14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۰۴ ۱۴:۱۴:۵۶
کد مطلب:  1825065
معلم پژوهنده مازندرانی:
همبازی شدن خانواده ها در اجرای بازی های محلی تأثیر زیادی در کنترل وزن و چاقی فرزندان دارد

زهره جلالیان دبیر تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان آمل موفق به کسب رتبه برترکشور در مسابقات اقدام پژوهی شد گفت: همبازی شدن خانواده ها در اجرای بازی های محلی به کنترل وزن و چاقی کمک می کند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ امسال بیست و چهارمین دوره ی مسابقات اقدام پژوهی فرهنگیان همچون سال های گذشته در سراسر کشور برگزار شد و6اثر برتر از استان مازندران برای رقابت در سطح کشور ارسال شدند و از این میان زهره جلالیان دبیر تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان آمل موفق به کسب رتبه برتر در کشور شد.

زهره جلالیان خود را اینگونه معرفی کرد: من زهره جلالیان ، متولد سال ۱۳۶۵، دبیر تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان آمل هستم با ۱۱ سال سابقه کار و در حال حاضر دبیر تربیت بدنی دبستان شهید علیزادۀ روستای پلک علیا هستم.

وی افزود: ‏در حیطۀ اقدام پژوهی چند سالی هست که کار میکنم. هر سال هم جزء نفرات برتر استان هستم.

 ‏امسال پنجمین سال شرکت من بود که موفق به کسب رتبه ی برتر کشوری شدم.

جلالیان در رابطه با طرح پژوهش خود گفت: موضوع پژوهش من این بود: « چگونه توانستیم با اجرای طرح کوچ و تلفیق آن با فرهنگ بومی مازندران (بازی های بومی و محلی) اضافه وزن و کم تحرکی دانش آموزان (دبستان شهید علیزاده) را کنترل کنیم.»

وی اظهار کرد: ‏همکار من در این طرح آقای دکتر معادی ، مدیر مجتمع ورزشی حسن نژاد بودند.

جلالیان ادامه داد:  ‏ما برای این اقدام پژوهی قبل و بعد فعالیت هایمان BMI دانش آموزان را محاسبه کردیم.

 ‏تغذیه ی سالم و انجام بازی های بومی و دیگر فعالیت های ما باعث شد بعضی از دانش آموزان کاهش وزن داشته باشند و بعضی هم وزن خود را حفظ کرده و دچار اضافه وزن نشوند. با توجه به اینکه مدارس تعطیل بوده ، مهمانی ها و مجالس برقرار نبودند ، باشگاه ها تعطیل بوده و دانش آموزان هیچگونه فعالیت بدنی در بیرون از خانه نداشتند، ‏همین کنترل وزن دانش آموزان در این شرایط یکی از بزرگترین و مهم ترین بازخوردهای طرح ما بود.

وی در پایان گفت: ‏در واقع ما در این طرح با فعال نگه داشتن دانش آموزان ‏از طریق بازی های بومی محلی و روش های تغذیه سنتی که در نظر گرفته بودیم، آشنایی با غذاهای سنتی مازندران که نسبت به فست فود ها کالری کمتری دارند و سالم ترند، درگیر کردن ‏خانواده ها در طرح برای آموزش بازی های بومی محلی و راهنمایی دانش آموزان و هم بازی شدن با آن ها و همچنین معرفی اپلیکیشن های آموزشی در این حوزه، کنترل فعالیت های روزانه و تغذیه دانش آموزان به اجرای صحیح و دقیق طرح کوچ پرداختیم.

به اشتراک بگذارید :