15 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۶ ۱۳:۱۱:۳۲
کد مطلب:  1797745
وب کنفرانس اداره فنی و حرفه ای و کار و دانش آموزش و پرورش آذربایجان شرقی/
معاون آموزش متوسطه: هدف در هنرستان ها تربیت افراد بازار محور و اهل کار است/ ضرورت تغییر نگرش ها

وب کنفرانس اداره فنی و حرفه ای و کار و دانش آموزش و پرورش آذربایجان شرقی صبح امروز با حضور مدرس وزارتی در تالار معلم تبریز برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، عاشور اکرمی در این جلسه با حضور سرگروه های درسی و در ارتباط با کارشناسان فنی و حرفه ای نواحی و مناطق به صورت ویدئو کنفرانس گفت: در ارتباط با بخش آموزش های فنی و مهارتی سیاست هایی که استان به طبع وزارت دنبال می کند اجرای سند تحول بنیادین است و این سند ملی قانون اساسی آموزش و پرورش است و هدف آن تربیت انسان تراز جمهوری اسلامی است. انسانی که  کار آفرین، خلاق و خطرپذیر و ... باشد.

معاون آموزش متوسطه استان با بیان اینکه اگر در کشور بحث کارآفرینی اتفاق بیفتد بسیاری از مشکلات از جمله کاهش آسیب های اجتماعی را شاهد خواهیم بود ، افزود: توجه به آموزش های مهارتی و فنی دو چندان کنیم چون در سند و هم در چشم انداز کشور آمده است که رسیدن به اشتغال کامل در سند که برای رسیدن به این دو عنصر اهمیت آموزش های فنی و حرفه ای مشخص می شود.

وی ادامه داد: در این خصوص اولویت مهم استان توسعه آموزش های فنی و مهارتی است هم در بخش نیروی انسانی و هم در بخش امکانات  و در بخش درون و برون سازمانی سهم آموزش های فنی و حرفه ای طبق مصوبات مجلس باید به ۵۰درصد برسد و سرمایه گذاری در این حوزه قطعا با بازده همراه است.

اکرمی تاکید کرد: گفتمان آموزش های فنی و حرفه ای باید غالب باشد و سرگروه های درسی باید این را در نظر بگیرند و مزایا را بازگو کنند با توجه به این نکته که افزایش منابع کافی نیست برای توسعه، تغییر نگرش ها مهم است و بعد از آن بهبود روش ها باید صورت گیرد.

وی اظهار داشت: بحث چرخش های تحولی دو چرخش مربوط به حوزه سنجش است و تفاوت این است که نظام آموزش سابق دانش و مهارت جدا بود و پاسخ گوی بازار کار نبود ولی الان که رویکرد شایسته محور شده دانش و مهارت پودمانی تلفیق شده و این پاسخگوی نیازهای بازار کار است چون هدف در هنرستان ها یادگیری و کار کردن است و می خواهیم افرادی تربیت کنیم که بازارمحور و اهل کار باشند.

معاون آموزش متوسطه استان گفت: گروه های درسی از دو جهت کمک حال هستند هم هدف و رویکرد این گروه ها به شکل عمده در دو محور است که در یک بخش توانمندسازی کنند و بخش دوم نظارت صورت بگیرد.

اکرمی در پایان تاکید کرد: نوشتن برنامه کافی نیست و عملیات سازی لازم است و در این دو مسیر سرگروه های درسی برای افزایش اثربخشی برنامه های آموزش و پرورش کمک کنند./ روشنی

spp.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :