13 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۶ ۰۸:۳۴:۳۰
کد مطلب:  1796867
مصاحبه با پژوهشگر برتر آموزش و پرورش استان زنجان ، مهدیه آذرشب

در راستای گرامیداشت  هفته پژوهش و آشنایی با پژوهشگران برتر آموزش و پرورش استان و ترویج فرهنگ پژوهش، به همت گروه تحقیق و پژوهش مصاحبه ای با پژوهشگر برتر آموزش و پرورش استان صورت گرفت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان ، به همت گروه تحقیق و پژوهش و در راستای گرامیداشت هفته پژوهش و آشنایی با پژوهشگران برتر آموزش و پرورش استان مصاحبه ای با خانم مهدیه آذرشب از دبیران زنجان صورت گرفته  که در ادامه می خوانید:

 

-  لطفا توضیحی در مورد بیوگرافی، سوابق علمی و پژوهشی  و موفقیت هایتان بیان کنید.

با سلام ، هجده سال است که دبیر رسمی آموزش و پرورش استان زنجان هستم. دارای مدرک دکتری در رشته زیست شناسی با گرایش فیزیولوژی جانوری از دانشگاه تهران شمال  . دارای5 مقاله فارسی و 2  مقاله خارجی و 4 جلد کتاب و 2 مورد  شرکت در همایش ملی می باشم . در جشنواره الگوهای برتر تدریس حضوری سال 1395 در اصفهان مقام سوم کشوری را کسب کردم.

-  حوزه مطالعاتی، تحقیقاتی در مورد مقالات، کتب، رساله انجام داده اید، به طور مختصر توضیح دهید؟

 حوزه مطالعاتی بنده در علم زیست شناسی- فیزیولوژی جانوری در راستای دستگاه عصبی مرکزی مغز و بیماری پارکینسون  و بیماری زخم معده عصبی می باشد.

-به نظر شما  پژوهش در حوزه معلمی از چه اهمیتی برخوردار است و آیا روش هایی برای فعالیت دانش آموزان در این حوزه می شناسید؟

پژوهش باعث افزایش سواد علمی و بروز و فناورانه معلم می شود. معلم، با سواد علمی و فناورانه خود ، راهبر ، الگو و هدایتگر دانش آموزان خود خواهد بود. معلم نقش منبع اطلاعاتی و تسهیل گر در امر تحقبق و پژوهش دانش آموز خود دارد. یک معلم آگاه به علایق و سلیقه دانش آموز پرسشگر و پژوهشگر خود ارج نهاده و او را در راه پژوهشگری بهترین راهنماست.

 - به نظر شما فرصت های پیش رو در عرصه پژوهش چه مواردی را شامل می شود و به عنوان پژوهشگر برتر راهکارهای پیش رو در عرصه پژوهش چیست؟

مانند دیگر رشته های علوم پایه ، در رشته زیست شناسی نیز پژوهش باید در خصوص مباحث در فرصت ها و ظرفیت های لحظه ای و بروز باشد. عقب افتادگی از علم روز و پتانسیل های واقعی و ملموس در علم زیست کمتر قابل جبران است.باید به پژوهش ساده و عملی دانش آموزان توجه کرده و در رفع اشکالاتشان مجدانه و مهربانانه تلاش کرد.

- پیشنهادهای شما برای رشد و تعالی پژوهش در آموزش و پرورش چیست ؟

باید از اساس و بنیان شروع کرده و آن را ادامه داد. از دوره مهدکودک و دوره ابتدائی آرام آرام پرسشگری و پژوهشگری ساده و درست را شروع کنیم و در دوره راهنمایی و متوسطه بسط و توسعه بدهیم و این با کمک معلم پژوهشگر امکان پذیر است.

6- به نظر شما وظایف یک پژوهشگر در حوزه های پژوهشی چیست و برای تشویق دانش آموزان به مطالعه و پژوهش، چه پیشنهادهایی دارید؟

 نگاه و مشاهده پنجگانه یک پژوهشگر به اطراف خود باید جستجوگرایانه و کاوشگرایانه باشد. معلم می تواند پرسش های دانش آموزان را به آزمایش و پروژه علمی و کار تحقیقاتی مبدل کرده و دانش آموزان خود را مجهز به امکانات و تجهیزات بومی و موجود در مدرسه نماید و در صورت امکان توان مالی مدرسه آنها را یاری کند. حتی ؛ دانش آموزان خود را به مطالعه کتاب تشویق نموده و از دانش آموزان بخواهد که خلاصه های کتب مورد مطالعه خودشان را به صورت  روزنامه دیواری در اختیار دانش آموزان کلاس و مدرسه قرار دهند.

و سخن آخر :

من همیشه به خودم این جمله ها رو میگویم : کتاب بخوانم تا مغز زنده و پویا ، روح و جسم سالم و آرام داشته باشم در این صورت است که  دیگران را عجولانه و ناعادلانه قضاوت نخواهم کرد و دیگران نیز مرا اینگونه قضاوت نخواهند کرد.

به اشتراک بگذارید :