13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ ۰۸:۱۷:۳۹
کد مطلب:  1793535
سرپرست کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل دفتر شیراز در آیین افتتاحیه کارگاه توانمندسازی آموزش دهندگان سواد آموزی طرح کمیساریا تاکید کرد:
مهاجرین و اتباع خارجی میتوانند سفیران فرهنگی برای جمهوری اسلامی ایران باشند

سرپرست کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل دفتر شیراز گفت: سوادآموزی مهاجرین و اتباع خارجی از برنامه های مهم و اولویت دار دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل است و هیچ چیزی به اندازه سوادآموزی و تعلیم و تربیت و آموزش مهارت‌های زندگی برای آنها مفید نیست.

به گزارش اداره اطلاع‌ رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، کیوان زمانی در آیین  افتتاحیه کارگاه توانمندسازی آموزش دهندگان سواد آموزی طرح کمیساریا ضمن اشاره به وظایف ذاتی این کمیساریا گفت: با توجه به اینکه اتباع خارجی و مهاجرین مقیم ایران به ویژه افغانستانی ها بین آحاد افراد جامعه زندگی می کنند خواه ناخواه در زندگی اجتماعی تاثیر می‌گذارند .


سرپرست کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل دفتر شیراز گفت: بسته به اینکه مهاجرین و اتباع از چه کشورهایی باشند وضعیت فرهنگی و اجتماعی و آداب و سنن آنها نیز متفاوت است و باید در آموزش ها به این مقوله ها نیز توجه شود.
 زمانی گفت: مردسالاری در جامعه افاغنه و نیز اعتماد به نفس کمتر در بین بانوان افغانستانی از جمله مباحثی است که باید مورد عنایت قرار گیرد .
وی استان فارس را یکی از استان‌های پیشگام و مؤثر در اجرای طرح سوادآموزی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برشمرد
 وی  گفت: این طرح هر ساله در سطح کشور و نیز در استان فارس اجرا می شود و حوزه معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش فارس با استفاده از آموزش دهندگان توانا و دارای مهارت و نیز اجرای به موقع طرح در بازه زمانی مشخص و اعلام شده از طرف کمیساریای عالی پناهندگان نقش مهمی را در آموزش و باسوادی مهاجرین و اتباع خارجی ساکن در استان دارد.
سرپرست کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در شیراز گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران به مباحث مختلفی از جمله تغذیه مهاجرین، فرهنگ آنها، آموزش آنها و سلامت جسمی و روحی آنها توجه دارد اما هیچ چیزی مانند سوادآموزی و آموزش نمی‌تواند برای مهاجرین و اتباع خارجی مفید فایده باشد زیرا سوادآموزی با زندگی فردی و اجتماعی آنها سر و کار مستقیم و بدون واسطه دارد .
وی افزود: مهاجرین و اتباع خارجی علاقه زیادی برای یادگیری دارند و با شور و شوق فراوانی در کلاس‌های درس حضور می یابند و اگر سوادآموزی و به عبارتی تعلیم و تربیت آنها به ویژه افاغنه درست انجام شود آنها می توانند پس از بازگشت به کشور خود سفیران فرهنگی برای جمهوری اسلامی باشند.
زمانی افزود: استان پهناور فارس با توجه به وزن و نیز سه صبغه فرهنگی بالایی که دارد در همه اقشار اتباع و مهاجرین خارجی تاثیر مثبت داشته و از این پس نیز می‌تواند این نقش را ایفا کند  و توجه به این نکته که استان فارس بیشترین تاثیر را در کاهش تنش بین افاغنه و ایرانی‌ها دارد خود مؤید نقش بسزای این استان است.
وی تداوم آموزش مهاجرین و اتباع خارجی و نیز افزودن بر تعداد افرادی که تحت پوشش طرح کمیساریا قرار می‌گیرند را از جمله اهداف کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در شیراز برشمرد.

به اشتراک بگذارید :