14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۰۸ ۱۳:۴۸:۳۸
کد مطلب:  1832283
در نشست خبری معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران مورد تاکید قرار گرفت؛
آموزش از راه دور به سوادآموزان مازندران

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش مازندران برآموزش از راه دور به سوادآموزان به دلیل اثرگذاری و کارآمدی بودن کلاس ها در این استان تاکید کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ داود تقی نیا روز دوشنبه درنشست صمیمانه و همکاری، در دفتر معاونت سوادآموزی استان، با رئیس اداره مشارکت های مردمی و آموزش از راه دور، و شورای مؤسسان مدارس آموزش از راه دور اظهارداشت: این نشست به منظورهمفکری و تبادل نظردرزمینه آموزش از راه دور به سوادآموزان وهمچنین برنا مه ریزی برای توسعه کمی و کیفی سواد آموزی در سال 1400 و 1401 برگزارشده است.

وی خاطرنشان کرد: استمرارجریان آموزشی درپی تعطیلی کلاس های سواد آموزی  به دلیل شیوع بیماری کرونا را به منظور جبران دروس عقب افتاده و کمک به سوادآموزان برای تثبیت مطالب آموخته شده و عدم فراموشی آموخته ها ضروری است.

تقی نیا با بیان اینکه این بزرگسالان انسان های باشخصیت و با کرامات و دنیایی از تجربیات ارزنده ای هستند اظهار داشت: این بزرگسالان قشر آسیب دیده ی جامعه اند که اگر مورد پیگیری و توجه قرار نگیرند تبدیل به قشر آسیب پذیر جامعه می شوند که در موقعیت های بحرانی جامعه به قشر آسیب رسان جامعه مبدل می شوند.

وی بیان داشت: استفاده ازظرفیت های رسانه ای ومجازی درتداوم فرایند یاددهی آموزش دهندگان و یادگیری سواد آموزان از اهمیت بالایی برخورداراست.

وی با اشاره به اینکه باید به بازدید غیرحضوری وارسال گزارش هفتگی به استان اهمیت داده شود، اضافه کرد: بازدیدها نقش موثری در پیگیری چگونگی فرایند یاددهی از راه دوردارد.

با ابجاد فرصت برابر آموزشی میتوان موجب تسریع در روند پاکسازی بیسوادی در گروه هدف 10 تا 49 سال شهروندان و کودکان بازمانده از تحصیل و فقیراستان مازندران، فرهنگ سازی و توسعه سواد شهروندان، ایجاد فرصت استمرار وپایداری آموخته‌های نوسوادان از طریق اجرای برنامه‌های مکمل و تحکیم سوادآموزی و همچنین انسداد مبادی ورودی بی سوادی و افزایش مهارت‌های اساسی زندگی شهروندان با رویکرد سواد و زندگی اشاره کرد.

تقی نیا تصریح کرد: باید نگاه عمیقی به برنامه ریزی برای اجرای طرح و برنامه های سواد آموزی در سال 1400 در راستای راهبرد های اجرایی سازمان نهضت سواد آموزی با هدف توسعه کمی و کیفی فعالیت ها دراستان مازندران داشته باشیم.چراکه نهضت سوادآموزی یک فعالیت عرضه محوری است.که در این راستا اقلام آموزشی و کتب

وی اضافه کرد: آسیب شناسی فعالیت های اجرایی سال گذشته برای تقویت نقاط بهبود ومرتفع نمودن نقاط ضعف به منظورکیفیت بخشی به انجام امورسواد آموزی دراستان را باید در برنامه کاری قراردهیم.

«داود تقی‌نیا» در حاشیه این نشست ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری، گفت: آموزش افراد بی‌سواد و آشنا کردن آنان با علم و دانش حسنه ی بزرگی است و از این رو نهضت سوادآموزی در کشور ما بر بخش عظیمی از مردم حق حیات دارد زیرا با خدمات ارزنده ی خود کلید تفکر و فراگیری را به آنان بخشیده است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش مازندران توجه رئیس اداره مشارکت های مردمی و شورای مؤسسان مدارش آموزش از راه دور به تنظیم مقدمات وچارچوب برنامه عمل سال 1400 مستند به سند تحول بنیادین که سال گذشته ارسال شده و تکمیل نهایی آن بعد ازانعقادتوافق نامه واعلام حجم ابلاغی را لازم دانستند.

وی ادامه داد: برنامه ریزی برای مدرسه محور شدن سواد آموزی وتوسعه کلاس های سواد آموزی درمدارس با هدف استفاده از مدارس به عنوان پایگاه سواد آموزی و استفاده از ظرفیت معلمان برای آموزش را مهم برشمرد.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران، در این نشست مشترک با اشاره به اهمییت فرآیند یاددهی-یادگیری، آموزش رسمی وزارت آموزش و پرورش را در سه مقطع تحصیلی، آموزش تقاضا محور و مشارکت محور دانست چراکه اولیاء و دانش آموزان در طلب علم هستند و در آموزش همیاری و مشارکت فعالی دارند؛ اما در آموزش بزرگسالان که از انعطاف پذیری بالایی مخاطبین رده سنی10تا 49 سال هستند و به هردلیلی تارک از آموزش اند بایستی با سیاست های عرضه محوری موجبات تحصیل و آموزش آنها فراهم گردد.زیرا ما در سوادآموزی به دنبال نهادینه سازی و تثبیت علم در آموزش و تحصیل به سوادآموزان محترم هستیم.

تقی نیا برنامه ریزی برای برگزاری جلسات شورای پشتیبانی وهمچنین کمیته بهبود کیفیت وستاد امتحانات را ازاولویت های اساسی این معاونت مطرح کرد و کیفیت بخشی به اجرای آن در سال 1400 را خواستارشدند.

وی افزود: باید به نیاز سنجی ازآموزش دهندگان و کارکنان برای برنامه ریزی کارگاه ها و دوره های اموزشی سال 1400 توجه کرد.

وی احصا مشکلات وموانع سامانه وارائه راهکار برای تسریع دراجرای دستور العمل ها، برنامه ریزی برای کیفیت بخشی به اجرای طرح و برنامه های مکمل، تنظیم  مطلوب اسناد مالی و تشکیل جلسات فصلی با معاون مالی، تمهید مقدمات برای عقد قرار داد با موسسات واجد شرایط،آمادگی برای برگزاری آزمون ها ، اطلاع رسانی عملکردها در پورتال ، ارزیابی دستگاه و اهمیت بارگذاری مستندات در موعد تعیین شده و توجه به  بخشنامه شاخص های ارزیابی عملکرد را از برنامه های اولویت داراین معاونت در سال 1400 ذکر کرد.

در پایان رضا درخور، رئیس اداره مشارکت های مردمی و آموزش از راه دور در این نشست نیز ضمن اشاره به استفاده از ظرفیت های درون و برون سازمانی در تصویب مقررات مورد نیاز به منظور توسعه سوادآموزی، تصریح کرد: درعصر حاضر، آموزش و پرورش با الهام گرفتن از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و سایر اسناد فرادستی، رسالت تحقق عدالت آموزشی از طریق بهره مندی هوشمندانه از فناوری های نوین را برعهده دارد و دراین راستا آموزش از راه دور ظرفیتی ، برای تحقق اهداف والای کسب علم و فضیلت و زمینه ساز بازگشت بازماندگان از تحصیل به چرخه ی آموزش به شمار می رود.

مدارس آموزش از راه دور طی سال های اخیر درجهت فرصت های برابر یادگیری از طریق به اشتراک گذاری منابع و مواد و رسانه های آموزشی، ضمن بهبود وضعیت پوشش و دسترسی آموزشی در رفع محرومیت ها و بازماندگی های تحصیلی و ایجاد شوق یادگیری و جذابیت های همراهی فراگیران ، گام های موثری برداشته اند .

وی در ادامه افزود: در مجموع 74 مدرسه فعال مخصوص ادامه تحصیل افراد بزرگسال و ترک تحصیل کرده در استان وجود دارد که برای ادامه تحصیل افرادی که از ادامه تحصیل بازمانده‌اند، وجود دارد.همچنین ایشان در ادامه اظهار داشت: تمام کسانی که فرصت اول تحصیل را از دست داده‌اند می‌توانند مخاطب ما باشند. این افراد دو دسته هستند. دسته نخست کودکان لازم التعلیم‌اند و دسته دوم بازماندگان از تحصیل هستند؛ البته نهضت سوادآموزی هم گام‌های خوبی برای آموزش کودکان لازم التعلیم برداشته است.

رئیس اداره مشارکت های مردمی و آموزش از راه دور با بیان اینکه فعلا متوسطه اول و دوم را پوشش می‌دهیم اظهار کرد: مدارس آموزش از راه دور از مجراهای خوب تحقق عدالت آموزشی در استان هستند. در حال حاضر روستاهایی را در استان داریم که یک دانش آموز دارند و یک مدرسه برای آنها دایر شده است. قیمت تمام شده برای یک دانش آموز رقمی بالا و به صرفه نیست، اما با مدل آموزش از راه دور با صرف یک چهارم هزینه می‌توان این اقدام را پیش برد.

دراین نشست رئیس اداره مشارکت های مردمی و آموزش از راه دور و همچنین شورای مؤسسان مدارس آموزش از راه دور نقطه نظرات و پیشنهادات خود را درخصوص استمرار جریان آموزشی و سایر فعالیت ها ی اجرایی در حوزه سوادآموزی استان مازندران بیان کردند. که به تصویب 4 مصوبه رسید.

به اشتراک بگذارید :