14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ ۱۷:۵۴:۱۱
کد مطلب:  1839569
با حضور وزیر آموزش و پرورش صورت گرفت؛
برگزاری آئین«تکریم» و «معارفه» تعدادی از مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش

با حضور وزیر آموزش و پرورش، آئین تکریم معاون سابق تربیت بدنی وسلامت، سرپرست سابق امور بین الملل، رئیس سابق سازمان آموزش و پرورش استثنایی و سرپرست سابق مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور و معارفه مدیران جدید حوزه های مذکور، برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، عصر امروز، آئین تکریم، «مهرزاد حمیدی»، معاون سابق تربیت بدنی وسلامت، «میترا تیموری»؛ سرپرست سابق امور بین الملل و مدارس خارج از کشور، «سیدجواد حسینی»؛ رئیس سابق سازمان آموزش و پرورش استثنایی و «علیرضا حاجیان زاده»؛ رئیس سابق سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک و معارفه آقایان: «صادق ستاری فر»، «مهدی فیاضی»، «حمید طریفی حسینی»  و «مجتبی همتی فر»؛ مدیران جدید حوزه های مذکور با حضور یوسف نوری، برگزار شد.

«مهدی فیاضی»؛ سرپرست مرکز امور بین الملل، در این آیین اظهارکرد: خدمت در لباس معلمی را به سایر پست ها ترجیح دادم.

وی گفت: برند مدارس ما در خارج از کشور مخدوش است، ایرانیان خارج از کشور 8 میلیون نفر هستند اما 100 میلیون نفر ایران دوست وجود دارد که از کمبود مدارس و نبود برنامه های درسی در خارج، رنج می برند.

وی افزود: به مرکز بین الملل باید رسالتی نگاه کرد و نباید به صورت غنیمتی به آن نگریست.

فیاضی خاطرنشان کرد: اگر برنامه درسی، با هویت ایرانی اسلامی در خارج از کشور ارائه شوند مشکلات دوستداران ایران رفع خواهد شد.

«صادق ستاری فر»؛ معاون تربیت بدنی و سلامت اظهار کرد: جایگاه تربیت بدنی و سلامت در نظام اسلامی رفیع است  و در قانون اساسی برتربیت بدنی رایگان و سلامت عمومی تا کبد شده است لذا توسعه تربیت بدنی  مورد تأکید و ساحت تربیت بدنی و ورزش یکی از ساخت ها ثابت و اصلی سند تحول است.

وی افزود: اگر می خواهیم نسل سالمی را تربیت کنیم؛ اگر می خواهیم ارزش ها را به دانش آموزان منتقل کنیم، اگر قصد  ارتقای نظام بهره وری را در کشور داریم،  باید به «تندرستی دانش آموزان» توجهی خاص کنیم.

اگر می خواهیم  «ورزش قهرمانی» را تقویت کنیم، باید کار خود را از مدرسه آغاز کنیم.

معاون تربیت بدنی و سلامت گفت: با توجه به شیوع کرونا و تغییر سبک زندگی، موضوع تربیت بدنی دانش آموزان  در اولویت قرار دارد.

 ستاری فر گفت: تلاش خواهم کرد تا سند تحول، سیاست های رهبری، برنامه تحولی دولت و برنامه وزیر را با تکیه بر اصل عدالت محوری  اجرایی کنم.

«مجتبی همتی فر»؛ رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک نیز در اولین سخنرانی خود در این مراسم اظهار کرد: امیدوارم بتوانم با کار گروهی و با ایجاد سازمانی چابک و دانش بنیان، اهداف و مأموریت تصریح شده در اساسنامه را محقق سازم. در این مسیر بنا داریم میدان را برای فعال شدن حداکثری نهادهای مردمی، غیر دولتی و دولتی فراهم کنیم.

وی افزود: چنانکه حضرت امام خمینی (ره) می فرماید؛ کودکان جدیدالعهد به ملکوت هستند و ما موظفیم ضمن پاسداشت معصومیت فطری ایشان، مسیر رشد و بالندگی آن ها را تمهید و تسهیل کنیم. مبتنی بر آموزه های اسلامی، نگاه ما به دوره کودکی باید تربیتی باشد و نقش آفرینی خانواده و والدین را در این مسیر محوریت بدهیم.

همتی فر تصریح کرد: حاکمیت و وزارت آموزش و پرورش و مهدکودک ها باید نسبت به خانواده ها، نقش حمایتی و کمکی داشته باشند. از همه کسانی که در شکل گیری سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک تلاش کردند تشکر می کنم به ویژه سپاسگزار زحمات آقای حاجیان زاده هستیم که از سر دغدغه تجربه سالیان طولانی خود را در راستای استقرار این سازمان ملی به کار گرفتند و به رغم همه ناملایمات و دشواری هایی، آغازگر این حرکت بودند.

وی در پایان بر مشورت گرفتن در برنامه ریزی ها تأکید کرد.

«حمید طریفی حسینی»؛ رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی اظهار کرد: اقدمات صورت گرفته در چارچوب سند تحول بنیادین در سال های اخیر را همچنان با قدرت ادامه خواهیم داد.

طریفی حسینی گفت: سازمان آموزش وپرورش استثنایی یکی از تخصصی ترین سازمان های وزارت آموزش و پرورش است که علاوه بر مأموریت خود موظف است مأموریت های عمومی آموزش و پرورش را نیز به انجام برساند.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش استثنایی نیروهای بسیار توانمندی دارد که باید از پتانسیل این نیروها در راستای اعتلای آموزش و پرورش استثنایی  بیش از پیش بهره مند شویم.

رئیس سازمان آموزش وپرورش استثنایی با اشاره به تأسیس  این سازمان در سال 1370، با هدف گسترش عدالت آموزشی و عدالت تربیتی، اظهار کرد:  تلاش خواهم کرد؛ توسعه گروه های هدف تحت پوشش سازمان، افزایش کمی و کیفی خدمات ارئه شده به گروه های هدف به ویژه خدمات توانبخشی، استفاده از ظرفیت خیرین و خانواده ها در نظام تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه و مواردی از این قبیل را با جدیت تمام پیگیری کنم.

وی از تدوین برنامه تحولی سازمان آموزش و پرورش استثنایی بر مبنای سند تحول بنیادین و با هدف توسعه عدالت تربیتی  خبر داد و افزود: احصاء و چاره اندیشی مشکلات پیش روی سازمان و تدوین برنامه های تحولی مبتنی بر سند تحول بنیادین دو مسیر موازی است که سازمان آموزش و پرورش استثنایی آن را در دستور کار قرار خواهد داد.

طریفی حسینی تصریح کرد:  در راستای علم بنیان کردن کلیه فرآیندها و امور سازمان آموزش و پرورش استثنایی، شبکه ای از نخبگان درون سازمانی و سایر دستگاه های تربیتی را ایجاد  و  در این مسیر از ظرفیت نیروی انسانی جوان و با انگیزه درون سازمانی و همچنین تجربه بزرگان  این حوزه بهره مند خواهیم شد.

وی ادامه داد: به روز رسانی و تدوین قوانین و مقررات حوزه آموزش و پرورش استثنایی با مشارکت شورای عالی آموزش و پرورش و همچنین در صورت نیاز با مساعدت مجلس شورای اسلامی، در دستور کار خواهد بود.

 رئیس سازمان آموزش وپرورش استثنایی خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت های فنی حرفه ای و روز آمدی رشته های ویژه دانش آموزان استثنایی متناسب با بازار کار، استفاده از فناوری های نوین، انجام غربالگری بهنگام و خانواده محوری از جمله برنامه های سازمان آموزش و پرورش استثنایی خواهد بود.

«میترا تیموری»؛ سرپرست سابق مرکز امور بین الملل و پرورش خارج از کشور اظهار کرد: در هرجا که باشم سرباز نظام خواهم بود  و برای رئیس جدید این مرکز آرزوی موفقیت می کنم.

وی افزود: در ده ماه اخیر تلاش هایی را برای اصلاح قوانین مدارس خارج از کشور  انجام داده ایم.

تیموری گفت: رصد تحولات آموزشی دنیا همواره در دستور کار  ما قرار داشته تا  از تجارب دنیا در مهار کرونا و تقویت آموزش ها ها بهره مند شویم.

وی ادامه داد: با توجه به اتفاقات کشور افغانستان  با مهاجرت مردم این کشور به ایران و ورود دانش آموزان  افغانی  مواجه شدیم لذا در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب مدظله العالی، پوشش حداکثری آن ها  را در دستور کار قرار داریم.

سرپرست سابق مرکز امور بین الملل و پرورش خارج از کشور گفت:  عدم استقلال مالی از چالش های این مرکز است که باید برای حل این مشکل  تلاش کرد.

«مهرزاد حمیدی»؛ معاون سابق تربیت بدنی و سلامت در این آئین تصریح کرد: در دوره 8 ساله تلاش کردم در قالب سند تحول، ورزش را توام با اندیشه  به پیش ببرم.

حمیدی گفت:  مشارکت محوری مدرسه محوری و ... سیاست های اصلی ما بود و از این طریق سند تحول را اجرایی کردیم.

وی ادامه داد: المپیاد های درون مدرسه ای، مدرسه قهرمان، طرح پویا، سواد حرکتی ورزش صبحگاهی، کانون قهرمان، انجمن های ورزشی  و ....از جمله برنامه های  در سال های اخیر بود.

معاون سابق تربیت بدنی و سلامت،  خاطرنشان کرد: استقلال حقوقی فدراسیون ورزش دانش آموزی را در هیئت دولت  پیگیری کردیم. همچنین اجرای طرح های مدرسه محوری همواره در دستور کار ما بوده است.

وی افزود: یک کار تیمی متشکل از 40 هزار نفر در سطح کشور  انجام دادیم.

«علیرضا حاجیان زاده»؛ رئیس سابق سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در این آئین، گفت: این سازمان نوپا از 6 ماه قبل آغاز به کار کرده  و بسیاری از موارد ساماندهی را انجام داده و برخی موارد نیز در دست اقدام است.

حاجیان زاده افزود: حدود 8 میلیون کودک مخاطب این سازمان هستند و 50 هزار مهد کودک و پیش دبستانی  تحت پوشش این سازمان نوپای قرار دارد.

وی ادامه داد: بستر سازی برای جذب نوآموزان در مراکز پیش دبستانی  انجام شده است اما تولید محتوا و پژوهش ها ایجاد اتاق های فکر،  صدور مجوزهای جدید مهدهای کودک، اجرای طرح توانمندسازی  نبروی انسانی و .... مواردی است که باید پیگیری شود.

«سیدجواد حسینی»؛ رئیس سابق سازمان آموزش و پرورش استثنایی، در این آئین اظهار کرد: سردار سلیمانی، شخصیتی تمام ساحتی بودند و چنان که رهبر معظم انقلاب مدظله العالی  فرمودند؛ شهید سلیمانی از سردار سلیمانی تأثیر گذارتر است.

حسینی با تشریح کرامات حضرت رضا علیه السلام افزود: باید فرهنگ رضوی را  کانون تربیت قرار دهیم.

وی ادامه داد: عیار نظام های تعلیم و تربیت دنیا را با میزان توجه به کودکان  استثنایی  می سنجند.

رئیس سابق سازمان آموزش و پرورش استثنایی، تصریح کرد: همه جوامع باید برای تربیت فرزندانشان تلاش کنند.

به اشتراک بگذارید :