20 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ ۱۰:۴۴:۰۰
کد مطلب:  1792231
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در گردهمایی روسای مجامع خیرین مدرسه‌ساز اعلام کرد:
افزایش چشم‌گیر تعهدات «خیرین مدرسه‌ساز کشور» در چند سال اخیر

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در گردهمایی روسای مجامع خیرین مدرسه‌ساز کشور، با اشاره به افزایش چشمگیر تعهدات خیرین در سال‌های اخیر، گفت: امسال ۱۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای امر مدرسه‌سازی صرف می‌شود، که از این مبلغ حدود ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از ردیف اعتبارات محرومیت زدایی است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، مهراله رخشانی‌مهر در گردهمایی روسای مجامع خیرین مدرسه‌ساز کشور که با رویکرد گسترش عدالت آموزشی در کرج برگزار شد، گفت: به برکت همراهی خیرین، سهم دولت در تخصیص اعتبارات پروژه‌های مشارکتی در سه سال اخیر، به ۶هزار  میلیارد تومان رسید.

وی با بیان این که در سال 1396 اعتبارات عمرانی وزارت آموزش و پرورش 1.5درصد بودجه عمرانی کشور بود اظهار داشت:  15 هزار و 800 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای امر مدرسه سازی صرف می‌شود که از این مبلغ حدود 5 هزار و 800 میلیارد تومان از ردیف اعتبارات محرومیت زدایی است.

وی با اشاره به این که تا سال گذشته اعتبارات سهم پرداختی دولت در مدرسه‌سازی نقدی بوده است، تصریح کرد: اعتبارات امسال به صورت اوراق نقدی سه ساله پرداخت شده است.

رخشانی‌مهر با اشاره به رشد دو برابری تعهدات خیرین در سال 1399 نسبت به سال پیش از آن، خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود 3 هزار و 300 میلیارد تومان مشارکت خیرین در مدرسه‌سازی را داشتیم و در سال جاری نیز تاکنون رقم تعهدات خیرین به ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

 رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به لزوم تغییرالگوی معماری مدارس اشاره کرد و افزود: این موضوع چند سال است که در سازمان نوسازی مدارس دنبال می‌شود و همایش‌هایی نیز در این رابطه برگزار شده است و طرح‌هایی نیز به مرحله اجرا در آمده است تا از معماری فاخر ایرانی اسلامی در مدارس استفاده شود.

وی ادامه داد: در چهار سال گذشته مدارس خشت و گلی از ادبیات فضاهای آموزشی کشور حذف شد و موضوع استانداردسازی سیستم های گرمایشی تا حد بسیار خوبی پیش رفت به طوری که در هرمنطقه‌ای که زیر‌ ساخت لازم وجود داشت بخاری‌های نفتی را از کلاس‌های درس حذف کردیم. به طور مجموع در بحث استانداردسازی سامانه های گرمایشی مدارس حدود 3 هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

رخشانی‌مهر با اشاره به مساله وجود مدارس سنگی گفت: این مدارس عمدتاً در نواحی عشایری و صعب العبور قرار دارند و جمعیت دانش آموزی آن ها نیز کمتر از  15 نفر است؛ با این حال تلاش می‌کنیم شرایط مناسبی برای تحصیل آنان فراهم کنیم.

به اشتراک بگذارید :