15 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۲ ۱۸:۰۵:۰۰
کد مطلب:  1841075
شفیع پور در همایش هفته سواد آموزی منطقه 17 عنوان کرد:
زیرساخت عدالت در جامعه، سواد می باشد

تحولاتی که در جامعه صورت می گیرد، کمک به توسعه پایدار و عدالت اجتماعی است و زیرساخت عدالت در جامعه، سواد می باشد اگر یک فرد با سواد شود، انگار همه چیز دارد . توسعه پایدار یک ارتباط تنگاتنگ با سواد آموزی دارد در حقیقت اگر یک سال به سن سواد آموزی افزوده شود، ده درصد درامد ناخالص کشور افزایش می یابد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران، همایش هفته سواد اموزی  در منطقه 17 با حضور با حضور شفیع پور؛معاون سواد اموزی اداره کل اموزش و پرورش شهر تهران، نیکبخت؛ مدیر آموزش و پرورش منطقه ١٧، اعضای شورای معاونین و آموزش دهندگان دوره های سواد آموزی در کانون ابوذر منطقه 17 برگزار شد.

شفیع پور ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و مصادف شدن آن با دومین سالگرد سردار رشید، شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: شهادت سردار اثراتی ارزشمند و جاری در کشور عزیزمان ایران داشته است و تمامی افراد جامعه با هر دین و مذهبی  باهم متحد شدند، و این یک درسی بزرگ برای جهانیان بود که ایران هیچ وقت در مقابل مستکبران و زورگویان سر خم نخواهد کرد.

شفیع پور ادامه داد: مراسم امروز  به مناسبت هفته ی سواد آموزی شکل گرفته است و این هفته فرصت مناسبی است که از زحمات آموزش دهندگان تقدیر و تشکر کنیم؛ در حقیقت آموزش دهندگان نقش سنگر سازان بی سنگررا دارند و یکی از مشقت های اصلی آموزش دهنگان، پیدا کردن و جذب سواد آموز می باشد و تلاش بی وقفه و فعالیت هایی که در این عرصه دارند ستودنی است.

وی تصریح کرد: سواد آموزان از حقوق اولیه خود دور مانده اند و اگر به این آگاهی برسند، مشتاق به یادگیری خواهند شد. لذا به آموزش دهندگان توصیه می شود در واقع با آگاهی بخشی به سواد آموزان، آنها را تشویق به یادگیری کنند. آموزش دهندگان می توانند با ارائه الگو های برتر سواد آموزی، از جمله افرادی که با کسب و یادگیری سواد، زندگیشان متحول شده است، به سواد آموزان دوره های خود انگیزه ی کافی برای یادگیری سواد بدهند. همچنین آموزش دهندگان باید مشغله ی کاری این افراد را هم از نظر زمانی هم از نظر فکری در نظر بگیرند تا بتوانند علاوه بر جذب سواد آموزان، تا انتهای دوره، آنها را همراهی کنند و مانع از دلسردی آنها در فرایند یادگیری شوند.

وی ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا، آموزش ها و محتوا های الکترونیکی در دو سال اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است، از جمله این محتواهای تولید شده در آموزش و پرورش، بسته ی لوح قلم برای بی سوادان دوره ی ابتدایی و بسته ی قلم و بیان برای دوره ی انتقال می باشد که این محتواها توسط بهترین آموزش دهنگان ، مربیان و آموزگاران تولید شده است و به صورت رایگان می توانید در اختیار سواد آموزان قرار دهید و همچنین در ایده بخشی به تولید محتوا برای اموزش دهندگان هم می تواند موثر باشد.

شفیع پور ادامه داد: اگر بتوانید سواد را به کسی یاد بدهید، می توانید تاثیرات بسزایی در زندگی خود و یادگیرنده داشته باشید.آموزش دهندگان به مانند چشم پزشکان می مانند که با باسواد کردن یک ادم، نگاه و بینش یک فرد را نسبت به دنیای اطراف باز می کنند. اگر سواد آموز بداند که می تواند فعالیت های روزمره ی خود را با سرعت بیشتری و بدون وابستگی به شخص با سواد دیگر، انجام دهد، این یک انگیزه برای ادامه دادن است. یکی دیگر از نتایج فردی در شخص سواد آموز، توانایی استفاده از منابع الکترونیک در محیط اطراف می باشد و همچنین  سواد آموز می تواند روابط خانوادگی خود را با اعضای خانواده تنظیم کنند و در راستای بهبود کیفیت زندگی شخصی خود و اطرافیان تلاش کند.

وی گفت: تحولاتی که در جامعه صورت می گیرد، کمک به توسعه پایدار و عدالت اجتماعی است و زیرساخت عدالت، سواد می باشد اگر یک فرد باسواد شود، انگار همه چیز دارد . توسعه پایدار یک ارتباط تنگاتنگ با سواد آموزی دارد در حقیقت اگر یک سال به سن سواد آموزی افزوده شود، ده درصد درامد ناخالص کشور افزایش می یابد.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: بر اساس استاندارد های جهانی، کشور یا جامعه ای نیست که صد در صد با سواد باشد،  طبق امار سامانه سواد آموزی شهر تهران با 99.4 درصد افراد (سن 10 سال تا 49 سال) با سواد ترین شهر ایران است.  از جزئیات این آمار در ایران می توان گفت 18 میلیون زیر دیپلم داریم که 9 میلیون نفر با مدرک ابتدایی هستند ، در واقع خواندن و نوشتن را در حد رفع نیاز بلد هستند و سواد کیفی را ندارند. در حقیقت  رسالت ثانویه ما بعد از شناسایی و رفع بی سوادی سیاه در جامعه ، افزایش کیفیت سواد در این افراد می باشد.

شفیع پور در پایان گفت: در شهر تهران، با تلاش های که در این 42 سال صورت گرفته است، با جامعه هدف 10 سال الی 49 سال، شهر  تهران، با سواد ترین شهر ایران است، به ازای هر هزار نفر، تنها دو نفر بی سواد داریم و 99/4 درصد جمعیت شهر تهران، با سواد هستند. لذا شناسایی این افراد کاری بسیار دشوار می باشد و نیاز به یک همبستگی جمعی دارد. در خصوص شناسایی اولیای بی سواد دانش آموزان با کمک انجمن اولیا و مربیان مدارس و ایجاد یک اطلس بی سوادی در مدارس شهر تهران می توانیم کمک شایانی در شناسایی هرچه سریع تر این افراد داشته باشیم.

 

به اشتراک بگذارید :