازمهندسی پیشتازان، ضمن تشکر از اقدامات اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان و سازمان دانش‌آموزی استان اظهار داشت: تغییرات در سند تحول تشکیلات دانش‌آموزی باعث شد تا خبرگزاری پانا که زیر نظر سازمان دانش‌آموزی قرار دارد، فعالیت‌های حرفه‌ای خود را در حوزه تربیت دانش‌آموز خبرنگاران نیز گسترش دهد، همچنین تغییراتی در مجلس دانش‌آموزی داشتیم و پیرو آن مجلس دانش‌آموزی شهرستان‌ها راه‌اندازی شد تا از نزدیکی این مجلس با شورای مدرسه بهترین بهره برده شود؛ چرا که مجلس دانش‌آموزی نزدیکترین نهاد به مدرسه است.

* مراسم تکریم و نکوداشت سید محمد میرپور سرپرست سابق اداره کل نوسازی مدارس استان اصفهان و معارفه مجید نسیمی به‌عنوان سرپرست جدید این اداره کل با حضور داریوش ورناصری معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی مدارس کشور، محمد اعتدادی مدیرکل آموزش‌وپرورش استان، مجتبی ملااحمدی رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان و جمعی از مسئولین اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و اداره کل آموزش‌وپرورش استان برگزار شد. داریوش ورناصری معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی مدارس کشور در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم میربد، از زحمات سید محمد میرپور که با تلاش‌های شبانه‌روزی خود باعث شد این اداره کل دچار افت و رکود نشود قدردانی کرد. مهراله رخشانی‌مهر معاون وزیر آموزش‌وپرورش و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با صدور حکمی مجید نسیمی را به‌عنوان سرپرست اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان منصوب کرد.

* براساس مصوبه کار گروه شرایط اضطرار آلودگی هوا، فعالیت آموزش حضوری در مقطع تحصیلی ابتدایی، پیش دبستانی و مهدکودک ها در روز سه شنبه بیست ویکم دی ماه 1400 در شهر اصفهان و برخی از شهرهای استان تعطیل و به صورت غیر حضوری و برخط انجام شد.

* دانش پژوهان استان اصفهان آقایان مبین ابوطالبیان و سپهر امامی اردستانی مدال طلا، خانم نازگل هادی سیچانی مدال نقره و آقای معین ابوطالبیان مدال برنز دوره تابستان «المپیاد تفکر و کارآفرینی» را از آن خود نمودند.

*  جلسه شورای برنامه‌ریزی سازمان دانش‌آموزی استان اصفهان با حضور اسماعیل بحری‌زاده مشاور وزیر آموزش‌وپرورش و قائم‌مقام سازمان دانش‌آموزی جمهوری اسلامی ایران، محمد اعتدادی مدیرکل آموزش‌وپرورش استان اصفهان، اعضای شورای معاونین اداره کل، عباس زهیری رئیس سازمان دانش‌آموزی استان اصفهان، دهقانی معاون فعالیت‌های دانش‌آموزی سازمان و شاکری مشاور سازمان دانش‌آموزی برگزار شد.

* آذر کیوان امیرپور معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش اصفهان در مصاحبه با خبرنگار روابط‌عمومی اظهار داشت: به دنبال اشاعه سویه جدید ویروس کرونا (اُمیکرون)، نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در مدارس استان بیشتر شده است و هیچ نگرانی از این بابت برای دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان وجود نداشته باشد.

* جلسه شورای اداری اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان به ریاست محمد اعتدادی مدیرکل آموزش‌وپرورش استان اصفهان و با حضور معاونین اداره کل و رؤسای ادارات داخلی برگزار شد. وی در این جلسه تاکید کرد: امروز مطالبه بسیاری از خانواده‌ها بازگشایی ۱۰۰ درصدی مدارس است، اگر بخواهیم وضعیت یادگیری و تحصیلی دو سال گذشته را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که با تدریس مجازی سطح یادگیری پایین آمده و علی‌رغم تمام اقدامات مؤثری که معلمان انجام داده‌اند، فضای مجازی نتوانسته جای تدریس در کلاس درس را بگیرد.

* مبینا صالحی دانش‌آموز پایه دهم تجربی آموزشگاه متوسطه دوم دخترانه هجرت باغبهادران و رتبه دوم استانی در رشته فراخوان محتوای الکترونیکی آزمایشگاهی، در گفتگو با کارشناس روابط عمومی منطقه اظهار داشت : داشتن پشتکار و صبر و حوصله وعلاقه شخصی به مهارتهای آزمایشگاهی که می تواند یکی از مهم ترین علت های موفقیت باشد. اگر فکر می‌کنیم توانایی انجام کاری را داریم حتما به دنبال آن برویم و دست از تلاش بر نداریم.

* همایش یک روزه آموزشی توجیهی معاونین پرورشی و تربیت بدنی،کارشناسان مشاوره و پیشگیری از آسیب های اجتماعی استان اصفهان روز یکشنبه 19 دی ماه در اردوگاه شهید بهشتی با حضور مهدی اسمایلی معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار شد .

*  با برنامه‌ریزی، سیاست گذاری و اقداماتی که وزارت آموزش و پرورش و به طبع آن ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها انجام داده‌اند، حتی در دور افتاده ترین نقاط کشور نیز معلمان فداکار به امر تعلیم و تربیت آیندگان این سرزمین می پردازند؛ معلمانی که بارها ثابت کردند برای رشد و اعتلای کشور از هیچ اقدامی دریغ نمی کنند. در روستای بُندَر پشت کوه اول فریدونشهر، مدرسه چند پایه‌ای به نام عطار که در سال ۶۰ افتتاح شده محل تشکیل کلاس‌های دوره ابتدایی است. این مدرسه سنگی هم اکنون ۱۳ دانش آموز در ۵ پایه ابتدایی دارد و ناصر مرّی معلم این دانش‌آموزان است. مرّی در همین روستا متولد شده، در همین مدرسه عطار درس خوانده، در همین مدرسه تدریس کرده، در همین مدرسه بازنشست شده و پس از آن هم در همین مدرسه بار دیگر تدریس را آغاز کرده است. وی در خصوص شرایط این مدرسه می گوید: تمام این مدرسه با تار و پود من گره خورده و از همین رو این مدرسه را مانند خانه خودم دوست دارم و سعی کردم وضعیت ظاهری و محیط کلاس ها را سر و سامان دهم. پس از بازنشستگی بار دیگر تصمیم گرفتم که در همین مدرسه تدریس کنم و ضمن آموزش به دانش آموزان کمک حال آموزش و پرورش باشم.

* جمعی از چهره‌های ماندگار آموزش‌وپرورش استان گرد هم آمدند و در مراسمی خاطره‌انگیز تجدید دیدار نمودند.  در این مراسم نیلفروشان، ابطحی، عاملیان و احمدی مدیران کل اسبق آموزش و پرورش و حدود یکصد نفر از پیشکسوتان عرصه تعلیم و تربیت استان و همچنین محمد اعتدادی مدیر کل آموزش و پرورش استان، سید محمد میرپور معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی، مهدی اسماعیلی معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل، لیلا سادات ابطحی معاون آموزش ابتدایی اداره کل و جمعی از رؤسا و مسئولین اداره کل آموزش و پرورش استان و نواحی و مناطق حضور داشتند.

* در حاشیه مراسم تجلیل از یکصد چهره ماندگار آموزش و پرورش از کتاب وسعت فرزانگی نیز رونمایی شد.  این کتاب نفیس حاصل تجربه، خاطرات و زندگی نامه یکصد چهره ماندگار آموزش و پرورش استان اصفهان است که به همت جمعی از فرهنگیان گردآوری، توسط یکی از خیران فرهنگی چاپ و با دستان چهره‌های ماندگار و مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان رونمایی شد.

* محمد اعتدادی مدیرکل آموزش‌وپرورش استان اصفهان در مراسم تجلیل از یک‌صد چهره ماندگار آموزش‌وپرورش استان اصفهان اظهار داشت: ادب حکم می‌کند که در مقابل شما پیش‌کسوتان عزیز سکوت کنم و کلمات و جملات در قدردانی از زحمات شما اساتید فرزانه قاصر است. اشک‌ها مجال صحبت در محضر شما را به من نمی‌دهد اما به‌رسم حق‌شناسی و به نمایندگی از بسیاری از آفرینشگران دانایی و توانایی یعنی معلمان عزیز، مراتب سپاس و قدردانی و تشکر خود را تقدیم حضور شما می‌کنم. حضور شما در این جلسه بسیار ارزشمند است و فضای معنوی به این مراسم داده چرا که استان اصفهان صدها و هزاران فرد شایسته را تقدیم این کشور و جهان کرده که این اتفاق به دست مبارک شما چهره‌های ماندگار رقم خورده است.

* آیین افتتاح دبیرستان پسرانه خیرساز مهندس بهروز حق پناه ناحیه 4 با حضور مدیرکل آموزش‌وپرورش استان برگزار شد. وی در این برنامه تاکید کرد: استان اصفهان خَیِر پرور است و از همین رو همواره شاهد حضور این عزیزان در کنار آموزش‌وپرورش هستیم. خیرین مدرسه‌ساز قصر دانایی و توانایی که همان مدرسه است را بنا می‌کنند و قطعاً در تقدیم هزاران دانش‌آموز به کشور و جهان که در آموزش‌وپرورش آموزش‌دیده‌اند نقش داشته‌اند.
 

به اشتراک بگذارید :