19 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ ۱۱:۰۸:۴۹
کد مطلب:  1838857
مدیرکل امور شاهد و ایثارگران:
«« جامعه ایثارگری »» ترکیب اصلی دانش آموزان مدارس شاهد است.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران در حاشیه اولین یادواره شهید ورزشکار ابراهیم هادی و 73 شهید تربیت بدنی و سلامت ، در گفتگو با خبرنگاران پیرامون ترکیب دانش آموزان مدارس شاهد گفت: ثقل اصلی دانش آموزان مدارس شاهد ترکیب جامعه ایثارگری از فرزندان معظم شهدا تا نوه ی رزمندگان عزیز است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور شاهد و ایثارگران محمدرضا رزاقی صبح یکشنبه 12 دی ماه 1400 در حاشیه گرامیداشت  73 معلم شهید از حوزه معاونت تربیت بدنی و سلامت که در باغ موزه انقلاب و دفاع مقدس برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص ضرورت وجود مدارس شاهد اظهار کرد: تاسیس و استمرار فعالیت مدارس شاهد با توجه به نامه تاریخی حضرت امام (ره ) و تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی )  و به ویژه با در نظرگرفتن اهداف مندرج درگام دوم انقلاب، در راستای «ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت» بیش از پیش احساس می شود. به عبارتی بسیاری از بخش های گام دوم انقلاب، به نوعی در بستر «ترویج فرهنگ ایثار و شهادت» امکان تحقق خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در زمینه تنوع مدارس در کشور تصریح کرد: مدارس شاهد نماد جریان انقلابی و ارزشی در نظام تعلیم و تربیت می باشند و وابسته به کمیت و تنوع نیستند بلکه وابسته به یک مفهوم ارزشی می باشند که نه تنها هیچ گاه کهنه نمی شود، بلکه هر روز نیاز جامعه به آنها، به ویژه در شرایط کنونی بیش از پیش احساس می شود.

 

رزاقی در خصوص سوالی پیرامون «« رتبه بندی مدارس شاهد »» گفت: ما به دنبال رتبه بندی مدارس شاهد نیستیم زیرا رتبه بندی، مدارس را وارد یک نوع رقابت غیرسالم می کند که ما به شدت از آن پرهیز می کنیم، ما براساس آخرین اساسنامه طرح شاهد و ایثار گران مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی که شهریور ماه 1396 از سوی ریاست جمهوری به وزارت آموزش و پرورش و اداره کل امور شاهد و ایثارگران ابلاغ شده است درصدد «« استاندارد سازی مدارس شاهد »»  هستیم واین ماموریت را 5 سال است که شروع کرده ایم یعنی چارچوب فعالیت های مدارس شاهد در سراسر کشور یکسان است ولی محتوایِ  فعالیت ها بر مبنای شرایط، امکانات و مقتضیات مدرسه می باشد. به عبارتی ما به دنبال «« مدرسه محوری به معنای واقعی »»  آن هستیم که همکاران بنده در مدارس شاهد در تلاش هستند  نمادهای سند تحول بنیادین را در مدارس شاهد محقق نموده  و مدارسی در تراز سند تحول را فعال نمایند.

دبیر ستاد مرکزی شاهد وزارت آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به جامعه آماری ثبت نام شدگان در مدارس شاهد گفت: قریب به 60% دانش آموزان ثبت نام شده در مدارس شاهد از جامعه ایثارگری یعنی فرزند شهید تا نوه رزمندگان هشت سال دفاع مقدس می باشند در حقیقت جامعه ایثارگری، ثقل اصلی دانش آموزان مدارس شاهد است.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران پیرامون افزایش مدارس شاهد، عنوان کرد:  تعداد 1350مدرسه شاهد در کشور فعال هستند و در حال حاضر رویکردی برای افزایش مدارس شاهد نداریم مگر در استان هایی که دانش آموزان طرح شاهد و جامعه ایثارگری به حد نصاب رسیده و نیز فضای آموزشی مناسب بدون ایجاد فشار و تنگنا به سایر مدارس داشته باشند که درخواست این استانها در ستاد مرکزی شاهد به ریاست نماینده محترم وزیر آموزش و پرورش، طرح و در صورت تصویب، امکان تأسیس فراهم خواهد شد.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :