13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ ۰۹:۰۲:۱۰
کد مطلب:  1792093
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس در جمع کارشناسان سوادآموزی قطب جنوب استان تاکید کرد:
سوادآموزی از ارکان مهم تحولات فرهنگی است

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه سوادآموزی از ارکان مهم تحولات فرهنگی جوامع است گفت: تمامی تحولات فکری و فرهنگی جامعه ذیل باسوادی و آگاهی افراد آن جامعه رقم میخورد.

 به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر بهزاد نوروزی چگینی در جمع کارشناسان سوادآموزی قطب جنوب استان در شهرستان خنج ضمن برشمردن دشواری‌های جذب سواد آموز در این خطه از استان گفت: معاونت سوادآموزی  استان بر همه مسائل و مشکلات واقف است اما با توجه به اهمیت موضوع جذب سواد آموز بر اساس حجم ابلاغی باید انجام شود و این مهم با درایت و تشریک مساعی کارشناسان سوادآموزی قابل انجام و تحقق می باشد.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس گفت: نیروی انسانی زیر بنای اصلی و به عبارت دیگر سنگ بنای سوادآموزی در همه فعالیت هاست.

 نوروزی چگینی گفت: تخصص در همه عرصه های میدانی و تحقیقاتی و عملیاتی یک بحث بسیار مهم و ضروری است و در حوزه سوادآموزی تخصص نمود و جلوه بیشتری دارد زیرا یک کارشناس سوادآموزی باید در چندین جنبه تخصص و تجربه داشته باشد. معاون سوادآموزی گفت کارشناس سوادآموزی باید به فعالیت‌ها و برنامه‌های روابط عمومی، حوزه مالی، تبلیغ و ترویج ،مسائل آموزشی مسائل اداری و ... احاطه و تسلط داشته باشد.

 وی افزود: البته چند وجهی بودن کار در حوزه سواد آموزی باعث کسب تجربه و تخصص بیشتر و پیشرفت می گردد و این مسئله باعث پخت تر و کارآمدتر شدن نیروهای حوزه سواد آموزی می شود .

نوروزی چگینی گفت: مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در بیانات ارزشمندشان همیشه توجه به مسئله نخبه و نخبه پروری را مورد تاکید قرار می دهند و اینجا باید بگویم که کارشناسان سوادآموزی که در چندین بعد فعالیت می کنند در حقیقت نیروهای پخته و نخبه ای هستند .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرآیند شناسایی، جذب، ثبت نام و آموزش سواد آموزان گفت: یکی از مسائل مهم و اصلی که مورد توجه حوزه سواد آموزی استان و نیز سازمان نهضت سوادآموزی کشور میباشد این است که این فرآیند به صورت تدریجی و در طول زمان انجام شود .

وی گفت: تدریجی بودن جذب و آموزش سواد آموزان بدین معناست که با توجه به فرصت چندین ماهه که در اختیار کارشناسان سوادآموزی است کار شناسایی و جذب سواد آموزان باید در طول این زمان و مرحله به مرحله و مرور زمان انجام شود و چنین نباشد که در چند روز پایانی فرصت مقرر به یکباره روند جذب سیر صعودی شتابانی به خود بگیرد در حالی که تا چند ماه قبل از آن که فرصت هم باقی بوده جذب  اندکی صورت گرفته است .

نوروزی چگینی گفت: نگاه حوزه معاونت سوادآموزی استان به تمامی شهرستانها و مناطق یکسان است و چنین نیست که از دید ما شهری به شهر دیگر برتری داشته باشد و این برتری را فقط عملکرد و برنامه ریزی های مطلوب شما کارشناسان و نیز ارزیابی فعالیت ها بر اساس شاخص های عملکردی رقم می زند و مشخص می نماید .

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس ضمن اشاره به اهمیت سامانه تحت وب سوادآموزی و ثبت فعالیت ها در سامانه گفت: این سامانه از کامل ترین و جامع ترین سامانه ها می باشد که تمامی فعالیت‌ها و برنامه‌های مربوط به حوزه سواد آموزی در آن بارگذاری و لحاظ شده است.

 وی افزود: لازم است کارشناسان با تسلط کامل بر این سامانه تمام برنامه ها و فعالیت های خود را در آن ثبت و بارگذاری نمایند زیرا هم حوزه معاونت سوادآموزی استان و هم سازمان نهضت  سوادآموزی کشور فعالیت‌های تمامی شهرستان‌ها و مناطق را از طریق همین سامانه رصد می‌کند و و بر آن نظارت دارد.

به اشتراک بگذارید :