21 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ ۱۳:۴۳:۵۸
کد مطلب:  1796093
شفیع پور در نشست بهبود کیفیت فعالیت‌های سواد آموزی شهر تهران بیان نمود:
تهران به عنوان پایتخت کشور باسوادترین شهر ایران است

نشست بهبود کیفیت فعالیت‌های سواد آموزی آموزش و پرورش شهر تهران برگزار شد

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران؛ جلسه بهبود کیفیت فعالیت های سوادآموزی صبح امروز با حضور عبدالرضا فولادوند؛ مدیرکل و میررضا شفیع پور معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران در محل سالن شهید جهرمی برگزار شد.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه باسواد کردن جامعه یک وظیفه انسانی است نه سازمانی؛ بر همکاری تمام اقشار جامعه در ریشه کن کردن بی سوادی تاکید کرد.

وی افزود: شرایط کرونا، دستاوردهایی در خصوص سواد آموزی داشته و یکی از آن ها ارتقاء بخشی به سطح سواد دیجیتال جامعه است

میررضا شفیع پور؛ معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران گفت: با یک نگاه عمودی به تاریخ سواد کشور که حدود ١٠٠ سال از سواد آموزی آن می گذرد باید گفت، در سال ١٣٠٠بالای ٩٠ درصد جمعیت ١٠ میلیونی ایران بی سواد بودند امروز این رقم دچار تغییر شده و کمیت سواد تغییر کرده و امروز بالای ٩٠ درصد باسواد داریم و در تهران بیش از ٩٩ درصد افراد با سواد هستند.

وی با بیان اینکه دو نوع سواد وجود دارد؛ بی سوادی سیاه و بی سوادی سفید افزود: با این نگاه تاریخی، عمودی و صدساله درمی یابیم که روند رشد سواد در کشور صعودی بوده است و تهران به عنوان پایتخت کشور باسوادترین شهر ایران است.

شفیع پور درمورد فرآیند سوادآموزی افزود: در دوره های سواد آموزی ما حدودا ۵٨٠٠ نفر در دوره ها قرار دادند و این آموزش ها شامل ۵ بخش است: سواد آموزی ایرانی، سوادآموزی اتباع، انتقال ایرانی، انتقال طرح آموزش رایانه، انتقال اتباع و تحکیم سواد است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران بی سوادی را در تهران یک تابو اعلام کرد و گفت: در شهر تهران بی سوادی یک تابو است و پذیرش آن در اجتماع توسط فرد سخت است به همین دلیل خود اظهاری در این خصوص با مشکل روبروست علاوه بر آن تعدادی از بی سوادان آموزش گریز هستند تعدادی هم به دلیل بیماری هایی که دارند آموزش ناپذیرند اما در حوزه سواد آموزی اتباع متقاضی زیادی وجود دارد.

شفیع پور در ادامه خاطرنشان کرد: مطابق آئین نامه اجرائی مدارس در سال 1400 که مصوبه چهل و یکمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش می باشد ، بند های مرتبط با فعالیتهای سوادآموزی در این آئین نامه بصورت شیوه نامه مدیریت و ارائه خدمات سوادآموزی در قالب " سوادآموزی مدرسه محور " به مدارس ارسال گردیده و ارکان مدرسه که شامل " مدیرمدرسه، شورای مدرسه، شورای معلمان، انجمن اولیاءو مربیان و شورای دانش آموزی " می باشند ، بمنظور نقش آفرینی هر چه بیشتر نسبت به وظایف مربوطه همکاری نمایند.

وی با اشاره به اینکه طرح مدرسه محوری در راستای سند تحول بنیادین و اهداف نقش آفرینی مدرسه در این سند است اذعان کرد: بهره گیری از ظرفیت و قابلیت های مدرسه در شتاب بخشی به سوادآموزی، بهبود و تقویت فرآیندهای آموزشی و نظارتی، بسترسازی برای سوادآموزی تقاضا محور، تسهیل دسترسی بی سوادان و نوسوادان به موقعیت های آموزشی، تقویت رویکرد سوادآموزی جامعه محور از اهداف طرح سوادآموزی مدرسه محور است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اینکه باسواد کردن جامعه فقط وظیفه سازمانی نیست بلکه یک وظیفه انسانی است؛ توضیحاتی درباره پالایش اسمی کودکان بازمانده از تحصیل ارائه داد و تاکید کرد: شرایط کرونا نیز دستاوردهایی در خصوص سواد آموزی داشته و یکی از آن ها ارتقاء بخشی به سطح سواد دیجیتال جامعه است.

 

به اشتراک بگذارید :