22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ ۰۹:۳۴:۰۲
کد مطلب:  1835431
کریمیان دردیدار با معاون؛همکاران وروسای ادارات حوزه آموزش متوسطه تاکید نمود:
اخلاق مداری و مدیریت بر اساس روابط انسانی

توفیق داشتم که زندگیم با آموزش‌وپرورش ومعلمی گره خورده است

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران، صبح امروز علیرضا کریمیان در نشست صمیمی با معاون و همکاران حوزه معاونت آموزش متوسطه؛ با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) و گرامی داشته یاد و خاطره سردار بزرگ و سرباز وطن؛ شهید حاج قاسم سلیمانی اظهارداشت: توفیق داشتم که زندگیم با آموزش‌وپرورش و معلمی در مناطق مختلف شهر تهران و اداره ارزیابی عملکرد و بعد در سمت مشاور معاون وزیر؛ فعالیت در حوزه ستادی و مدیرکلی استان چهار محال و بختیاری رقم خورده است.

وی خود را از جنس معلمان معرفی نمود و نقش معلم در مجموعه آموزش و پرورش را بسیار موثر و بی بدیل دانست و با تاکید بر اخلاق مداری و مدیریت بر اساس روابط انسانی اضافه کرد: سرنوشت آینده کشور به کار و برنامه ریزی و فعالیت ما گره خورده است.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران از زحمات فرهنگیان به خصوص در ایام شیوع بیماری کرونا؛ به واسطه؛ مجاهدت ها و فعالیت های شبانه روزیشان قدردانی نمود و گفت: از نزدیک با کار معلمی در ایام کرونا آشنا هستم و از ایثارگری ها و فعالیت های جانبی و خارج از ساعت موظف همه فرهنگیان که با تلاش خود برای اعتلای تعلیم و تربیت تلاش می‌کنند قدردانی می نمایم.

علیرضا کریمیان با بیان اینکه بالاترین شأنی که برای خود قائل هستم معلمی است ادامه داد: همه ما و امکاناتمان باید در خدمت معلم باشد؛ تا بتواند یک فعالیت با کیفیت را تقدیم دانش‌آموزان نماید؛ دانش‌آموزانی که آینده نظام ما هستند و باید دهه های بعد مسئولیت راهبری کشور را به دست بگیرند.

مدیرکل آموزش و پرورش پایتخت با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب؛ خطاب مقام معظم رهبری در این بیانیه را به نوجوانان بیان نمود و اضافه کرد: امروز این نوجوانان در اختیار ما هستندو باید تمام هم و غم خود را صرف این کنیم که به فضل پروردگار, نوجوانان امروز به عنوان مدیران و راهبران و مجریان سیاست های کلان نظام در رده‌های بعدی؛ به نحو احسن تربیت شوند.

وی افزود: اخلاق مداری رکن اصلی کار ماست. توجه به روابط انسانی نسبت به همه مجموعه که با ما کار می کنند؛ جزو وظایف ما می باشد؛ شاید از خیلی از مباحث عبور کنم ولی اخلاق مداری برای من بسیار حائز اهمیت است. تکریم ارباب رجوع, دانش آموزان؛ معلم و اولیای دانش آموزان جزو اصول است که بر آن پافشاری می کنم.

کریمیان با عنوان این مطلب که امروز ما باید خدمتگزار معلمان؛ دانش‌آموزان و اولیای آنها باشیم گفت: همه ظرفیت‌ها باید به کار گرفته شو؛د تا معلم سر کلاس آسوده؛ به فرایند یاددهی و یادگیری بپردازد و تعلیم و تربیت اسلامی و تربیت تمام ساحتی را در مدارس مورد توجه قرار دهد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با تاکید بر تربیت تمام ساحتی اظهارداشت: پروژه مهر نقطه عطفی در فعالیت‌های آموزش و پرورش است و حجم کار بسیار سنگینی را در بر می گیرد, من می دانم که دغدغه شما از الان برای پروژه مهر ۱۴۰۱ است. می بایست به گونه ای فعالیت کنیم که روز اول مهر شاهد بازگشایی شکوهمند مدارس باشیم. دیگران تصور میکنند فقط یک زنگ نواخته می‌شود ولی پشت این مراسم و حضور معلم ها و دانش آموزان سر کلاس؛ تمهیدات فراوانی اندیشیده شده و همه بخش‌ها فعالیت نموده اند و قدردان زحمات همه شما هستم.

وی ابراز امیدواری نمود شهر تهران سرآمد کشور و پیشانی و پیشران کارها در کشور باشد و بتواند ظرفیت الگویی خود را بیشتر نشان دهد و در خصوص اهمیت هدایت تحصیلی و شغلی گفت: هدایت تحصیلی نیز کار بسیار سختی است و می بایست به توسعه متوازن توجه کنیم. عوامل متعددی در این خصوص نقش دارند و از نگاه احساسی؛تبلیغاتی و اجتماعی به رشته های تحصیلی پرهیز کنیم و به استعداد و علایق و سلایق دانش آموزان توجه شود.

کریمیان کارآفرینی را یکی از نیازهای جامعه قلمداد کرد و تصریح نمود: همه مردم و دستگاه ها باید برای کارآفرینی اقدام نمایند و از الان باید دانش‌آموزان را در متوسطه با رویکرد کارآفرینی تربیت کنیم که بعد از فارغ التحصیلی خودشان یک کارآفرین باشند.

او ادامه داد: اگر بخواهیم در مسیر توسعه کشور حرکت دهیم؛ باید دانش آموزان ما دانش آموزان کارآفرین باشند یعنی هم مهارت داشته باشند و هم نگاه کارآفرینی داشته باشند.

وی با اشاره به اجرای برنامه‌های وظیفه‌ ای؛ برنامه‌های تحولی و توسعه ای؛ بر اجرای سیاست و شعار " یک گام به جلو " تاکید نمود و گفت:  به گونه‌ای برنامه‌ریزی و فعالیت کنید که در مقایسه با گذشته یک گام به جلو برداشته باشید, این موضوع باید سرلوحه کارها باشد تا به سرمنزل مقصود برسیم

کریمیان پدافند غیرعامل را بسیار حایز اهمیت برشمرد و ادامه داد: پدافند غیر عامل را مد نظر قرار دهید و نگرش دانش آموزان را نسبت به این موضوع تقویت کنید و کارهای خوبی در این خصوص انجام می شود، وظیفه آموزش و پرورش این است که آنها را در دانش آموزان نهادینه کند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران؛ پژوهشسراها را بستر بسیار مناسبی در جهت شناسایی و هدایت و پرورش استعدادها معرفی کرد که زمینه انجام و تمرین کارهای جمعی در بین دانش آموزان را تقویت می کند. همچنین با اشاره به اهمیت گروه های آموزشی گفت: بهترین و شاخص ترین معلمان باید در گروههای آموزشی فعالیت کنند. زیرا می بایست نقش راهبری خود را در سطح مناطق به خوبی ایفا کنند.

وی عدالت آموزشی و تربیتی را جزو برنامه های اصلی دولت سیزدهم و دکتر نوری وزیر آموزش و پرورش برشمرد و عدالت آموزشی و تربیتی را جزء دغدغه های خود دانست و اضافه کرد: در شهر تهران امکانات و شرایط متوازن نیست؛ مدارس و آموزشگاه هایی داریم که لازم التوجه هستند و باید با مدیریت جهادی و استفاده از نیروی انسانی جهادی, در مسیر اجرای عدالت آموزشی و تربیتی؛ گام های موثری برداریم.فضاهای آموزشگاه ها باید از یک عدالت برخوردار باشد زیرا اگر نتوانیم استعداد دانش آموزان را کشف و پرورش بدهیم و دانش آموز  در مسیر اشتباه قدم بگذارد؛ هم در این دنیا و هم در دنیای دیگر می بایست پاسخگو باشیم. جایگاه ما جایگاه تربیت است؛ معلمان مربی هستند و رفتار و سکنات فرهنگیان؛ ظرفیت الگویی دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران خاطرنشان کرد: همه پرسنل آموزش و پرورش در هر جایگاهی قبل از همه چیز؛ مربی هستند و جایگاه تربیت دارند.

وی در پایان به بیان خاطراتی از زمان فعالیت خود در کسوت معلمی در مناطق مختلف آموزش و پرورش شهر تهران پرداخت.

 

به اشتراک بگذارید :