14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۷ ۰۹:۵۳:۲۷
کد مطلب:  1798921
به مناسبت روز دانشجو انجام شد:
نشست صمیمی نمایندگان تشکل های دانشجویی با اعضای هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان

نمایندگان تشکل های دانشجویی در نشستی صمیمی به مناسبت 16 آذر و روز دانشجو با رییس دانشگاه و اعضای هیات رئیسه دیدار و به بیان مطالبات و پیشنهادات خود پرداختند.

در این نشست صمیمی نمایندگان تشکل های اسلامی و دانشجویی و شوراهای صنفی دانشجویی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون اهمیت دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم و نقش معلم در رسیدن به تمدن نوین اسلامی به بیان دغدغه ها و  مطالبات دانشجویان درامور فرهنگی، آموزشی،پژوهشی و صنفی پرداختند.
مهدی ملکی نیا نماینده شورای صنفی از پردیس شهید مفتح شهرری شوراهای صنفی را مهمترین نهاد مطالبگری دانشجویی با وظیفه پیگیری مطالبات  دانست و به بیان پیشنهادات براساس گزارش های تحلیلی شورای صنفی از دانشجویان و نیاز سنجی های انجام شده پرداخت.
وی با اشاره به جایگاه شورای صنفی بر اهمیت حضور نمایندگان شورای صنفی  در جلسات هیات امنا استان جهت ارائه پیشنهاد ها و دغدغه های دانشجویی تاکید کرد.
ملکی نیا همچنین به  ضرورت جذب هیات علمی با کیفیت و معتبر متناسب با تعداد دانشجومعلمان،  توسعه کمی و کیفی امکانات و تجهیزات و رفع کمبود و کاستی ها در پردیس ها و مراکز تابعه، اهتمام ویژه درخصوص نگهداشت دانشجویان نخبه دانشگاه فرهنگیان در بدنه آموزش و پرورش و ایجاد امکان بهره مندی دانشجومعلمان از برخی امکانات وزارت آموش و پرورش ازجمله وام صندوق رفاه، خانه معلم و مواردی از این قبیل اشاره کرد.
در ادامه آرزو بیاتی دبیر جامعه اسلامی دانشجومعلمان پردیس شهید هاشمی نژاد مشهد، بر لزوم اجرایی شدن سند تحول بنیادین در دانشگاه و ایجاد کارگروه و کمیته هایی برای آشنایی و آگاهی دانشجومعلمان با شیوه های تحقق سند تحول بنیادین اشاره کرد و گفت: افزایش بصیرت و آگاهی معلمان با برگزاری گفتمان های سیاسی در میان دانشجومعلمان با حضور اساتید دغدغه مند دانشگاهی و حوزوی،  حمایت از برگزاری کرسی های آزاد اندیشی زیر نظر اساتید مجرب، لزوم حضور نماینده تشکل های اسلامی در شورای فرهنگی دانشگاه باید مورد توجه باشد.
وی با تاکید بر اهمیت گسترش فعالیت های جمعی در دانشگاه بر لزوم بستر سازی مناسب در جهت ایجاد رغبت و انگیزه دانشجویان در فعالیت های جمعی و گروهی و برگزاری جلساتی با حضور تمامی دبیران تشکل های اسلامی برای به اشتراک گذاشتن تجارب و هدفمند تر شدن فعالیت ها اشاره کرد.
همچنین عماد عبدالی دبیر انجمن اسلامی مستقل  پردیس شهید باهنر اراک در سخنانی با اشاره به حضور پرمعنا و پربرکت رهبر معظم انقلاب در دانشگاه فرهنگیان آن را تذکر بزرگ و پیام مهم برای جامعه فرهنگی بویژه مسئولان  در خصوص جایگاه تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان دانست و بر مواردی از جمله اهمیت توجه به الزامات و امکانات در کنار توجه به آمار جذب دانشجو، برگزاری کارگاه های توانمند سازی ویژه دانشجویان،  بومی گزینی پذیرش دانشجویان در پردیس ها و مراکز، افزایش اعتبار تشکل ها و نظارت برهزینه کرد آن، شفافیت مالی، پرهیز از برخورد سلیقه ای با فعالیت تشکل ها، جذب دانشجومعلمان نخبه و فعال پس از فارغ التحصیلی و بهره برداری از تربیت شدگان دانشگاه اشاره کرد.
علی مهدوی مدیر مسئول نشریه نصر و فعال تشکل اسلامی از پردیس علامه امینی تبریز نیز با اشاره بر ضرورت حمایت از فعالیت های فرهنگی در تشکل ها در راستای رسیدن به اهداف دانشگاه در تحقق سند تحول و بنیادین و پرورش معلم تراز،  چابک سازی مراکز استانی در جهت رسیدگی به درخواست های تشکل ها و تسهیل روند اداری، برگزاری کارگاه مهارتی فعالیت های فرهنگی، ایجاد بستر مشارکت کانون های دانشجویی در فعالیت های دانشگاه و شناخت و باور به ظرفیت تشکل های دانشجویی و حضور پررنگ در بین دانشجویان و استفاده از ایده ها ونظرات آنان را از جمله موارد مورد مطالبه برشمرد.
 در بخش دیگری از این نشست علی عزیزی از مسئولان بسیج دانشجویی، دانشجومعلم مرکز آموزش عالی شهدای مکه تهران، با تاکید بر اهمیت دانشگاه فرهنگیان  بر لزوم اقدام تخصصی در تبیین اهمیت دانشگاه فرهنگیان برای جامعه مخاطب، ارتباط دوسویه و اثربخش میان دانشگاه، وزارت آموزش و پرورش و سازمان های پژوهش را لازم خواند و بر نقش آفرینی دانشگاه فرهنگیان در تولید علم نافع برای نظام تربیت رسمی تاکید کرد.
وی در ادامه تاکید و توجه به کارورزی،  تقویت سامانه مجازی آموزش الکترونیکی،  ارتقا توانمند سازی اساتید برای انجام فرایند آموزش مجازی، بررسی تطابق برنامه درسی با نیازهای معلمان در کلاس های درس و تسریع در حضوری شدن تربیت معلم را مورد توجه قرار داد.
 همچنین مهدی زارع دبیر  مجمع دانشجومعلمان عدالت خواه  پردیس شهیدان پاکنژاد یزد، در سخنان خود تشکل های فرهنگیان را  در زمینه فعالیت ها و کنش های بین المللی توانمند دانست و فعالیت دانشجویان در این زمینه با همیاری اساتید را درخور توجه دانست و گفت:  چه کسانی بهتر از معلمان می توانند جوانان و نوجوانان دیگرکشورها را با معارف ناب انقلاب اسلامی آشنا کنند و  فریاد عدالت خواهی و ظلم ستیزی را به تمام عالم برساند.
وی با اشاره بر اهمیت ارتقا کیفیت آموزش و جذب اساتید کارآزموده و نامدار بر پاسخگویی مسئولان در محضر دانشجویان و اهتمام به کسب و نگهداشت مرجعیت علمی دانشگاه در تربیت معلم و افزایش فعالیت های علمی و پژوهشی تاکید کرد.  
فاطمه صابری فعال کانون های فرهنگی و انجمن های علمی و دانشجوی پردیس نسیبه تهران با تاکید بر تربیت چند ساحتی دانشجومعلمان، وجود تشکل های دانشجویی را ضرورتی انکار ناپذیر و حیاتی در میدان عمل دانشگاه عنوان و اظهار کرد: کانون های فرهنگی و انجمن های یکی از این مصادیق فراگیر نمودن فضای فرهنگی در تمام عرصه ها دانشگاه بوده و امکان شکوفایی استعداد ها و تبلور مهارت های فرهنگی، اجتماعی و تربیتی را فراهم می نماید.
وی تسهیل عضویت دانشجویان در فعالیت های داوطلبانه و هموار سازی زمینه مشارکت جمعی در تمامی عرصه های دینی، تربیتی، فرهنگی و علمی، ایجاد بستر مناسب جهت ترویج فرهنگ گفتگو و آزاد اندیشی از طریق جلسات مباحثه و نشست های تخصصی تولید محتواها را موجب رشد همه جانبه و چند ساحتی دانشجومعلمان برشمرد  و بهره مندی از ظرفیت اساتید و مدرسان دانشگاه به منظور راهبری و هدایت کانون ها و انجمن ها در قالب طرح استاد مشاور،  تامین فضای کافی برای اجرای برنامه ها و فعالیت ها، بومی سازی ایین نامه ها و دستورالعمل های تشکل ها دانشجویی متناسب با ساختار دانشگاه فرهنگیان و توسعه روابط فی مابین دانشگاه با نهادهای فرهنگی و دینی به منظور بهره گیری ظرفیت انها را مورد تاکید قرار داد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت توجه به زیرساخت های فرهنگی در کنار دیگر زیرساخت ها، تقویت و  توسعه کمی و کیفی دانشگاه در قالب طرح هایی مانند طرح 100-31  را  زمینه ساز جذب دانشجویان نخبه  و برتر عنوان کرد.

در پایان امیر حسین عسکری دبیر انجمن اسلامی دانشجومعلمان از پردیس شهید مقصودی همدان، جذب هیات علمی جوان و متناسب با شرایط دانشگاه، توسعه کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان، ارتقا دانشگاه فراهم کردن شرایط برای ادامه تحصیل دانشجویان اهتمام ویژه در حضوری شدن فعالیت آموزشی دانشگاه را از مطالبات عنوان کرد و افزود: وجود کارنامه فرهنگی برای ایجاد رقابت صحیح بین دانشجو معلمان و نظام مند نمودن فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان اقدام درست  بوده و شایسته است  نسبت به تسریع اجرای ان در فضای پردیس ها و مراکز تلاش صورت پذیرد.

شایان ذکر است در این نشست دکتر محمدی سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی، دکتر انصاری راد معاون دانشجویی، دکتر سمیعی سرپرست معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی، دکتر کچوییان سرپرست معاونت نظارت، ارزیابی و بالندگی حرفه ای و رزاقیان معاون مرکز حراست دانشگاه و جمع دیگری از مسئولین حضور داشتند.

به اشتراک بگذارید :