25 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۹ ۰۸:۵۸:۲۰
کد مطلب:  cPB5gq0K
رئیس دفتر رئیس جمهور:
تحقق اقتصاد مقاومتی، پیشرفت و عدالت را به دنبال دارد

رئیس دفتر رئیس جمهور با تأکید بر لزوم تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: گفتمان اقتصاد مقاومتی، گفتمان پیشرفت همراه با عدالت است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان ری، همایش تخصصی نقش زنان در اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار با حضور شهین دخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهور، سید حسین هاشمی، استاندار تهران، هدایت الله جمالی پور، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ری، جمعی از مدیران، مسئولان و بانوان کارآفرین شهرستانهای استان تهران، در سالن همایش‌های فدک مجتمع فرهنگی ورزشی فاطمه الزهرا(س) شهر ری برگزار شد.

نهاوندیان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدا و تبریک هفته دولت اظهار داشت: با اینکه کار دولت تدبیر و امید با رکود تورمی عمیق آغاز شد، دستاورد سه ساله دولت در مهار تورم بالای 40درصد و رشد منفی اقتصاد، موفق بوده است.

وی هفته دولت را فرصتی برای تقدیر از خادمان مردم و ارزیابی عملکرد دولت دانسته و گفت: اقدامات و فعالیت ها باید به صورت هدفمند مورد ارزیابی قرار بگیرد چرا که هر ارزیابی ملاکی دارد که برای پیشرفت اهداف مد نظر قرار می گیرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور ، ضرورت پیشرفت را مظروف ، و میزان پیشرفت را ملاک ارزیابی دانسته و خاطرنشان کرد: باید در ارزیابی به این نکته توجه داشته باشیم که هر چقدر به هدفمان نزدیک شده باشیم نمره مثبت و هر چقدر از آن دور شده باشیم نمره عملکردمان منفی است.

نهاوندیان با بیان این که هر پیشرفتی مطلوب ما نیست، اظهار داشت: شرط عدالت در گفتمان اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود و تحقق رشد پویا در جامعه با اجرای عدالت اجتماعی میسر می‌شود.

وی تأکید کرد: رشد هدفمند، پایدار و هم افزایی شرط لازم در تحقق اهداف اقتصادی است و صرفاً با شعار دادن و تکاپوی بیهوده، رشد پویا حاصل نمی شود؛ لذا باید مسیر حرکت پویا و رشد اقتصادی، با رعایت قواعد بازی و حق استفاده برابر از فرصت ها پیموده شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: بررسی شاخص های مختلف اقتصادی نشان می دهد که در سال های گذشته هدف دستیابی به رشد پویا که از تأکیدات سیاست های اقتصاد مقاومتی است، تحقق نیافته است، اما در سه سال گذشته رشد منفی 6.8 به رشد بالای 4 درصد رسیده ایم و امروز امیدواری و عزم جدی تری برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی وجود دارد.

نهاوندیان به بازه زمانی تعطیلی برخی واحدهای تولیدی و صنعتی اشاره کرده و گفت: بر اساس بررسی صورت گرفته، مشاهده می کنیم که 60 درصد واحدهای تولیدی کشور در بازه زمانی سال های  88 تا 91 تعطیل شده اند.

وی با اشاره به اینکه چند روز قبل صداوسیما گزارشی در ارتباط با تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی پخش کرده است، گفت: متاسفانه در گزارش‌‌هایی که در ارتباط با تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی از صدا و سیما پخش می‌شود به این نکته اشاره نمی‌شود که واحدهای تولیدی کشور چه زمانی تعطیل شده اند.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: براساس سند چشم انداز بیست ساله، قرار بود به طور متوسط کشور به رشد 8 درصدی دست یابد، اما بررسی کارنامه نیمه اول این سند نشان دهنده متوسط رشد کمتر از 2.7 درصد است همچنین براساس سند چشم انداز، قرار بود ایران در اقتصاد و فناوری در سطح منطقه در رتبه اول باشد، اما بررسی 10 سال گذشته، نشان می دهد که در این مسیر نیز سرعت رشد از بعضی از کشورهای منطقه نه تنها بیشتر نیست، بلکه کمتر هم شده است.

نهاوندیان با تأکید بر توانمندسازی زنان، تصریح کرد: دولت یازدهم وظیفه خود را به طور اساسی و اصولی، فرصت سازی برای رشد و پیشرفت متوازن و پایدار همه مردم و جامعه می داند.

وی با اشاره به اینکه زنان در ایران به قدرت و تمکن علمی دست یافته اند، گفت: امروز بانوان کشورمان در عرصه های مختلف حضور گسترده و روزافزونی دارند و این نشان دهنده پیروزی و عمل به وعده است.

نهاوندیان به دیدگاه مبتنی بر هم افزایی و تعاون اسلام بر زنان اشاره کرده و افزود: بر خلاف نگاه افراطی به حقوق زنان، اسلام معتقد است با ایجاد فاصله و تضاد نمی توان به اهداف حقیقی دسترسی پیدا کرد و لذا حضور زنان در جامعه فرصتی برای دستیابی به اهداف و سیاست های دولت است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: منطق برد-برد بالاترین توفیقات را در عرصه بین الملل برای ایران رقم زد و افرادی که تنها به دنبال ایجاد تفرقه هستند، هیچ کمکی به پیشرفت کشور نمی‌کنند بلکه اختلافات را افزایش می‌دهند لذا برای پیشرفت روز افزون به جای تضاد باید به دنبال ایجاد همگرایی باشیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور هم افزایی و رشد مبتنی بر تعاون و همکاری را در جامعه بسیار ضروری و مهم دانست و اظهار داشت: ایجاد شکاف و تضاد در بین مردم و مسؤولان سدی در برابر تحقق رشد است و امروز پیروزی دولت در عرصه بین المللی، خصومت بسیاری از کشورها را که کینه ای دیرینه دارند، برعلیه ما برانگیخته است.

نهاوندیان با بیان اینکه رشد، وظیفه همه آحاد جامعه است، گفت: وظیفه دولت سیاست گذاری و فرصت سازی است و اگر همه جامعه فرصت شکوفایی یابند، گلستان ایجاد می شود.

وی  با بیان اینکه رشد پویا و پایدار در سطح جامعه  نتیجه فراهم سازی ظرفیت برای رشد و شکوفایی مردم توسط دولت است، افزود: اقدامات دولت در این زمینه مشهود است و لذا دولت وظیفه فراهم سازی رشد و شکوفایی مردم را در برنامه های خود؛ دارد.

نهاوندیان، افزایش نرخ مشارکت در 3 سال گذشته را مثبت ارزیابی کرده و گفت: تقویت روحیه امید از شاخص ترین اقدامات دولت است و امروز همه وظیفه داریم روحیه امید و عزم و اراده همگانی برای پیشرفت همراه با عدالت را ارتقا دهیم.

وی با بیان این که برنامه جدی دولت گسترش و تعمیق پایدار فرصت های شغلی است، خاطرنشان کرد: بدون شک با توسعه سرمایه گذاری، فرصت های شغلی بیشتری ایجاد خواهد شد که مرد و زن می توانند از آن به صورت متوازن استفاده کنند.

به اشتراک بگذارید :