18 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۳ ۱۵:۱۱:۴۰
کد مطلب:  1852081
امور بانوان و خانواده آموزش و پرورش کردستان برگزار کرد:
دوره توانمندسازی ویژه بانوان فرهنگی نواحی یک و دو سنندج و مناطق کلاترزان و موچش

در آستانه هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر، امور بانوان و خانواده آموزش و پرورش کردستان دوره آموزشی حقوق کودک ویژه بانوان فرهنگی نواحی یک و دو سنندج و مناطق کلاترزان و موچش برگزار کرد. 

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، این دوره آموزشی صبح امروز و با حضور معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان، مشاور امور بانوان و خانواده اداره کل، کارشناسان و وکلای دادگستری استان و جمعی از مدیران مدارس، مربیان بهداشتی و کارشناسان امور آموزشی ادارات آموزش و پرورش نواحی یک و دو سنندج، مناطق موچش و کلاترزان در سالن همایش اردوگاه شهید سلیمان خاطر سنندج برگزارشد.

 در در این دوره آموزشی صدیقه عبداللهی معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش کردستان به بیان مطالبی در خصوص حقوق کودک در آموزش و پرورش پرداخت و گفت: خوشبختانه آموزش و پرورش کردستان در موضوع پوشش کمی و کیفی نوآموزان دوره ابتدایی جزو استان های پیشرو کشور است.

عبداللهی فراهم کردن شرایط تحصیلی برای همه کودکان را رسالت اصلی آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: باید زمینه بهره مندی کودکان از آموزش های دوره پیش دبستانی را برای نوآموزان پیش دبستانی فراهم نماییم.

وی با بیان اینکه براساس تحقیقات پژوهشی، دانش آموزان دیر آموز در دوره ابتدایی و همچنین دانش آموزانی که تکرار پایه را تجربه می کنند، بیشتر کودکانی هستند که نتوانسته اند دوره پیش دبستان را تجربه کنند؛ گفت: باید شرایطی را فراهم نماییم که تمامی کودکان دوره پیش دبستانی را گذارنده و از آموزش های این دوره بهره مند شوند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش کردستان دوره پیش دبستانی را دوره طلایی آموزشی دانست و اظهارداشت: در این دوره کودکان باید از آموزش های لازم بهره مند شوند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه بیشترین تلاش متولیان تعلیم و تربیت باید این باشد که هیچ دانش آموزی از تحصیل بازنماند و ترک تحصیل نکند؛ تصریح کرد: توانمندسازی معلمان دوره ابتدایی و ارائه آموزش های لازم به معلمان جدید الورود بسیار لازم و ضروی است.

عبداللهی با بیان اینکه متاسفانه دوران کرونا، آسیب های عمیقی به آموزش در دوره ابتدایی وارده کرده است؛ گفت: همه مسئولین آموزش و پرورش باید به حقوق کودکان آشنا شوند.

در ادامه این دوره آموزشی لیلا حیدری مشاور امور بانوان و خانواده آموزش و پرورش کردستان نیز با تبریک پیشاپیش هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر، به بیان اهمیت این دوره آموزشی پرداخت و گفت: این دوره با هدف توانمندسازی بانوان فرهنگی و در راستای اجرای برنامه های اجرایی و عملیاتی امور بانوان برگزار شده است .

حیدری در ادامه با اشاره به حقوق زن در قانون اساسی، خانواده را  واحد بنیادین جامعه و کانون اصلی رشد و تعالی انسان دانست و ازدواج که توافق عقیدتی و آرمانی در تشکیل خانواده می باشد را زمینه ساز اصلی حرکت تکاملی و رشد دهنده انسان ذکر نمود و گفت: زن در چنین برداشتی از واحد خانواده، از حالت ابزاری و در خدمت اشاعه مصرف زدگی و استثمار، خارج شده و ضمن بازیافتن وظیفه خطیر و پرارج "مادری" با پرورش نسلی شایسته حائز  ارزش،جایگاه و کرامتی والاتر در جامعه خواهد بود.

وی با اشاره به بندهایی از قانون اساسی، به حقوق زن در قانون اساسی پرداخت و گفت: در بند چهارده از اصل سوم قانون اساسی، یکی از اهداف جمهوری اسلامی، تأمین حقوق همه جانبه افراد از زن و مرد و ایجاد امنیت قضایی عادلانه برای همه و تساوی عموم در برابر قانون تعیین شده است. هم چنین در اصل دهم بیان می دارد که از آنجا که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است، همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق اسلامی باشد.

وی ادامه داد: مطابق اصل بیستم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند و همچنین در اصل بیست و یکم این قانون وظایف دولت در قبال تلاش در راستای احقاق زنان بیان  و تاکید شده است که دولت موظف است حقوق زن را در تمام جهات با رعایت موازین اسلامی تضمین نماید و امور زیر را انجام دهد:

1ـ ایجاد زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی او.

2ـ حمایت مادران، بالخصوص در دوران بارداری و حضانت فرزند، و حمایت از کودکان بی سرپرست.

3ـ ایجاد دادگاه صالح برای حفظ کیان و بقای خانواده.

4ـ ایجاد بیمه خاص بانوان سرپرست خانوار  و زنان سالخورده و....

در ادامه دو نفر از کارشناسان و وکلای دادگستری استان به بیان مطالبی در خصوص حمایت از طفل و نوجوان  و همچنین حقوق زنان در قانون پرداختند .

به اشتراک بگذارید :