15 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۴ ۱۳:۰۴:۲۵
کد مطلب:  1810877
حضور معاون آموزش ابتدایی آذربایجان شرقی در استودیو نگاه؛
قهرمانی فرد: دوره پیش دبستانی پایه و اساس آموزش است/ خانه، مدرسه و جامعه در بازگشت شور و نشاط به مدارس نقش اساسی دارد

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در استودیو نگاه، اهمیت بازگشایی حضوری مدارس و حضور دانش آموزان در مدارس را تشریح کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی؛ کامیار قهرمانی فرد در خصوص اهمیت بازگشایی حضوری مدارس و اهمیت حضور دانش آموزان در مدرسه بیان کرد: صاحب نظران مختلف به موضوع زیست‌بوم جدید شرایط کرونایی و درگیری با بیماری کرونا نظرات مختلفی را ارائه و به آسیب‌های استمرار آن یادآوری شده اند و شاید هم فرصت هایی که از دل این شرایط به وجود آمده را به کرار مورد بحث و تبادل نظر قرار داده اند، اما آموزش و پرورش از تمامی زوایا  دغدغه سلامت دانش آموزان را دارد.

وی تصریح کرد: هر خانواده ای نگران فرزند خود است و بالاترین نعمت، نعمت سلامتی است، خانواده هایی که نگران هستند با هیچ کاری نمی‌توان آن را جبران کرد، مگراین که فضا را برای حضور ایمن دانش‌آموزان فراهم کنیم.

وی ادامه داد، تدبیری که مدیر کل استان ها و مدیران مدارس اندیشیده اند این است که  تلاش می‌کنند فضا را به گونه ای فراهم کنند که بازگشایی مدارس با رعایت پروتکل ها و تضمین سلامت و ایمنی کامل انجام شود.

 معاون آموزش ابتدایی استان آذربایجان‌شرقی، گفت: در چندماه گذشته، حالتی از رکود و افسردگی نسبت به نظام تعلیم و تربیت و فضای مدرسه و متن مدرسه ایجاد شده است و این فضای شاد، شور و نشاط و هیجان دانش آموزان بسیار کم رنگ شده است، در خانه و مدرسه و جامعه باید با روش‌های این شور و نشاط را مجدداً خلق کنیم و با رعایت کلیه موارد بهداشتی حضور دانش آموزان را در مدرسه داشته باشیم.

وی ادامه داد: هر چقدر که در آموزش به صورت مجازی موفق باشیم باز نمی توانیم جایگزین مناسبی برای رشد عاطفی بچه ها بخصوص برای دانش‌آموزان کلاس اولی که هنوز مدرسه را ندیده اند و تصوّر خاصی از آن ندارد پیدا کنیم یا انتقال مهر معلم که چگونه سرمشق بگیرند و ارتباط عاطفی با همکلاسی ها برقرار کنند، که این هم کمک کننده رشد اخلاقی دانش آموزان است و هم رشد فکری آنها است.

وی با تأکید بر این که « دوره پیش دبستانی» پایه و اساس آموزش است، اذعان داشت: نباید از پیش دبستانی و دبستان ها غفلت کرد، افزود: سلامت، بالاترین نعمت است و ما نیزبه اندازه مادران و پدران و در کنار آن ها نگران سلامتی و تربیت دانش‌آموزان هستیم حتی اگر تمامی ارگان ها  اصرار به بازگشایی مدارس را  داشته باشند، بدون رعایت دستورالعمل‌ها و بدون تضمین ایمنی دانش آموزان، با بازگشایی مدارس موافقت نخواهیم کرد.

قهرمانی فرد گفت: خانواده ها درخصوص شیوه بازگشایی و این که غیرحضوری باشد و یا به شیوه دیگر، تابع تصمیمات وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و درمان باشند، همان گونه سلامتی دانش‌آموزان برای ماه مهم است  نگران تعلیم و تربیت دانش‌آموزان نیز هستیم.

معاون آموزش ابتدایی استان با تآکید بر این که دوره سنی ورود دانش آموزان از پیش دبستانی تا پایه دوازدهم، دوره شتاب رشد در ابعاد مختلف است، گفت: رشد شناختی، رشد جسمی و حرکتی، رشد زبانی، رشد مهارت های کلامی، رشد اخلاقی، رشد روانی - اجتماعی دانش‌آموز در این بازه سنی اتفاق می افتد که به شدت سیر صعودی را دارد.

 این مقام مسئول ادامه داد: دوره سنی شخصیت سازی و شخصیت پردازی و بنیان های تربیتی در این سنین شکل می‌گیرد، لذا نظام های آموزشی باید نسبت به تربیت دبستان و پیش دبستانی، حساسیت بیشتری داشته باشد.

وی اظهارکرد: ما گزینه‌هایی را مطرح می‌کنیم که مثلاً با تعطیلی مدارس، شبکه های آموزش مجازی را در اختیار داریم که از آن طریق آموزش و یادگیری و تبادلات از طریق این شبکه انجام می‌شود و آن را جایگزین مدرسه می‌دانیم، اما باید توجه داشت که در دوره پیش دبستان و دبستان این طرح مناسب نبوده و یادگیری مطلوب اتفاق نخواهد افتاد.

 وی با تأکید بر این که آموزش مجازی هیچ گاه نمی تواند به تنهایی جایگزین تمامی آموزش ها باشد، ادامه داد: آموزش های حضوری واقعاً برای ما تربیت ساز هستند و زمینه تربیت تمام ساحتی را برای کودکان فراهم می سازند.

قهرمانی فرد در پایان با تأکید بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی، برای حضور دانش آموزان در مدارس، گفت: با ورود دانش آموز به مدرسه و فضای مدرسه، یادگیری از همان درب مدرسه آغاز می شود و با تعامل با اطرافیان و تعامل با همکلاسی ها یادگیری های مفید، مهارت های اجتماعی و زندگی ساز دانش آموزان شکل می گیرد و امیدواریم خانواده ها در تحقق این هدف مهم همراه ما باشند./ابراهیمی

 

spp.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :