14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۰۴ ۱۲:۲۹:۲۷
کد مطلب:  1824691
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران:
برنامه ویژه مدرسه(بوم)، فرصتی برای عملیاتی نمودن ویژگی های مدرسه در چشم انداز ۱۴۰۴ است

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران گفت: برنامه ویژه مدرسه(بوم)، فرصتی برای عملیاتی نمودن ویژگی های مدرسه در چشم انداز ۱۴۰۴ است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «علیرضا سعدی پور» در وبینار توجیهی- آموزشی برنامه ویژه مدرسه(بوم) با حضور مجازی محبی مشاور رئیس سازمان پژوهش و دبیر برنامه ویژه مدرسه، معاونین آموزش ابتدایی و متوسطه، کارشناس مسئولان و کارشناسان آموزش ابتدایی و رابطین برنامه ویژه مدرسه شهرستانها و مناطق استان به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: طرح بوم، به منظور آغاز کاهش تمرکز برنامه ریزی درسی در ایران بر اساس سند برنامه درسی ملی و در راستای سیاست کلی مدرسه محوری، آغاز اجرایی نمودن برنامه ریزی درسی در سطح مدرسه به اجرا در می آید.

وی افزود: طرح بوم نسخه مدرسه ای سند برنامه درسی ملی است و تنها جلوه عینی سیاست مدرسه محوری، شیوه نامه اجرایی برنامه ویژه مدرسه بر اساس رویکرد فرهنگی تربیتی و با تاکید بر آموزش های مهارت محور و بسط گستره فعالیت های پرورشی در سطح مدارس ابتدایی و متوسطه است.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران تصریح کرد: این برنامه زمینه ساز توجه به نیازها و اقتضائات محلی و منطقه‌ای است و فرصتی است برای تکمیل و غنی سازی برنامه درسی و تربیتی موجود در حوزه کار و فناوری، هنر و تفکر و فرصتی است برای برقراری ارتباط با محله و عملیاتی نمودن ویژگی های مدرسه در چشم انداز ۱۴۰۴ و وظایف مدرسه صالح . و در نهایت این برنامه فرصتی برای فرهنگ‌سازی برای سیاست اقتصاد مقاومتی و بیانیه گام دوم انقلاب می‌باشد.

سعدی پور با بیان اینکه برنامه درسی دارای ابعاد چهارگانه طراحی، تدوین، اجرا و ارزشیابی است اضافه کرد: این برنامه تمرین طراحی یک واحد یادگیری یا یک موقعیت یادگیری و رشد دهنده میباشد و شامل فعالیت های معمول معاونت پرورشی و تربیت بدنی و فعالیت‌های تقویت دروس نمی شود.

وی ادامه داد: برنامه ویژه مدرسه برنامه‌ای است که با اعتماد به صلاحیت و توان مدرسه، مجوز برنامه ریزی درسی، اجرا و ارزشیابی حجم معینی از زمان رسمی آموزش را به مدرسه واگذار می کند و شعار این برنامه «مدرسه برای محله و محله برای مدرسه» است.

این مقام مسئول با اشاره به اهداف این برنامه گفت: پاسخگویی به نیازهای منطقه‌ای و محلی ناشی از تفاوت های محیط زندگی جنسیتی و فردی دانش آموزان، تنوع بخشی به محیط های یادگیری با بهره گیری از امکانات و فضاهای آموزشی داخل و خارج از کلاس و مدرسه و ایجاد فضایی شاداب و پر نشاط و لذت بخش برای دانش آموزان و ارتقای جایگاه مدرسه در اذهان عمومی به عنوان محور توسعه محله و شاخص بالندگی آن که منجر به رشد و یادگیری بیشتر دانش آموز، رشد و توسعه سازمان مدرسه و رشد و توسعه حرفه ای معلمان و کارکنان مدرسه می‌شود از جمله اهداف اساسی اجرای این طرح هستند.

علیرضا سعدی پور تأکید کرد: این برنامه باید به صورت 100 در سطح مدارس متوسطه اول و دوره دوم ابتدایی، حدود ۲۵ درصد در سطح مدارس دوره اول ابتدایی، حدود ۵ درصد در مدارس داوطلب متوسطه نظری فنی و حرفه ای و کاردانش و حدود ۱۵ درصد از مدارس داوطلب غیر دولتی به اجرا درآید.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران بیان کرد: زمینه و موضوعات اجرایی برنامه ویژه مدرسه مبتنی بر ۶ ساحت تربیتی است که همراه با آموزش یک مهارت و طراحی یک موقعیت یادگیری رشد در فعالیت های میدانی است که به میزان دو ساعت در هفته به صورت شناور و سیال و یا سهم گرفتن از ساعات تمامی دروس در طول سال و با تاکید بر مدیریت زمان و بهره گیری معلمان از روش ها و تکنیک های نوین مانند یادگیری معکوس، فیلم های آموزشی و غیره می باشد.

وی خاطرنشان کرد: مدرسه مجاز است که در ساعات آموزشی روزهای عادی و یا در ساعت غیر رسمی مدرسه مانند بعد از ظهر روزهای عادی، روزهای پنجشنبه و جمعه و تعطیلات، به گونه‌ای که حجم زمان تعیین شده را محقق سازد و مجموعه ساعات این برنامه از زمان پیش‌بینی‌شده تجاوز ننماید به اجرا درآورد.

سعدی پور در پایان یادآور شد: دوره های ویژه مدرسه با مدیریت و اختیارات داخلی مدرسه، سازماندهی و اجرا می‌شود که در این راستا مدیر مدرسه با همراهی انجمن اولیا و مربیان باید کار را به گونه‌ای دنبال کند که در شرایط خاص آن مدرسه قابلیت اجرا داشته باشد.

به اشتراک بگذارید :