13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ ۱۹:۴۲:۰۴
کد مطلب:  1839641
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:
بسته تحولی مدرسه خوانا و گویا در مدارس ابتدایی اجرایی می شود

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی؛ رضوان حکیم زاده عصر روز دوشنبه با حضور در نشست شورای معاونان، روسای نواحی و مناطق در مراسم افتتاح طرح «بسته های تحولی مدرسه خوانا و گویا» با گرامیداشت یاد شهید سلیمانی اظهارداشت: ویژگی بارز شهید سلیمانی این بود که نگاه خودی و غیرخودی نداشت و همه جوانان با هر گرایش و سلیقه را بدون قید و شرط ، فرزندان خود می دانست و این نگاه تربیتی باید در جامعه رایج شود.

معاون آموزش ابتدایی  وزارت آموزش و پرورش گفت: با اجرای بسته تحولی «مدرسه خوانا و گویا» در مدارس ابتدایی روش مهارت آموزی، جایگزین حافظه محوری در تعلیم و تربیت می شود.

وی اضافه کرد: در بازدید از استان ها ضمن بررسی وضعیت تحصیلی و رعایت پروتکل های بهداشتی به امور تربیتی و آموزشی هم توجه داریم تا روشهای جدی را مورد توجه قرار دهند.

حکیم زاده تصریح کرد: در 5 سال گذشته برنامه های مهمی در آموزش و پرورش پیگیری و اجرا شد که رویکرد و محور برنامه ها در سه محور اساسی متمرکز شد.

وی اضافه کرد: توجه به کرامت ذاتی کودکان به عنوان پاک ترین مخلوقات بشری در صدر برنامه ها بود و ما تلاش می کنیم این پیام ارزشمند را به کودکان منتقل کنیم که همه آنها در هوش و ذکاوت و یادگیری یکسان هستند و کسی بر دیگری برتری ندارد و همه می توانند و باید در تحصیل موفق شوند و ما هم رفاقت را جایگزین رقابت می کنیم.

حکیم زاده تصریح کرد: در آزمون های پیشرفت تحصیلی یک رقابت ناسالمی ایجاد شده بود که برای حذف آنها چالش جدی داشتیم امااین کار را انجام داده ایم و تا انتها پیش خواهیم برد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش یادآورشد: توجه به اقتضائات کودکی بسیار اهمیت دارد و در مقطع پیش دبستانی و دبستان سعی کرده ایم زبان کودکی را در تربیت زنده نگهداریم و اجرا کنیم و در قالب داستان و قصه گویی مطالب را منتقل کنیم.

وی اضافه کرد: در این روش تکلیف مهارت محوری را جایگزین حافظه محوری کرده ایم و به سمتی گام برداشته ایم تا کودکان با روش های خودشان و در اتاق های بازی فکری آموزش ببینند و فقط دنبال حفظ کردن نباشند.

حکیم زاده گفت: بسته تحولی خوانا با نگاه مهارت محوری در دبستان عملیاتی شده تا تربیت و آموزش در محور کار باشد

وی اظهارداشت: ما بدنبال حذف آموزش تیزهوشان بودیم و نمی خواستیم سمپاد را حذف کنیم اما مافیایی وجود دارد که نمی گذارد کارها به سرانجام برسد اما قول می دهیم این کار را انجام دهیمو این مسیر تسهیل خواهد شد تا تنوع مدارس و جداسازی دانش آموزان را نداشته باشیم و در یک محیط فراگیر همه دانش آموزان را در کنار همدیگر ببینیم.

حکیم زاده بیان کرد: امیدواریم نظام آموزشی طبقاتی ما مسیر خود را اصلاح کند و با توجه به اقتضائات کودکی و استفاده از نقش الگویی مربیان به سمت مهارت محوری می رویم تا بچه ها یاد بگیرند در کنار هم چگونه درس بخوانند، زندگی کنند، دوست یابی کنند، حرف بزنند و خواسته هایشان را مطرح کنند.

این مسئول اظهارداشت: در برنامه های توانمندسازی توجه به بهداشت روان و مهارت آموزی در اولویت قرار دارد تا وقتی دانش آموزی به مرحله دانشجویی رسید بتواند یک نامه مکتوب و درخواست را درست نگارش کرده و مطالبات خود را بازگو کند.

وی گفت: از سال 2001 تا 2016 نتوانستیم به نمره میانگین 500 در آزمون «پرلز» برسیم و نتایج خوبی نداریم که نشان می دهد به مهارت های گوش کردن، صحبت کردن توجه نداشتیم در حالی که بایستی از ابزار زبان بدرستی استفاده کنیم تا فرصت ها از دست نرود.

حکیم زاده اضافه کرد: داشتن مهارت زبانی کلید ارتباط است و اگر بتوانیم از کودکی یاد بگیریم که شنونده خوبی باشیم حتما دربزرگسالی درست صحبت کرده و قضاوت خواهیم کرد.

توجه به مهارت های جرات ورزی، ادب و مسئولیت پذیری در اولویت است

وی یادآورشد: در مهارت آموزی ها توجه به ادب، جرات ورزی و مسئولیت پذیری در اولویت قرار دارد که این موارد از مهارت های 10 گانه توصیه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی برای زیست سالم است و ما بایستی به کودکان یاد دهیم بدون انفعال و پرخاشگری بتوانند مخالفت خود را در موضوعای ابراز کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: امروز که در معرض هجوم فضای مجازی هستیم توجه به حفظ ارزش های وجودی و مهارت های مسئولیت پذیری باید مورد توجه جدی قرار گیرد تا کودکان را نسبت به مسئولیت در برابر دیگران،دوستان، خانواده، انسانها، محیط زیست حساس کنیم.

وی اضافه کرد: این سه محور در کنار 4 محور دیگر در بسته تحولی گنجانده شده است و ما مهارت های سواد پایه را نیز در دستور کار قرار داده ایم تا کودکان در دبستان و پیش دبستان با کدنویسی، تنظیم الگوریتمی، بستر سواد پایه، اشتراک گذاشتن اطلاعات اشنا شوند.

حکیم زاده گفت: آموزش مهارت سواد پایه در 5 درصد مدارس ابتدایی اجرایی شده تا دانش آموزان با مهارت سواد پگایه محاسباتی آشنا شوند و مهارت درست زندگی کردن را بیاموزند.

آموزش های قرانی توسعه می یابد

وی در خصوص آموزش های قرآنی کودکان هم اظهارداشت: طرح ارتقای توانمندی های قرآنی به صورت پایلوت در استان البرزدر حال اجراست که پس از رفع ایرادات آن در سایر استان ها نیز  عملیاتی خواهد شد که در این روش سعی کرده ایم با رویکرد متفاوتی با آموزش مفاهیم قرآنی با نگاه کودک این آموزش صورت می گیرد.

حکیم زاده گفت: باید مطابق با تعلیم و تربیت مبتنی بر آموزه های دینی و قرآنی در مقطع ابتدایی حرکت کنیم  تا تربیتی دینی در مدارس ابتدایی شکل بگیرد.

ریل گذاری خوبی در استان قزوین انجام شده است

وی تصریح کرد: در بازدیدهایی که از مدارس استان قزوین صورت گرفت مشخص شد ریل گذاری خوبی در استان قزوین انجام شده و در مقطع ابتدایی در استان نگاه درستی داشته اید که بیانگر مدیریت اصولی و همراهی مجموعه ای توانمند است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: استان قزوین در همه شاخص های عملکردی نسبت به میانگین کشوری در جایگاه بالاتری قرار دارد و انتظار داریم برنامه های توانمندسازی همکاران جدی گرفته شود و شاخص های عملکردی را مانند قطب نما بدانید.

حکیم زاده همچنین از دبستان زنده یاد امین هم بازدید کرد و فعالیت های مهارتی و فضای مجازی اجرا شده در روش تدریس در این مدرسه را بسیار جذاب و مبتکرانه دانست و برای حمایت و تقویت برنامه های تولید محتوای آموزشی در این واحد آموزشی قول مساعدت داد.

به اشتراک بگذارید :