14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۰۴ ۱۳:۲۰:۱۷
کد مطلب:  1824851
مشاور رئیس سازمان پژوهش و دبیر برنامه ویژه مدرسه(بوم):
اولویت برنامه ویژه مدرسه،آموزش با رویکرد پژوهش محور و پروژه محور با رویکرد مشارکتی است

مشاور رئیس سازمان پژوهش و دبیر برنامه ویژه مدرسه گفت: در برنامه ویژه مدرسه،آموزش با رویکرد پژوهش محور و پروژه محور با رویکرد مشارکتی بسیار مهم است.

 

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «عظیم محبی» در وبینار توجیهی- آموزشی برنامه ویژه مدرسه(بوم) با حضور سعدی پور مدیرکل آموزش و پرورش، معاونین آموزش ابتدایی و متوسطه اداره کل، معاونین آموزشی،کارشناس مسئولان ، کارشناسان آموزش ابتدایی و رابطین برنامه ویژه مدرسه شهرستانها و مناطق استان به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: برنامه ویژه مدرسه یک برنامه یا فعالیت مانند دیگر فعالیت های ابلاغی وزارت آموزش و پرورش به مدارس نیست، صرفا آموزش یک مهارت نیست، بلکه انجام یک فرایند علمی در طراحی، تدوین، اجرا و ارزشیابی برنامه درسی است. لذا آشنایی همه همکاران مدرسه با علم برنامه ریزی درسی لازم و ضروری است.درعین حال انجمن اولیا و مربیان و نهادهای محلی نیز با منطق این برنامه باید آشنا شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه جدیدا این اهداف مصوب شده است به طور طبیعی تمامی شایستگی های اهداف فوق در برنامه های درسی و تربیتی تجویزی بروز و ظهور پیدا نکرده است، لذا مدارس می توانند با تحلیل آنها، آن بخش از اهداف را که در برنامه های تجویزی مورد توجه قرار نگرفته است تبدیل به موضوعات آموزشی نمایند.

مشاور رئیس سازمان پژوهش و دبیر برنامه ویژه مدرسه تصریح کرد: معلمان می توانند با مطالعه برنامه درسی ملی و مفاد 11 حوزه تربیت و یادگیری ، تحلیل مناسبی از کتاب ها و فعالیت های یادگیری دانش آموزان داشته باشند و بخشی از برنامه ویژه مدرسه را به مهارت هایی اختصاص دهند که برنامه های درسی به آنها کمتر توجه کرده است.

محبی اضافه کرد: نظر به اینکه هنوز راهنمای حوزه های تربیت و یادگیری در شورای عالی به تصویب نرسیده است، فعالیت های درسی ، فرهنگی و ... به صورت مستقل طراحی و تدوین می شود . لذا تحلیل فعالیت های فرهنگی و ... مدرسه که از سوی معاونت های پرورشی و تربیت بدنی وآموزشی ارسال می شود می تواند بخشی از برنامه ویژه مدرسه را تشکیل دهد.

وی ادامه داد: از میان اسناد توسعه کشور، سند مربوط به سیاستهای اقتصاد مقاومتی و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی میتواند تحلیل شود و متناسب با نیاز دانش آموزان در برنامه ویژه مدرسه قرارگیرد.مانند آموزش مهارتهای کار آفرینی ، آموزش مهارتهای پژوهشی و ... ضمنا یافته های علمی، شایستگی های مورد نیاز دانش آموزان در عصر دانایی و فناوری را مشخص کرده اند، بنابراین مدارس می توانند با تحلیل آنها متناسب با نیازهای دانش آموزان در برنامه ویژه مدرسه از آنها بهره بگیرند.

این مقام مسئول گفت: یکی از وظایف مربیان تربیتی و مشاوران مدرسه رصد و پایش رفتارهای عاطفی، اجتماعی، جمعی و... دانش آموزان می باشد. در پایان هر سال با آسیب شناسی رفتارها، می توانند برنامه های مداخله ای مناسبی را در برنامه ویژه مدرسه پیش بینی کنند.

دبیر برنامه ویژه مدرسه خاطرنشان کرد: دریافت نظرات دانش آموزان در خصوص علاقه به فعالیت های متنوع تربیتی (ورزشی،آموزشی،هنری ،قرآنی و ...)می تواند یکی از منابع مهم در تشخیص نیازها، الویت آنها و در نهایت تبدیل آنها به موضوعات آموزشی در برنامه ویژه مدرسه قرارگیرد.

وی افزود: معلمان در کنار تدریس کتاب های درسی و آسیب شناسی آن در جهت پیش بینی مهارت های مورد آموزش برای دانش آموزان در برنامه ویژه مدرسه، می توانند بر اساس شناخت خود از واقعیت های اجتماع و نیازهای خاص دانش آموزان نظرات قابل قبولی داشته باشند، لذا می توان با تحلیل نظرات آنها اولویت هایی را برای برنامه ویژه مدرسه پیش بینی کرد. اولیاء، صاحب نظران، نهاد های محلی به عنوان یکی از منابع نیازسنجی در برنامه ویژه مدرسه تلقی می شود که با نظرخواهی از آنها، می توان بخشی از برنامه ویژه مدرسه را بر اساس نظرات آنها مورد عنایت قرار داد.

مشاور رئیس سازمان پژوهش  یادآور شد: هدف و محتوی در برنامه درسی مهم است، اما آموزش با نقش آفرینی معلمان و... از اهمیت خاصی برخوردار است.به ویژه در برنامه ویژه مدرسه،آموزش با رویکرد پژوهش محور، پروژه محور با رویکرد مشارکتی بسیار مهم است. در برنامه درسی تجویزی با توجه به حجم کتاب و محدودیت زمان شاید نتوان فرصت های یادگیری متنوع ایجاد کرد اما در برنامه ویژه مدرسه این زمینه فراهم است.لذا می توان ادعا کرد قلب برنامه ویژه مدرسه پس از نیاز سنجی، فرصتهای یادگیری متنوع و جذاب می باشد.

 

به اشتراک بگذارید :