19 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۱ ۱۶:۲۸:۰۰
کد مطلب:  1849505
وزیرآموزش و پرورش در جلسه شورای عالی تاکید کرد؛
پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش رصدهای لازم درباره آسیب های اجتماعی و عقب ماندگی تحصیلی دانش آموزان در دوران کرونا را انجام و نتایج آن را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد

باید رصدهای لازم درباره آسیب های اجتماعی و عقب ماندگی تحصیلی دانش آموزان در دوران کرونا توسط پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش انجام و نتایج آن در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد.

وزیرآموزش و پرورش در جلسه شورای عالی تاکید کرد؛

باید رصدهای لازم درباره آسیب های اجتماعی و عقب ماندگی تحصیلی دانش آموزان در دوران کرونا توسط پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش انجام و نتایج آن در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد.

 

به گزارش روابط عمومی شورای عالی آموزش و پرورش؛ هزار و ششمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش با حضور وزیر آموزش و پرورش، دبیرکل شورای عالی و سایر اعضای آن در سالن جلسات وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، در این جلسه اعضای شورای عالی آموزش و پرورش دیدگاهها و پیشنهادهای خود را درباره مسائل مختلف آموزش و پرورش از جمله: پیش بینی برنامه هایی برای مواجهه با آسیب های اجتماعی کرونا، بازگشایی مدارس، آموزش پساکرونا، ترک تحصیل دانش آموزان در دوران کرونا، مشکلات تربیتی و جسمانی دانش آموزان،اجرای رتبه بندی معلمان، کاهش بخشنامه های ارسالی به مدارس، مشکلات سامانه سیدا، لزوم مطالعه بر روی تقویم آموزشی و... بیان کردند.  

در ادامه یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: آموزش و پرورش در دوران کرونا از لحاظ جامعه شناختی، فرهنگی، اجتماعی و... دچار آسیب های زیادی شده است.

وی تصریح کرد: هر چند کرونا آموزش و پرورش را دچار مشکل کرد ولی فرصت های خوبی برای برون رفت از آموزش سنتی و استفاده از روش های آموزش مدرن در اختیار آموزش و پرورش قرار داد.

وزیر آموزش و پرورش ابراز داشت: برای ساماندهی فضای مجازی در حوزه یادگیری دانش آموزان باید برنامه ریزی متناسب با شرایط و مقتضیات جامعه انجام شود.

وزیرآموزش و پرورش بیان کرد: استفاده از روش های آموزشی مدارس خاص یکی از راه های موثر ارائه آموزش به دانش آموزان است در این مدارس معلمان در دوران کرونا از موقعیت های یادگیری مختلف از جمله فضای آزاد و برخی اوقات از مساجد و برنامه بوم برای ارائه آموزش به دانش آموزان استفاده کردند، این روش یک نوع مهارت استفاده از موقعیت های مختلف برای آموزش و یادگیری دانش آموزان است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مدارس همواره باید آماده ارائه خدمات آموزشی و تربیتی به دانش آموزان باشند، تاکید کرد: از ستاد ملی مبارزه با کرونا درخواست کرده ایم تا جایی که امکان دارد اجازه بدهند مدارس به صورت حضوری به فعالیت خود ادامه دهند و از تعطیل کردن مدارس خودداری کنند.

نوری با اشاره به اینکه برای بازگرداندن دانش آموزان بازمانده از تحصیل به مدرسه باید چاره اندیشی کنیم، خاطرنشان کرد: با یک برنامه ریزی هوشمندانه می توانیم دانش آموزانی که ترک تحصیل و از آموزش بازمانده اند به چرخه آموزش بازگردانیم تا بتوانند از خدمات آموزشی بهره مند شوند.

وزیرآموزش و پرورش تصریح کرد: آمار آموزش و پرورش یکی از مواردی است که دارای ایراد است، یک بار برای همیشه باید این نقص برطرف شود، البته قبلا توانایی ارائه آمار و اطلاعات دقیق تر و بروزتری از وضعیت آموزش و پرورش داشتیم که الان دچار مشکل شده و در صدد هستیم این مشکل را بر طرف کنیم.

وی اظهار داشت: باید رصدهای لازم درباره آسیب های اجتماعی و عقب ماندگی تحصیلی دانش آموزان در دوران کرونا توسط پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش انجام و نتایج آن در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد.

نوری افزود: با توجه به اینکه اکثر مردم و معلمان واکسیناسیون شده اند، مدارس با رعایت پروتکل ها و توصیه های بهداشتی باید باز باشند و معلمان در مدارس حضور داشته باشند تا چرخه آموزش و پرورش دچار مشکل نشود.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: آمادگی لازم برای مواجهه فعال و پویا با موضوعات مختلف آموزش و پرورش داشته باشیم تا با آگاهی کاملی نسبت به موضوعات مختلف آن اقدام کنیم.

وی بیان کرد: تعدادی از مدارس خوب در کشور داریم که باید یک کانال ارتباطی و تعاملی موثر و سازنده بین این مدارس و سایر مدارس کشور برقرار نموده و آنها را به هم پیوند بزنیم.

وزیرآموزش و پرورش با اشاره به لزوم تهیه پیوست فرهنگی برای سامانه شاد، اظهار داشت: سامانه شاد نباید به یک سامانه اختصاصی تبدیل شود بلکه باید در کنار آن از سامانه های اثربخش و کارآمدتری هم استفاده گردد.

نوری با اشاره به اینکه چرخه آموزش و پرورش دانش آموزان نباید در هیچ شرایطی تعطیل شود، تاکید کرد: آسیب های تعطیلی مدارس بعدا جامعه را دچار بحران و مشکل خواهد کرد، مدرسه دروازه ورود دانش آموزان به اجتماع برای پذیرش مسئولیت های آن هستند لذا تعطیلی مدارس آسیب های جبران ناپذیری را بر جامعه تحمیل می کند.

وی در ادامه افزود: معلم اصلی ترین فرد در نظام تعلیم و تربیت کشور است که باید شان و جایگاه او حفظ شود.

 وزیر آموزش و پرورش در پایان تاکید کرد: نباید در مدارس خلاقیت و نوآوری را از معلمان گرفته شود بلکه باید فضایی ایجاد شود تا معلمان بتوانند اثربخشی و کارآمدی خود را در جریان آموزش و پرورش دانش آموزان بروز دهند.

در ادامه جلسه، راهبردها و برنامه های ارتقای کیفیت نظام آموزش و پرورش مبتنی بر تحلیل نتایج مطالعات بین المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان(تیمز و پرلز) مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ادامه بررسی آن به جلسه آینده موکول شد.

به اشتراک بگذارید :