16 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۳ ۰۷:۵۷:۰۰
کد مطلب:  1807781
شهبازبیگی در بازدید از مدرسه‌ای در دل جنگل عنوان نمود :
سپاس از معلمینی که هنر عشق ورزیدن را به همه ما آموزش می دهند

به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ، کلاس درس کودکان بازمانده از تحصیل در محله سروآزاد منطقه 22 در گوشه‌ای از پارک جنگلی چیتگر و مقابل خانه؛ خانم معلم برپا می‌شود.

 

به گزارش اداره اطلاع رسانی و ورابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران ، شهبازبیگی مدیر آموزش و پرورش منطقه 5 در کلاس مدرسه ای در دل پارک جنگلی چیتگر؛ حضور یافت و با میرهادی آموزگار بازنشسته و دانش آموزانش به گفتگو نشست .

تفاوت مهمی که این کودکان با دانش‌آموزان دیگر دارند این است که در خانه فرصتی برای درس خواندن ندارند. آنها نان‌آوران کوچک خانه‌های‌شان هستند که بعد از درس دوباره راهی کوچه‌ها و خیابان‌ها می‌شوند تا کمک حال پدر و مادرشان باشند.

میرهادی می‌گوید: «برخی از روزها تعداد دانش‌آموزان بیشتر است و برای اینکه بتوانم به همه آنها آموزش بدهم از شهروندانی که روی صندلی‌ها نشسته‌اند می‌خواهم که به یکی از کودکان دیکته بگوید یا در حین حل کردن تمرین‌های کودک دیگر بر کار او نظارت داشته باشد. اکنون حدود ۲ ماهی می‌شود که چند نیروی خودجوش و علاقه‌مند برای کمک به این دانش‌آموزان داوطلب شده و گوشه‌ای از کار را برعهده گرفته‌اند.»

جمیله‌السادات میرهادی، دبیر مقطع ابتدایی آموزش و پرورش بعد از بازنشستگی همچنان مشتاق و مصر آموزش دادن است. به همین دلیل این بار محوطه جنگلی جلو خانه‌اش را به «مدرسه طبیعت» تبدیل کرده و دانش‌آموزانش هم کودکان بازمانده از تحصیل هستند تا این کودکان هم روزی پشت نیمکت‌های مدرسه بنشینند و بنویسند «ما هم باسواد شدیم».

معلم بازنشسته می‌گوید: « در منطقه سرو آزاد کودکان و نوجوانانی زندگی می‌کنند که به دلایل مختلفی مانند مهاجرپذیر بودن یا فقر از حق تحصیل، محروم و بازمانده‌اند. باورش سخت است که در این منطقه زیبا وآباد کودکی در نزدیکی ما به دلیل فقر، بیماری، کار و نبود حمایت از تحصیل باز می‌ماند، اما متأسفانه کودکانی هستند که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. اکنون هدفم این است که همین سکوی کوچک و شعرهایی که روی مقوا به خط زیبای همسرم نوشته و به درختان نصب کرده‌ام به یک مدرسه تبدیل شود. می‌خواهم با این کارم این کودکان هم بتوانند آینده‌ای خوبی داشته باشند و باسواد شوند. تلاش می‌کنم تا مدرسه طبیعت برای بچه‌های کار و همه آنهایی که به دلیل سن بالا و مشکلات دیگر نمی‌توانند خواندن و نوشتن یاد بگیرند سکوی پرتاب به دنیای باسوادی باشد. همچنین بارها به آنها گفته‌ام که دلم می‌خواهد کارم را شما هم دنبال و تا آخر عمرتان به دیگران کمک کنید. خوشبختانه تعدادی از بچه‌های همین مدرسه طبیعت با آموزش‌های مستمر و مداوم جهشی کلاس دوم و سوم رفتند که این اتفاق برای من بزرگ‌ترین موفقیت است.»

مدیر منطقه 5 در این دیدار اظهار کرد : کمک به کودکان بازمانده از تحصیل فرصت خوبی است تا آنها بتوانند این عقب‌ماندگی را جبران کنند و از این فرصت نهایت بهره‌را ببرند. به دلیل ساخت‌وساز در منطقه ۲۲، تعداد مهاجران و اتباع برای کارگری در برخی از محله‌ها در مقایسه با سایر مناطق شهر بیشتر است. به همین خاطر اغلب فرزندان آنها از تحصیل بازمانده‌اند. به دلیل اینکه والدین این کودکان از اوراق هویتی و اقامتی معتبر برخوردار نیستند ثبت‌نام کودکان اتباع غیرمجاز است. هرچند این مشکل از سال گذشته از طریق صدور «کارت ویژه حمایت تحصیلی» تا حدودی برطرف شده است، اما باز هم وجود موانعی در صدور کارت ویژه حمایت تحصیلی وجود دارد .

شهبازبیگی در نشست با میر هادی تصریح کرد : توفیق خدمت وهمکاری با خیل عظیمی از بهترین، نجیب ترین، دلسوزترین انسانهای پاک سرشت ومعلمان فرزانه وهمکاران عزیزوصادق، فرصت مغتنمی را فراهم آورد تا رسم عاشقی وفرزانگی و خدمت صادقانه وبی منت را بیاموزم. بهره مندی از نیروی انسانی توانمند، شایسته، وفادار،اهل خرد و دانش وبرخوردار ازمهارت های حرفه ای واخلاق سازمانیسبب گردید تا درخلوتگاه خویش با خدای مهربانم برای توفیق شان دست به دعا بردارم.سپاس از معلمینی که هنر عشق ورزیدن را به همه ما آموزش می دهند .

 

به اشتراک بگذارید :