24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۰۱ ۱۴:۲۱:۱۰
کد مطلب:  1821583
با حضور مدیرکل آموزش و پرورش مازندران برگزار شد:
آئین تجلیل از دانشجومعلمان پژوهشگر دانشگاه فرهنگیان استان

با حضور مدیرکل آموزش و پرورش مازندران طی مراسمی از دانشجومعلمان پژوهشگر دانشگاه فرهنگیان استان مازندران تجلیل شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «علیرضا سعدی پور» در آئین بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از دانشجومعلمان پژوهشگر برتر کشور دانشگاه فرهنگیان استان که صبح امروز با حضور جوادی بورا معاون دانشگاه فرهنگیان مازندران و دابویی رئیس پردیس فاطمه الزهرا س دانشگاه فرهنگیان استان با شعار «پژوهش و فناوری، پشتیبان تولید علم و تربیت معلم تراز» در پردیس فاطمه الزهرا س ساری برگزار شد، با بیان اینکه تربیت دانش‌آموزان پرسشگر در دستگاه تعلیم و تربیت بسیار حائز اهمیت است گفت: برای تربیت دانش‌آموز پرسشگر باید معلم پژوهشگر داشته باشیم و این امر نیاز امروز آموزش و پرورش است.

وی با اشاره به اینکه برای ارزیابی و سنجش توسعه کشور باید به نحوه آموزش در مدارس توجه کرد، افزود: اگر بتوانیم در مدارس دانش‌آموزانی پرسشگر، مطالبه گر، نقد پذیر و جستجوگر که دارای مهارتهای زندگی باشد تربیت کنیم، می توانیم به آینده امیدوار باشیم.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران اذعان داشت: متأسفانه یکی از موانع توسعه در حوزه آموزش و پرورش، آموزش سکوت است.در گذشته این امر بیشتر اتفاق می افتاد که در کلاسهای درس، معلم به عنوان متکلم وحده بود و دانش‌آموز نیز حق اظهار نظر نداشت.امروزه هم اگر کلاسی به این شکل اداره شود در واقع موجب خاموش شدن خلاقیت ها و اندیشه ها خواهد شد.

وی اظهار کرد: اگر فقط وظیفه انتقال اطلاعات را به دانش‌آموزان منفعل داشته باشیم، هیچ کاری نکرده ایم. معلم باید نقش هدایتگر، راهنما و تسهیل کننده را داشته باشد تا دانش‌آموزان با خلاقیت، نوجویی و نوآوری، خودشان به کشف و حل مسائل بپردازند.

سعدی پور دانشگاه فرهنگیان را یکی از مراکز مهم تربیت معلمان پژوهشگر دانسته و گفت: معلم پژوهشگر باید به ابزارها، شیوه ها و متد نوین آموزشی مجهز بوده و به کاربست یافته های پژوهشی خود بپردازد.چراکه در این صورت است که دانش را به توانش تبدیل خواهند کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در استان مازندران 400 مدرسه پژوهش محور وجود دارد تصریح کرد: تحقیق و پژوهش از زیرنظام های سند تحول بنیادین است و برای اینکه به سمت جامعه دانایی محور پیش برویم باید محیط اجتماعی جذاب و چالش برانگیز برای دانش‌آموزانمان ایجاد کنیم.

علیرضا سعدی پور تأکید کرد: معلمان ما علاوه بر آموزشهای رسمی باید آموزشهای پنهان را نیز مدنظر قرار دهند و در انواع آموزشها به تفاوتهای فردی دانش‌آموزان نیز توجه ویژه داشته باشند.تحقیق و پژوهش به هفته پژوهش منحصر نشود بلکه در تمام طول سال باید این امر در محیطهای آموزشی ساری و جاری باشد تا بتوانیم سازمانی پویا و فعال و بانشاط داشته باشیم.

در این مراسم از 3 تن از دانشجومعلمانی که در حوزه پژوهش به مقامهای برتر کشوری دست پیدا کردند تجلیل به عمل آمد.

 

به اشتراک بگذارید :