22 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۷ ۰۷:۱۰:۰۰
کد مطلب:  1798131
مصاحبه با پژوهشگر برتر آموزش و پرورش استان زنجان ، حمداله محمدی

در راستای گرامیداشت هفته پژوهش و آشنایی با پژوهشگران برتر آموزش و پرورش استان و ترویج فرهنگ پژوهش، به همت گروه تحقیق و پژوهش مصاحبه ای با پژوهشگر برتر آموزش و پرورش استان صورت گرفت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان ، به همت گروه تحقیق و پژوهش و در راستای گرامیداشت هفته پژوهش و آشنایی با پژوهشگران برتر آموزش و پرورش استان مصاحبه ای با آقای حمداله محمدی از معلمان ناحیه 2 زنجان صورت گرفته  که در ادامه می خوانید:

لطفا توضیحی در مورد بیوگرافی، سوابق علمی و پژوهشی  و موفقیت هایتان بیان کنید.

قبل از بیان هر کلام، شایسته است نهایت قدردانی و سپاسگزاری خود را از مدیر کل محترم و پژوهش دوست و گروه تحقیق و پژوهش اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان داشته باشم که با فراهم کردن فضایی صمیمی، تخصصی و پذیرا، موجبات شکوفایی هر چه بیشتر استعدادهای پژوهشی استان را فراهم می­آورند. با توجه به اینکه موتور حرکت ماشین پژوهش استفاده از خرد جمعی افراد در یک سازمان است استفاده از تمامی ظرفیت های نیروی انسانی و امکانات آموزشی و پژوهشی در گروه تحقیق و پژوهش کاملا مشهود و ملموس است .

بنده 16 سال سابقه تدریس و فعالیت های اجرایی در آموزش و پرورش استان دارم. دارای مدرک دکتری فلسفه تعلیم و تربیت از دانشگاه تهران می باشم. 14 مقاله داخلی، 3 مقاله به زبان انگلیسی و 4 کتاب تالیفی دارم که دو تا از آنها در انتشارات دانشگاه تهران به چاپ رسیده است.  15 مقاله در همایش های بین المللی و ملی نیز ارائه داده ام. برخی از موفقیت های بنده به این صورت است: کسب رتبه 4 کنکور کارشناسی ارشد و 6 کنکور دکتری، مقام اول کشوری در مقاله نویسی پرسش مهر، مقام دوم کشوری در طرح معلم پژوهنده، پژوهشگر برتر استانی در سال 1395 و 1400، معلم نمونه استانی در سال 1393 و برخی مقامهای استانی و کشوری در زمینه مقاله نویسی و مسابقات فرهنگی و هنری.

حوزه مطالعاتی، تحقیقاتی در مورد مقالات، کتب، رساله انجام داده اید، به طور مختصر توضیح دهید؟

 

حوزه مطالعاتی من بیشتر در زمینه فلسفه تعلیم و تربیت و مکاتب تعلیم و تربیت انتقادی و نولیبرالیسم است. بیشتر دغدغه پژوهشی بنده، نقد آثار نولیبرالیسم در آموزش و پرورش ، آموزش عالی و ارائه بدیل برای آن به خصوص در کشور ما است. البته بخشی از مطالعات بنده هم در زمینه تعلیم و تربیت اسلامی و مواردی مثل سند تحول بنیادین یا نظریات تربیتی متفکران اسلامی است.

به نظر شما  پژوهش در حوزه معلمی از چه اهمیتی برخوردار است و آیا روش هایی برای فعالیت دانش آموزان در این حوزه می شناسید؟

بر اساس سند تحول بنیادین، معلم یک کارمند نیست بلکه یک پژوهشگر است. پژوهش با آموزش پیوندی دیرینه دارد و معلمانی که به پژوهش بپردازند هم از لحاظ شخصی و هم از لحاظ حرفه ای، زمینه را برای رشد شایستگی های اخلاقی و علمی در خود فراهم می آورند و خود را به صورت مستمر در فرایند یادگیری قرار می دهند. این فرایند یادگیری، نقشی مهم در به روزآوری و ارتقای مهارتهای حرفه ای آنها دارد.

 به نظر شما فرصت های پیش رو در عرصه پژوهش چه مواردی را شامل می شود و به عنوان پژوهشگر برتر راهکارهای پیش رو در عرصه پژوهش چیست؟

پژوهش در عرصه تعلیم و تربیت می تواند عرصه را برای ثبات و خردورزی در عرصه تصمیم گیریهای کلان و جزء فراهم کند. پرداختن به عرصه پژوهش می تواند رشد و ارتقای  دانش، مهارت و نگرش حرفه ای را در بین معلمان به ارمغان آورد. البته لازمه این امر، به کارگیری مشوق های مناسب در این مسیر و ترغیب معلمان به سوی پژوهش است.  

 

 پیشنهادهای شما برای رشد و تعالی پژوهش در آموزش و پرورش چیست ؟

در وهله اول باید به رویکرد و فضای ایجاد شده در اداره کل و ادارت در باب پژوهش اشاره داشته باشیم. خوشبختانه با حمایت های مسئولین محترم، امروزه فضایی پذیرا، تخصصی و صمیمی در این واحد ایجاد شده است که نقشی مهم در

روند پیگیری فعالیت های پژوهشی و ترغیب معلمان نسبت به این امر دارد. شورای تحقیقات اداره کل آموزش و پرورش استان، در سالهای اخیر با درهم شکستن نگرش انحصارطلبانه، نسبت به توسعه پژوهش در سطح استان همت نموده و خدمات قابل تقدیر و شایان ذکری را ارائه داده است. بهره گیری از همت و توان جمعی معلمان، میدان دادن به معلمان جوان در فرایند داوری و پژوهش، به روزآوری روشها و... بخشی از این رویکرد مثبت نگر در سالهای اخیر بوده است و جای تقدیر و تشکر فراوان دارد. این فضای مثبت، تخصصی و فارغ از تبعیض و بخشی نگری، منجر یکی از ملزومات مهم ترغیب معلمان به پژوهش است.

از طرف دیگر برای توسعه فرهنگ پژوهش در بین معلمان، باید انگیزه های لازم مادی و معنوی در این مسیر مهیا شود. وجود امتیازات پژوهشی در زمینه های مختلف برای ارتقای شغلی معلمان می تواند انگیزه آنها جهت پژوهش را بالا برد و از طرف دیگر باید کارهای پژوهشی در زمینه های مختلف ارج نهاده شوند و از طریق همگرایی معلمان پژوهشگر، فضایی پر نشاط برای یادگیری و پژوهش فراهم آید.

به نظر شما وظایف یک پژوهشگر در حوزه های پژوهشی چیست و برای تشویق دانش آموزان به مطالعه و پژوهش، چه پیشنهادهایی دارید؟

الگو بودن معلم در زمینه پژوهش می تواند مسیر را برای تشویق دانش آموزان به سوی پژوهش فراهم سازد. پژوهش فقط به معنای مقاله نویسی و تحقیق آکادمیک نیست، بلکه شامل مطالعه و بررسی دقیق قبل تصمیم گیری و تلاش برای قرار دادن خود در مسیر یادگیری مداوم است. معلم پژوهشگر، دانش آموزان را به سوی مطالعه و دقت در فرایند تصمیم گیری تشویق می کند و از آنها می خواهد قبل از تصمیم، جوانب مختلف یک موضوع را مورد بررسی قرار دهند.

و حرف آخر به عنوان پژوهشگر برتر: به عنوان یک معلم علاقمند حوزه پژوهش، از معلمان عزیز می خواهم تا خود را به مهارتهای پژوهشی لازمه این شغل مجهز کنند. معلمی امروزه یک فعالیت حرفه ای است و وقتی معلم می تواند در این مسیر موفق باشد که از طریق پژوهش، خود را در فرایند یادگیری مستمر قرار دهد. در انتها از تمامی مسئولین دلسوز عرصه پژوهش و به خصوص ریاست محترم گروه تحقیق و پژوهش استان و کارشناسان محترم و ساعی این گروه نهایت تقدیر و تشکر را دارم و برای تمامی این عزیران آروزی توفیق و پیروزی دارم.

به اشتراک بگذارید :