15 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ ۱۱:۲۲:۲۸
کد مطلب:  1835737
لزوم انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جلوگیری از ابتلا به سویه اومیکرون

انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برابرقدرت انتشار بالای سویه اومیکرون کرونا، برای در امان بودن از این جهش بسیار مورد تاکید است.

   به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان با توجه به سویه جدید اومیکرون و تاکید ستاد ملی مبارزه با کرونا بر انجام واکسیناسیون، باید خاطر نشان کرد: آنهایی که یک دز واکسن تزریق کردند حتما دز دوم را تزریق کنند و کسانی که ۳ ماه از تزریق دز دوم واکسنشان گذشته است می‌توانند برای تزریق دز سوم اقدام کنند. کسانی که ماسک می‌زنند گرفتار امیکرون نمی‌شوند؛ بنابراین توصیه می شود مردم حتما ماسک بزنند و فاصله گذاری را رعایت کرده و تا حد امکان از تجمعات وحضور در اماکن سر بسته و فاقد تهویه مناسب خودداری کنند.از آنجایی که اومیکرون بیشتر شبیه به سرماخوردگی است و برای همین امکان دارد که مانند سرماخوردگی معمولی باشد، هر کسی که سرما خورد، اگر تستش منفی بود بنا را بر کرونا بگذارد و باید احتیاط کرده تا بیماری خود را به افراد منتقل نکند. با توجه به اینکه دو دز واکسن اگر به تنهایی تزریق شوند کافی نیست و حتماً باید دز تقویت کننده و یادآور نیز به مراتب تزریق شود، مشارکت حداکثری در دریافت دز سوم امری ضروری است. در حال حاضر کشورمان از نظر رنگ بندی کرونا در حالت آبی است، اما باید قبل از شیوع گسترده اومیکرون در کشور با رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص فاصله گذاری و ماسک زدن از تجمعات بی مورد جلوگیری کرده تا اجازه ورود پیک بعدی داده نشود. در این بین سرعت در واکسیناسیون نیز اهمیت بسیاری دارد.

 

   شایان ذکر است اومیکرون نوع جدیدی از ویروس کروناست که شدت بیماری در آن تفاوتی نمی کند اما گسترش آن زیاد است. واکسیناسیون موثرترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس است.

 

به اشتراک بگذارید :