13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۳ ۱۱:۲۴:۱۲
کد مطلب:  1851779
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین خبر داد:
ابلاغ شیوه نامه بیست و پنجمین برنامه معلم پژوهنده (اقدام پژوهی)

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی؛ حسنعلی اصغری مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین اظهار داشت: شیوه نامه اجرایی بیست و پنجمین برنامه معلم پژوهنده (اقدام پژوهی) در سال تحصیلی 1401-1400 به ادارات آموزش و پرورش نواحی و مناطق ابلاغ شد.

حسنعلی اصغری با اعلام این خبر گفت: اقدام پژوهی در فرایند تعلیم و تربیت رسمی و مدرسه ای، فرایند اندیشه ورزی منظم، علمی و عملی است و تلاش دارد راه حل های ممکن را در مواجه با مشکلات و چالش های پیش روی معلمان شناسایی و عملیاتی کند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان با بیان اینکه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش جایگاهی ویژه برای پژوهش در نظر گرفته شده است بیان داشت: توسعه ظرفیت پژوهش و نوآوری، استفاده از ظرفیت های موجود برای گسترش فرهنگ تفکر و پژوهش در بین مدیران و مربیان و تامین پژوهشگر مورد نیاز تعلیم و تربیت رسمی عمومی و حمایت از پژوهشگران فعال و مجرب، ایجاد شبکه فعال پژوهشی از جمله ظرفیت های موجود در سند تحول بنیادین است.

وی افزود: در همین راستا شیوه نامه اجرایی بیست و پنجمین برنامه معلم پژوهنده (اقدام پژوهی) در سال تحصیلی 1401- 1400به ادارات آموزش و پرورش نواحی و مناطق استان ابلاغ شد.

اصغری ادامه داد: این شیوه نامه مشتمل بر 8 ماده، 55 بند و 6 تبصره شامل اهداف، تشکیلات اجرایی، شرح وظایف دبیرخانه، وظایف مدیر مدرسه، وظایف معلم پژوهنده، فرایند ارزشیابی گزارش های اقدام پژوهی، زمان بندی اجرای برنامه و هزینه های اجرای برنامه تدوین و ابلاغ شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان با مهم شمردن نقش مدیران مدارس در این خصوص تاکید کرد: انتظار داریم مدیران واحدهای آموزشی پس از دریافت شیوه نامه، ضمن اطلاع رسانی مناسب به کلیه همکاران، با طرح موضوع در شورای معلمان در اسرع وقت نسبت به تبادل‌نظر پیرامون چگونگی اجرای بهینه شیوه‌نامه برنامه ریزی کنند.

وی در خصوص راهبرد آموزش و پرورش استان قزوین برای تعمیق فرهنگ پژوهش و اقدام پژوهی نیز اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده، در نظر داریم برای اولین بار در استان و کشور، در سال تحصیلی جاری با ایجاد کارگروه "راهبران پژوهشی" در سطح نواحی و مناطق در راستای بهبود کمی و کیفی آثار اقدام پژوهی حرکت کنیم.

اصغری با اشاره به جزئیات این طرح گفت: راهبران پژوهشی متشکل از معلمان پژوهنده دارای تجربه، با صلاحیت و با کفایت، با حضور در سطح مدارس نسبت به فرهنگ سازی در حوزه پژوهش و آموزش اقدام پژوهی به همکاران فرهنگی اقدام خواهند نمود و آنان را در زمینه مستندسازی فعالیت های علمی پژوهشی خود و نگارش اقدام پژوهی یاری، راهبری و راهنمایی خواهند کرد.

این مقام مسئول در پایان در خصوص زمان معرفی آثار برگزیده گفت: گزارش‌های واصله به ادارات مناطق/ شهرستان‌ها، بررسی و ارزیابی شده و تا نیمه مردادماه 1401به دبیرخانه استان معرفی و نفرات نهایی توسط دبیرخانه استانی برنامه معلم پژوهنده انتخاب، معرفی و در هفته پژوهش سال 1401 در آذرماه مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.

این شیوه نامه را از اینجادریافت نمایید.

به اشتراک بگذارید :