9 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۴ ۱۳:۰۵:۴۸
کد مطلب:  Of8IBQLx
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان:
نقش راهبران آموزشی، ارتقاء کیفیت آموزشی در مدارس است

دومین گردهمایی معاونان و کارشناسان آموزش ابتدایی استان در محل سالن کنفرانس ساختمان آموزش با هدف تشریح برنامه های تحولی دوره ابتدایی بر مبنای تفاهم نامه منعقده با وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

به گزارش معاونت آموزش ابتدایی استان زنجان در این جلسه اصغر بیات معاون آموزش ابتدایی استان، به تشریح برنامه های تحولی دوره ابتدایی بر مبنای تفاهم نامه منعقده با وزارت آموزش و پرورش پرداخت و در خصوص اجرای طرح تدبیر اظهار داشت : برنامه تدبیر، برنامه ارتقاء کیفیت عملکرد مدیران مدارس می باشد که با بهبود فرآیندهای آموزشگاهی منجر به ارتقاء کیفیت مدارس ابتدایی خواهد شد.

   وی افزود: برنامه تدبیر به عنوان ساختار وچارچوب سایر برنامه های دوره ابتدایی است و تمام برنامه ها و طرح های تحولی در قالب طرح تدبیر اجرا خواهد شد و این برنامه در تمامی مدارس مستقل شهری و روستایی اجرا می شود.

     بیات ضمن اشاره به ویژگی های مدیران حرفه ای بیان داشت : مدیران باید دارای مهارت های سه گانه : فنی ، ادراکی و انسانی باشند تا بتوانند با دانایی و توانایی در انجام دادن وظایف شغلی خود در تولید برنامه سالانه ، ارزشیابی تحصیلی و تربیتی ، روش های تدریس ، نظارت و راهنمایی ، به کار گیری فناوری ، ساماندهی نیروی انسانی و فنون اداری و مالی  مهارت داشته باشند و با ایجاد محیط تفاهم و همکاری و کار با گروه ها و ایجاد انگیزش در آن ها موثر تر واقع شوند .

    همچنین نهادینه سازی برنامه محوری در مدیریت مدرسه ، افزایش توان و خود باوری مدیران و عوامل انسانی در تصمیم گیری های مدرسه ، توسعه و تقویت فرهنگ مشارکت و کار گروهی در فرایند آموزش و یادگیری جزء اهداف طرح تدبیر می باشد .  

   معاون آموزش ابتدایی استان در خصوص اجرای دستور العمل راهبران آموزشی و تربیتی تاکید کرد : نقش راهبران آموزشی ، ارتقاء کیفیت آموزشی در مدارس از طریق رشد صلاحیت های حرفه ای معلمان و مدیران دوره ابتدایی می باشد و راهبران نقش بسیار مهمی بر عهده خواهند داشت که این نقش بسیار متفاوت تر و بالاتر از معلم راهنمایان سابق خواهد بود. لذا باید در انتخاب افراد شایسته با ویژگی های علمی و اخلاقی و روانی دقت و تلاش نماییم تا با تأثیر مثبتی که بر مدیران آموزشی و معلمان خواهند داشت شاهد رشد و شکوفایی دانش ، بینش و مهارت در مدیران و معلمان باشیم .

   وی در ادامه به تشریح تفاهم نامه وزارتی ، به آموزش اولیا دانش آموزان کلاس های اول ابتدایی پرداخته و گفت: آموزش اولیا پایه اول دارای دو مرحله است : مرحله نخست آموزش اولیاء قبل از شروع سالتحصیلی در خصوص ویژگی های رشدی کودکان، مقررات مدرسه ونحوه تعاملات اولیاء و کودکان در مدرسه و مرحله دوم آن نیز در خصوص برنامه ی درسی پایه اول، نظام ارزشیابی و اختلالات یادگیری خواهد بود.در همین راستا منابع آموزشی استانی از جمله کتاب ((باغبانی شکوفه ها )) توسط کمیته تدوین محتوا آماده چاپ و توزیع می باشد.

سپس روسای ادارات آموزش دوره اول و دوم ابتدایی و گروه های آموزشی استان به تشریح برنامه های معاونت در سال تحصیلی 96-95 پرداخته و هریک از معاونین و کارشناسان دوره ابتدایی مناطق تابعه استان به طرح سوال ها و نقطه نظرات و دید گاه های خود در مورد هریک از بند های تفاهم نامه پرداختند.

به اشتراک بگذارید :