16 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۰ ۰۸:۵۳:۰۰
کد مطلب:  1803229
شفیع پور؛در کمیته پشتیبانی سواد آموزی منطقه 17 عنوان کرد:
امید است شاهد ریشه کنی بی سوادی در شهر تهران باشیم

باتاکید برسندتحول بنیادین بر استمرار سواد و رسیدن به توسعه پایدار با سواد آموزی؛ امید است شاهد ریشه کنی بی سوادی در شهر تهران باشیم

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران شفیع پور در کمیته پشتیبانی سواد آموزی منطقه 17 گفت: نگاه ما باید فراسازمانی باشد، باید رسالت انسانی و اخلاقی داشته باشیم تا با پیدا کردن یک انسان با کمک رسانی و آگاهی بخشی، بسیاری از مشکلات این افراد و در ادامه آن مشکلات جامعه را بتوانیم حل کنیم، امید است در حوزه شهرداری،کمیته امداد، بهزیستی، ائمه جماعات ، سپاه و بسیج  به دلیل وجود دستگاه های فراگیر و ارتباط با بدنه اجتماع با تبیین، تشریح و تشویق در جامعه، این تابوی بی سوادی را از بین ببریم و با ایجاد انگیزه در افراد با تاکید سند تحول بنیادین بر استمرار سواد تا پایان عمر و رسیدن به توسعه پایدار با سواد آموزی و ایجاد سواد روحی- روانی در هر شهروند و استفاده از ابزارهای اغنایی بتوانیم در دو سال اینده جشن بی سوادی را در شهر تهران و در کل کشور بگیریم.

کمیته پشتیبانی سواد آموزی منطقه 17 با حضور شفیع پور، معاون سواد آموزی آموزش و پرورش شهر تهران، میلانی؛ رئیس اداره ساماندهی آموزش های داوطلبانه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران، کریمی؛ فرمانده سپاه حبیب ابن مظاهر، نیکبخت؛ مدیر آموزش و پرورش منطقه 17، نهاد ها و دستگاه های اداری منطقه 17 از جمله سپاه، شهرداری، کمیته امداد، ائمه جماعت، مرکز بهداشت جنوب شهر تهران، مرکز بهزیستی، مدیران کانون های فرهنگی تربیتی منطقه با هدف تبیین اهداف و توضیح روند اجرایی سواد آموزی برگزار گردید.

شفیع پور در این جلسه عنوان کرد: نگاه فردی ما به مسائل باید متشکل از دو دید متفاوت باشد، با داشتن نگاه عمودی- تاریخی به گذشته بتوانیم از تجربیات گذشتگان، نقاط قوت و ضعف آنها استفاده کنیم و با داشتن نگاه افقی در جهانی که بهم پبسوته است  جایگاه خودمان را در جهان حال حاضر پیدا کنیم. در کشور ایران می توان به موضوع سواد و سواد آموزی، نگاهی عمودی- تاریخی داشت، در صد سال پیش با امار های حدس و گمانی، و با جمعیت ده میلیون نفری ایران ، بالای 90 درصد افراد جامعه بی سواد بودند و افراد با سواد جامعه، به اندازه ی امروز سواد کیفی نداشتند، و فراگیری سواد و سواد اموزی، چشم گیر نبود. اکنون در قرن جدید و در سال 1400، بالای 96 درصد از جامعه ی 85  میلیون نفری ما با سواد هستند، با نگاه عمودی – تاریخی از نظر کمیت جمعیتی و کیفیت آموزشی پیشرفت های بسیار مطلوبی صورت گرفته است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: در انقلاب سال 57 با جمعیت 36 میلیون نفری ایران، 47.5 درصد از افراد بی سواد بودند و توزیع ناعادلانه سواد در سطح کشور مشهود بود به طوری که عمده ی افراد شهری از نعمت سواد بهره مند بودند و از این جماعت شهری ، 70درصد اقایان و 30 درصد خانم ها آموزش دیده بودند و غالب افراد روستایی بی سواد بودند.

وی گفت:  با فرمان حضرت امام در خصوص  آموزش سواد به بزرگسالان و با ایجاد اشتیاق در آنها ، با توجه به انفجار جمعیتی در دهه 60 و افزایش نرخ جمعیتی (4 درصد) در اواخر دهه شصت، آموزش و پرورش در دهه 70 با چالش های  آموزشی مواجه شد و سالانه یک میلیون  افزایش دانش آموز داشتیم . لذا در این راستا، با مدیریت صحیح و ایجاد مدارس چند شیفته جلوی توسعه بی سوادی گرفته شد یکی دیگر از اقدامات دولت در دهه 70، تخصیص  20درصد اعتبارات ملی به اموزش و پرورش بود تا روند توسعه ی آموزش و پرورش رونق بگیرد.

شفیع پور در خصوص آمار سواد آموزی عنوان کرد: بر اساس بانک جهانی 755 میلیون بی سواد در سطح کره ی زمین داریم، طبق تعاریف دو نوع بی سوادی را می توان نام برد، بی سوادی سیاه یا مطلق که در واقع فرد هیچ سوادی ندارند و بی سوادی سفید که فرد خواندن و نوشتن را برای رفع نیاز می دانند و سواد بالاتر کیفی ندارند. طبق تحقیقات صورت گرفته در سطح جهانی، اگرافراد یک جامعه با سواد شوند و دوره ی ابتدایی را پشت سر بگذارنند 12 درصد از آمار بی سوادی کاهش پیدا می کند و اگر میانگین سواد یک کشور ، یک سال افزایش پیدا کند، برای مثال از 10 سال به 11 سال برسد، ده درصد درامد ناخالص ملی افزایش پیدا می کند و اگر در کشوری میانگین تحصیلات، دیپلم باشد، درامد ناخالص ملی 28 درصد افزایش پیدا می کند.

وی ادامه داد: بر اساس استاندارد های جهانی، کشور یا جامعه ای نیست که صد در صد با سواد باشد،  طبق امار سامانه سواد آموزی شهر تهران با 99.4 درصد افراد (سن 10 سال تا 49 سال) با سواد ترین شهر ایران است.  از جزئیات این آمار در ایران می توان گفت 18 میلیون زیر دیپلم داریم که 9 میلیون نفر با مدرک ابتدایی هستند ، در واقع خواندن و نوشتن را در حد رفع نیاز بلد هستند و سواد کیفی را ندارند. در حقیقت  رسالت ثانویه ما بعد از شناسایی و رفع بی سوادی سیاه در جامعه ، افزایش کیفیت سواد در این افراد می باشد.

شفیع پور در ادامه گفت: در سال 95 از 5میلیون نفر بی سواد در ایران  ، 90 هزار نفر در شهر تهران بودند و طی این 5 سال بر اساس تخمین ها 34-35 هزار نفر باید جزو بی سوادان شناسایی می شدند  ولی بر اساس سامانه سواد آموزی 4-5 هزار نفر بی سواد در شهر تهران شناسایی شده است. جامعه هدف ما بزرگسالان 10 سال تا 49 سال هستند که به چند گروه تقسیم می شوند از جمله کارگران، اتباع و کارگران فصلی که در رفت و امد هستند و این جزو آمار دقیق حساب نشده است. در ایران دو گروه بی سواد وجود دارد، ایرانی، و اتباع که در اصل شناسایی این 4-5 هزار نفر، در جمعیت شهر تهران، کاری بسیار سخت می باشد.

وی گفت: از سال 1390 تا کنون حدود 90 درصد عابرین پیاده که در تصادفات فوت شده اند ، 70  درصد موتور سواران ، و بالای 65 درصد زندانیان ایران عمدتا بی سواد یا کم سواد بودند و بر اساس فرهنگستان پزشکی ایران، 90 درصد معتادین در دوره دانش آموزی شکست تحصیلی داشتند و این آمار در واقع رابطه ی مستقیم سواد و سواد آموزی با آسیب های اجتماعی مختلف از جمله  فقر ، جرم ، زندان، تصادفات و ... را بیان می کند.

شفیع پور در پایان گفت: نگاه ما باید فراسازمانی باشد، باید رسالت انسانی و اخلاقی داشته باشیم تا با پیدا کردن یک انسان با کمک رسانی و آگاهی بخشی، بسیاری از مشکلات این افراد و در ادامه آن مشکلات جامعه را بتوانیم حل کنیم، امید است در حوزه شهرداری،کمیته امداد، بهزیستی، ائمه جماعات ، سپاه و بسیج  به دلیل وجود دستگاه های فراگیر و ارتباط با بدنه اجتماع با تبیین، تشریح و تشویق در جامعه، این تابوی بی سوادی را از بین ببریم و با ایجاد انگیزه در افراد با تاکید سند تحول بنیادین بر استمرار سواد تا پایان عمر و رسیدن به توسعه پایدار با سواد آموزی و ایجاد سواد روحی- روانی در هر شهروند و استفاده از ابزارهای اغنایی بتوانیم در دو سال اینده جشن بی سوادی را در شهر تهران و در کل کشور بگیریم.

به اشتراک بگذارید :